Balandžio 20 d., šeštadienis | 24

Pirmasis javų purškimas fungicidais – svarbu nepavėluoti

BASF Agro Lietuva informacija
2022-04-22

2021-2022 m. žiema buvo palanki javų žiemojimui, dauguma tinkamai prižiūrėtų pasėlių dabar yra tankūs, gerai išsikrūmiję. Tačiau gerai peržiemojo ir žalingiausių ligų pradai. Labai svarbu nuo ligų apsaugoti javų lapus, nes nuo to priklausys būsimas derlius.

„Daugiamečiai ligų stebėsenos duomenys rodo, kad žalingiausia kviečių liga yra lapų septoriozė (1 pav.)“, – sako BASF agronomas vadybininkas Paulius Paulauskis.

BASF specialistas atkreipia javų augintojų dėmesį, kad pirmieji ligos pradai jau aiškiai matomi ant peržiemojusių augalų lapelių. „Atsėliuotuose, ypač minimalaus žemės dirbimo pasėliuose, gali anksti išplisti ir kviečių dryžligė, o jautrių veislių pasėliuose – ir miltligė. Tiek dryžligė, tiek miltligė yra žalingos, kai pradeda plisti nuo pat vegetacijos pradžios“, – sako P. Paulauskis.


1 pav. Žieminių kviečių lapų ligų intensyvumas grūdo formavimosi tarpsniu (5 metų 105 veislių pasėlių duomenys).

Pasak agronomo P. Paulauskio, visgi kiekvienais metais žalingiausia žieminių kviečių lapų liga yra lapų septoriozė. Ligos užkratas lietaus lašeliais patenka ant naujai išsiskleidusių lapelių, kol pasiekia viršutinius, derlių užauginančius, lapus.

Lapų septoriozės užkratas jau matomas laukuose. Joniškio r., 2022 04 05

„Tinkamiausias laikas pirmam fungicidų panaudojimui yra antrojo bamblio tarpsnis, pasirodžius trečiajam lapui (BBCH 32). Tokiu būdu apsaugomi tuo metu naujai išsiskleidę tretieji lapai nuo septoriozės užkrato ir užkertamas kelias infekcijai išplisti ant antrųjų ir vėliavinių lapų. Kartu augalai apsaugomi ir nuo ankstyvo kviečių dryžligės bei miltligės išplitimo, ypač pasėliuose, kurie atsėliuoti ir (arba) auginami minimaliai įdirbtoje žemėje“, – apie apsaugos strategiją paaiškina P. Paulauskis, pridurdamas, kad purkšti fungicidus nuo septoriozės, jau matant akivaizdžius ligos požymius, yra gerokai per vėlu.

Be to, pirmas fungicidų purškimas bamblėjimo tarpsniu (BBCH 30-32) yra vienintelis galimas būdas apsaugoti pasėlius nuo stiebalūžės. Ligos užkratas nuo pernykščių pažeistų stiebų lietaus lašais arba oru (lytinė grybo dauginimosi stadija) patenka ant besiformuojančio stiebelio dengiamųjų lapalakščių, vėliau perauga į stiebą, kol galiausiai dėl suminkštėjusių stiebo pamato audinių pasėliai išgula grūdo formavimosi tarpsniu. Užkratui pasiekus stiebą, jo sunaikinti nebeįmanoma. Dėl sausringo pavasario šiemet stiebalūžės išplitimui sąlygos nėra palankios, tačiau ankstyvos sėjos ar atsėliuose jautrių veislių pasėliuose, pvz. Skagen, liga gali būti žalinga.

Ilgametę patirtį turintis agronomas ir Šakių r. Voniškių žemės ūkio bendrovės vadovas Henrikas Braškys sako, kad dabartinių intensyvioms auginimo technologijoms pritaikytų, aukšto derlingumo potencialo kviečių veislių be fungicidų auginti negalima.

„Be fungicidų, vargu ar pusė derliaus gautume. Jeigu auginamos intensyvios veislės, tai turi būti panaudotos visos priemonės, nuo pradžių iki galo. Per mano daugiametę praktiką labiausiai pasiteisino tos priemonės, kurios naudojamos, kol dar liga nepradėjo plisti“, – sako H. Braškys.

Pirmajam purškimui nuo ligų (BBCH 30–33) rekomenduojame plataus veikimo spektro fungicidus:

  • Balaya Flex Pack - BASF 2021 metų sezono naujiena.

Praėjusiais metais šiuos fungicidus savo žieminių kviečių pasėliuose išbandė ir Voniškių ŽŪB. „Pasirinkome Balaya Flex Pack, nes labai gerai veikia lapų ligas, apsaugo nuo pašaknio ligų, nuo miltligės. Šios ligos buvo pakankamai sukontroliuotos. Be abejonės, rekomenduoju išbandyti, ir manau, rezultatas bus geras“, – apie praėjusio sezono patirtį pasakoja H. Braškys. Žinoma, vėlesniuose javų augimo tarpsniuose fungicidai taip pat buvo naudojami pagal numatytą augalų apsaugos programą.

Balaya Flex Pack pakas skirtas nupurkšti 20 ha. Į Balaya® sudėtį įeina REVYSOL® ir piraklostrobinas. REVYSOL® veiklioji medžiaga išsiskiria savo efektyvumu nuo lapų septoriozės, taip pat dryžligės, įvairių rūdžių. Tuo tarpu Flexity® pasižymi itin geru poveikiu prieš miltligę, stiebalūžę. Piraklostrobinas veikia nuo kviečių dryžligės, rūdžių. Jis taip pat pasižymi fiziologiniu žalinimo efektu, pagerina javų atsparumą nepalankioms augimo sąlygoms, sumažina dėl jų patiriamą stresą.

„Tai reiškia, kad panaudojus Balaya Flex Pack javai ne tik apsaugomi nuo ligų, bet ir geriau įsisavina azotą, efektyviau išnaudoja esamą drėgmę ir todėl būna žalesni. Geresnė augalų energija garantuoja didesnį derliaus potencialą“, – apie daugialypę produktų naudą sako BASF pardavimų vadovas Lietuvai Saulius Nainys.

Daugybė BASF atliktų bandymų su naujaisiais fungicidais taip pat parodė gerus Balaya Flex Pack panaudojimo rezultatus. Pavyzdžiui, pernai Danijoje, esant labai dideliam ligų fonui ir auginant jautrią ligoms veislę, pirmajam purškimui kviečių pasėlyje panaudojus BalayaFlex Pack 0,5+0,25 l/ha, o antrajam Revytrex® 1,0 l/ha, gautas 3 t/ha derliaus priedas (kontrolėje buvo 7,49 t/ha).

Kitas bandymas, pasak P. Paulauskio, pernai buvo atliktas Šiaulių r. ūkininko ūkyje. Kviečių derliaus padidėjimas pirmajam purškimui panaudojus Balaya Flex Pack sudarė 118 proc., palyginti su kontrole.

BASF specialistų teigimu, didelis minėto pako privalumas, kad jis efektyviai veikia ir esant +5 ℃ temperatūrai, o tai ypač svarbu, kai vyrauja permainingi orai.

Kadangi pake yra naujos kartos veiklioji medžiaga REVYSOL®, daugeliui atrodo, kad jis bus brangus. „Tačiau šio pako kaina tikrai turėtų maloniai nustebinti ir tuos ūkininkus, kurie tikisi pigesnio sprendimo. Jo kaina hektarui bus panaši, kaip Tango®Flex, Duett®Ultra, Maredo® ar kitų fungicidų, savo sudėtyje turinčių epoksikonazolo, bet efektyvumas bus žymiai geresnis“, – šio sezono produktų kainodarą pristato S. Nainys.

Skaičiuojant praėjusių metų sezono grūdų kainomis, kurios buvo nuo 160 iki 240 Eur/t, pelnas iš Balaya Flex Pack fungicidų panaudojimo minėtame Šiaulių r. bandyme atitinkamai siekė nuo 113 iki 187 Eur/ha. „Kuo didesnis derlius ir aukštesnė grūdų kaina, tuo didesnę vertę duoda dėl fungicidų gaunamas derliaus priedas“, – skaičiuoja S. Nainys.

  • Priaxor Power Pack – patikimas ir patikrintas sprendimas.

Tai – pakas, susidedantis iš dviejų produktų: 5 litrų Priaxorâ + 5 litrų Curbaturâ(Curbatur® – „Bayer Cropciences“ registruotas prekės ženklas), skirtas nupurkšti 10–12,5 ha. Į Priaxor Power Pack sudėtį įeina 3 labai stiprios veikliosios medžiagos: fluksapiroksadas 75 g/l ir piraklostrobinas 150 g/l, protiokonazolas 250 g/l.

Tai – efektyvus apsaugos sprendimas pirmam purškimui nuo visų svarbiausių javų ligų: lapų septoriozės, kviečių dryžligės, stiebalūžės, rūdžių, miltligės.

P. Paulauskis dar pabrėžia, kad piraklostrobinas sumažina kviečių stresą dėl sauso pavasario, šalnų, taip pat pagerina azoto įsisavinimą. Dėl trijų medžiagų mišinio mažinama ligų išsivystymo atsparumo tikimybė. Ypač dėl didelio priotiokonolo v.m. naudojimo vystosi augalų atsparumas septoriozei.

  • Revystar XL Pack – labai stiprus sprendimas.

Tai – pakas, susidedantis iš dviejų produktų: 5 litrų Revystar XL+ 5 litrų Priaxorâ, skirtas nupurkšti 10–12,5 ha. Į pako sudėtį įeina naujausia, labai efektyvi veiklioji medžiaga REVYSOL®,kuri yra išskirtinai veiksminga prieš lapų septoriozę. Ji veikia ir atsparias septoriozės rases, apsaugo nuo atsparumo išsivystymo. Taip pat sudėtyje yra piraklostrobino ir fluksapiroksado veikliųjų medžiagų. Tai – itin efektyvus apsaugos sprendimas pirmam purškimui nuo visų svarbiausių javų ligų: lapų septoriozės, kviečių dryžligės, stiebalūžės, rūdžių, miltligės.

Beje, S. Nainys pastebi, kad Lietuvos ūkininkai jau pernai parodė didelį pasitikėjimą veikliąja medžiaga REVYSOL®, nes BASF produktais su ja mūsų šalyje buvo nupurkšta daugiau kaip 400 tūkst. ha javų.

Kartu su augimo reguliatoriumi

Pirmasis fungicido purškimas yra tinkamas laikas kartu panaudoti ir augimo reguliatorių.

Pirmo purškimo fungicidais laikas sutampa su augimo reguliatorių Medax®Max arba Medax®Top + Turbo® panaudojimo laiku.

Sveiki žieminiai kviečiai, naudotas Balaya Flex Pack, Lietuva, 2020 m.