Balandžio 26 d., penktadienis | 24

Rusija panaikino draudimą Monsanto GM kukurūzams

LŽŪKT informacija
2013-02-14

Rusija panaikino laikiną draudimą įvežti Monsanto genetiškai modifikuotus glifosatui atsparius kukurūzus NK603, skelbiama tinklalapyje „Farmers Weekly Interactive“.

Draudimas buvo įvestas praeitų metų rugsėjį po to, kai prancūzų atliktas bandymas parodė, jog genetiškai modifikuoti kukurūzai sukelia vėžį žiurkėms. Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) vėliau paskelbė neradusi „jokio priežastinio ryšio“ tarp padažnėjusio auglių susidarymo ir JAV bendrovės Monsanto sukurtos kukurūzų veislės NK603 arba herbicido Roundup, kurių buvo dedama į laboratorinių žiurkių pašarą, atliekant minėtą bandymą. Vyriausybės užsakymu aukštųjų biotechnologijų taryba (HCB – 66 narius turinti taryba buvo įkurta 2009 metais, siekiant užtikrinti nepriklausomą požiūrį biotechnologijų srityje) parengė ataskaitą, kurioje teigiama, kad eksperimento metodai buvo „netinkami“.

Sausio pradžioje Vartotojų teisių apsaugos ir žmonių gerovės priežiūros tarnyba (Rospotrebnadzor) pranešė, kad Rusija atliko kukurūzų NK603 saugos įvertinimą. Tyrimais buvo patvirtinta, kad naudojant produktą neigiamas poveikis žmogaus sveikatai nenustatytas. Tokiems tyrimams Rusija skiria itin daug dėmesio. 2011 m. šalis išleido 350 milijonus svarų sterlingų importuojamiems pašarams, įskaitant kukurūzus ir soją, kurie daugiausiai naudojami gyvuliams šerti.

Šiuo metu GM kukurūzai NK603 yra registruoti vartoti 17 šalių, įskaitant JAV, Kiniją, Braziliją, Japoniją, Argentiną, Kanadą ir kai kurias Europos Sąjungos šalis.

Tuo tarpu Lenkija pareiškė, kad uždraudžia auginti dvi GM kultūras – Monsanto MON810 GM kukurūzus ir BASF Amflora bulves.

Rugsėjį Normandijos regione veikiančio Kano universiteto mokslininkų grupė, vadovaujama Gillesio Erico Seralini (Žilio Eriko Seralinio), paskelbė, kad žiurkėms, kurios buvo šeriamos genetiškai modifikuotais kukurūzais su įmaišytomis nedidelėmis Roundup dozėmis, arba įmaišius šio herbicido į kitokį pašarą, išsivystydavo vėžys. Šis straipsnis sukėlė nemažai sąmyšio aplinkosaugos klausimams jautrioje Europoje, kur genetiškai modifikuotiems augalams taikomi dideli apribojimai.

Kuriant NK603, kukurūzų genomas buvo pakeistas, siekiant padaryti šiuos augalus atsparius žemės ūkio biotechnologijų bendrovės Monsanto gaminamam herbicidui Roundup. Tokių kukurūzų laukus ūkininkams pakaktų nupurkšti herbicidu vienintelį kartą, sutaupant išlaidų. G. E. Seralini nurodė, kad tyrėjai iš pradžių siekė nustatyti genetiškai modifikuotų kukurūzų poveikį graužikų gyvenimo trukmei, kuri įprastomis sąlygomis siekia dvejus metus, todėl bandymai buvo atliekami ilgiau nei standartines 90 dienų. Straipsnyje nurodoma, kad vėžį sukelia tiek NK603, tiek Roundup – ir vartojami kartu, ir atskirai.