Gegužės 03 d., penktadienis | 24

Skystųjų trąšų naujiena – humatų ir cinko praturtintos lietuviškos trąšos Lyderis NPK 9-9-9

2023-04-04

© Asociatyvi nuotr., Egidijus Vilkevičius, Agroakademija.lt

Pavasaris, o kartu ir darbymetis žemės ūkyje pamažu įgauna pagreitį. Kokie naujojo sezono ypatumai? Žiemos pradžia buvo nepastovi, atšalimas iki -15 °C kaitaliojosi su šiluma, dirvožemį sniegas dengė trumpai, tad tikėtini nemaži maisto medžiagų nuostoliai, kuriuos būtina kompensuoti kuo greičiau ir efektyviau. Tuo tarpu vis griežtėjančios ES direktyvos ragina ūkininkus laikytis labiau gamtą tausojančių ūkininkavimo standartų, primindamos apie skystųjų trąšų, kaip turinčių mažesnį poveikį aplinkai, naudojimą.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Plėsdama asortimentą, skystųjų azoto trąšų gamintoja Baltijos šalyse „Agrochema“ šį sezoną pristato naujieną – skystąsias trąšas Lyderis 9-9-9, papildytas humatais ir cinku.

„Analizuodami ilgamečius Lietuvos mokslininkų tyrimus, pastebėjome, kad Lietuvos dirvožemiuose pradeda trūkti cinko, kuris yra vienas svarbiausių mikroelementų miglinių javų pasėliuose. Siekdami bent iš dalies kompensuoti cinko trūkumą, ūkininkų pamėgtas NPK 9-9-9 papildėme humatais ir cinku. Cinkas aktyvuoja pagrindinių fermentų veiklą, kurie atsakingi už baltymų sintezę augaluose, o huminės rūgštys gerina dirvožemio struktūrą ir mikorizinių grybų aktyvumą“, – sako „Agrochemos“ produktų vystymo specialistas Mantas Kačiušis.

Humatai yra ir natūralūs augaliniai stimuliatoriai, kurie skatina greitą ir tolygų augalų sudygimą, spartina augalų šaknyno ir antžeminės dalies vystymąsi, neleidžia augalams tįsti. Huminės rūgštys dirvoje stabilizuoja fosforą ir neleidžia jam susijungti su kalciu, aliuminiu ir geležimi į netirpius junginius.

„Šiuolaikiniai purkštuvai skystąsias trąšas paskleidžia labai tolygiai, jas galima tręšti mažesnėmis skystųjų trąšų normomis keletą kartų per vegetaciją. Tai padidina maisto medžiagų pasisavinimą ir trąšų efektyvumą, o tyrimų, atliktų įvairiomis klimato sąlygomis skirtingame dirvožemyje su skirtingais augalais, duomenys rodo, kad skystosios trąšos yra ypač efektyvios, kai augalai patiria stresą (pvz., per sausrą), – skystųjų trąšų privalumus vardija Mantas Kačiušis. – Be to, tręšiant skystosiomis trąšomis, gerokai mažiau sintetinių cheminių elementų patenka į mus supančią aplinką.“

„Agrochemos“ gaminamos skystosios trąšos tinka naudoti visuose augalininkystės, sodininkystės ir daržininkystės ūkiuose. Be naujųjų Lyderis 9-9-9, praturtintų humatų ir cinko, skystųjų trąšų asortimente yra KAS-32, universalios trąšos pavasario tręšimuiLyderis NPK 19-3-5, Lyderis javams NS 30+2,5, „Metų gaminio“ konkurse 2022 m. aukso medalį laimėjusios trąšos Lyderis rapsams NS 27+6 ir daugiau.

Parengta pagal „Agrochema“ pranešimą spaudai