Spalio 08 d., šeštadienis | 22

Sveikesniam dirvožemiui – huminių rūgščių preparatai

UAB „UNISKAITA“
2021-02-24

Bandymas įrengtas LAMMC Joniškėlio bandymų stotyje, 2020 m.

Žemės ūkyje dirvožemio sveikata yra svarbiausias sveikos ūkio ekosistemos pagrindas. Tačiau dauguma įprastų pramoninių augalų auginimo būdų, tokių kaip sintetinių trąšų įterpimas ir intensyvi žemdirbystė, laikui bėgant gali tik pabloginti dirvožemį.

BIOMAS GROW straipsnio viduje

Ūkiai, siekiantys gauti geresnį derlių, intensyviai naudoja mineralinės trąšas ir chemines augalų apsaugos priemones, kurios gali pagreitinti įvairių neigiamų veiksnių atsiradimą: dirvožemio degradaciją, biologinės įvairovės mažėjimą, visos aplinkos ir žemės ūkio maisto produkcijos taršą pernelyg dideliais cheminių medžiagų likučių kiekiais.

Vienas efektyviausių būdų padidinti humuso kiekį dirvožemyje

Vienas iš pagrindinių rodyklių, nurodančius dirvožemio derlingumą, yra humuso kiekis dirvoje. Su humuso kiekiu ir jo kokybine sudėtimi glaudžiai susijusios dirvožemio savybės bei augalų derlingumas. Vienas paprasčiausių ir efektyviausių būdų padidinti humuso kiekį dirvožemyje – įterpti savo sudėtyje huminių rūgščių turinčius preparatus.

Tokio tipo preparatai būna skirtingi. Jie gali būti sauso bei skysto pavidalo, skiriasi jų pradinės žaliavos, o tai gali paveikti jų efektyvumą. Rinkoje yra nemažai preparatų, pagamintų iš anglifikuotų medžiagų (pvz. leonarditų) ir vermikomposto. Vis tik bene didžiausią veiksmingumą turi huminės rūgštys, pagamintos iš durpių, kurių molekulės turi daugiausiai reakcijos centrų. Tai reiškia, kad norint gauti puikų rezultatą, durpių pagrindu pagamintus preparatus reikia naudoti žymiai mažiau nei iš kitų žaliavų pagamintas priemones.

Būtent šias savybes turi Lietuvos rinkoje neseniai pasirodęs, bet užsienyje gerai įvertintas latvių gamybos Humilat grow preparatas. Jo pagrindas yra ekologiškai švarios ir saugios humino medžiagos (organiniai junginiai, turintys sudėtingą fizikinę ir cheminę struktūrą), pasižyminčios plačiu biologinio poveikio spektru. Preparatas pagamintas iš žemutinių durpių, pritaikius natūralų technologinį metodą. Gaunamas produktas savo sudėtyje turi 20 amino rūgščių, daugiau nei 30 mineralinių ir organinių medžiagų elementų, įskaitant visus pagrindinius mikroelementus ir vitaminus. Didelis azoto (daugiau nei 500 mg/l), fosforo (daugiau nei 200 mg/l) ir kalio (daugiau nei 3000 mg/l) kiekis suteikia augalui makroelementus, būtinus sėklai dygstant ir per visą vegetacijos periodą.

Atlikti moksliniai bandymai

Siekiant nustatyti produkto Humilat grow efektyvumą pupų ir vasarinių kviečių augimui bei derliui, LAMMC Joniškėlio bandymų stotyje 2020 metais buvo atlikti tyrimai laboratorijoje ir du lauko tyrimai vasarinių kviečių ir pupų pasėliuose. Buvo lyginamas sėklų apvėlimo ir purškimo per lapus efektyvumas įvairiais augimo tarpsniais.

vidus

„Lauko bandymuose nustatyta, kad sėklas apvėlus Humilatproduktu pagerėjo vasarinių kviečių produktyvumo rodikliai: krūmijimosi koeficientas iki 2,3 %, antžeminė augalų masė iki 2 %, požeminė masė iki 4 %, didėjo derlius 130–220 kg/ha (3–4 % priedas), palyginti su beicuotos sėklos variantu. Dėl sėklos apvėlimo požeminė augalo masė daugiau išsiskyrė pirminėse augimo stadijose ir buvo 12 % didesnė nei beicuotos sėklos variante“, – komentavo dr. Vidas Damanauskas, LAMMC Joniškėlio bandymų stoties vadovas.

Taip pat tyrime dr. Vidas Damanauskas pastebėjo žymų purškimų per lapus veiksmingumą: „Vasarinių kviečių antžeminė masė buvo didesnė iki 9 %, požeminė masė didesnė iki 10 %, krūmijimosi koeficientas didesnis iki 6 %, vasarinių kviečių derlius buvo 4,5 % didesnis beicuotos sėklos variante ir 9 % didesnis sėklas apvėlus Humilat“.

Dar geresni rezultatai buvo pastebėti atliekant tyrimus su pupomis: „Pupas tręšiant Humilat per lapus, variante, kuriame purkšta du kartus, padidėjo pupų ankščių skaičius iki 26 %, o pupų derlius buvo didžiausias (4,51 t/ha) – net 13 % didesnis, palyginti su kontrole, kur buvo netręšta.”

Humilat grow preparatą galima naudoti visoms kultūroms ne tik tręšiant per lapus, bet ir apveliant sėklas, laistant šaknis ir purškiant augalus.

Dėl Jums reikalingos informacijos ir paslaugų kreipkitės į LŽŪKT rajonų biurų konsultantus.