Spalio 05 d., šeštadienis | 24

Tuščioji aviža kelia grėsmę grūdų augintojams

LŽŪKT informacija
2011-08-04

Piktžolės egzistuoja seniau negu žemės ūkio augalai ir nepalankiomis aplinkos sąlygomis yra žymiai ištvermingesnės, todėl pranašesnės už kultūrinius augalus. Viena pavojingiausių piktžolių – tuščioji aviža. Siekiant apsaugoti laukus nuo piktžolių, reikia tinkamai taikyti augalų apsaugos ir piktžolių naikinimo priemones.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Tuscioji-avizaTuščiosios avižos pranašumu gali abejoti nebent tas, kuris jos nematė. Tai trumpaamžis vienaskiltis vasarinis sėklomis besidauginantis miglinių (varpinių) šeimos augalas. Minimali dygimo temperatūra 1–2 °C, optimali 16–20 °C. Dygsta ne giliau kaip 20 cm sluoksnyje esančios sėklos ir dirvoje išlieka daigios 5–7 metus. Rudenį dalis subrendusių sėklų sudygsta iš paviršinio dirvos sluoksnio (5–6 cm gylio). Nesubrendusios sėklos, patekusios į dirvą, subręsta per 5–7 mėnesius.

Užkariauja laukus

Paskutiniais metais, ypač Žemaitijoje, tuščiosios avižos vis labiau plinta. Sėklos lengvos, o turimi akuotai padeda lengvai plisti nešant vėjui, vandeniui, gyvuliams, žvėrims, paukščiams, žmogui, derliaus nuėmimo ar žemės dirbimo agregatams. Piktžolė į laukus atkeliauja ir tręšiant organinėmis trąšomis, kuriose būna jos sėklų, ar sėjant užterštas kultūrinių augalų sėklas. Be to, tuščioji aviža plinta pasėliuose, kur žemės dirbimas yra minimalus ir nėra gilaus rudeninio arimo.

Nepasiduoda herbicidams

Neišskirtume tuščiosios avižos iš kitų piktžolių, jeigu būtų galima jos plitimą kontroliuoti purškiant pasėlius tais pačiais herbicidais nuo kitų piktžolių. Deja, tuščiųjų avižų nenaikina herbicidai, kuriuos esame įpratę naudoti. Be to, joms keroti netgi padedame, purkšdami pasėlius neefektyviais herbicidais ir sunaikindami dalį piktžolių. Taip sudarome sąlygas tuščiajai avižai lengvai užimti nebeaugančių piktžolių vietą ir panaudoti visus ten esančius augalų augimui reikalingus resursus.

Taigi reikia pasirinkti efektyvų herbicidą, kuris javų pasėliuose naikintų ir tuščiąsias avižas. Šiuo metu javams registruoti šie herbicidai: Arelon flussig, Attribut, Axial 50EC, Caliban Duo, Monitor, Puma universal (naudoti tik tam augalui skirtą herbicidą).

Pirkti sėklą tik įsitikinus jos kokybe

Lankydamas ūkininkų laukus, pats augindamas javus, matau sparčiai artėjančią didžiulę problemą – daugelis ūkininkų nesiima jokių priemonių, netgi prekiauja grūdais, užterštais tuščiosios avižos sėklomis. Ūkininkai turi būti atsargūs ir nepirkti grūdų neįsitikinę jų kokybe.

Artėja rudeninė sėja. Kaip žinia, sertifikuotos sėklos rinkoje yra brangios, todėl taupydamas pinigus, kaip ir pavasarį atsėdamas žiemkenčių išnykusius plotus, ne vienas ūkininkas rizikuos ir „užsipirks“ prastos kokybės sėklos. Už klaidas visada mokame brangiai, tačiau ar ne per didele kaina perkama ypač pavojingomis piktžolėmis užteršta sėkla?

Dar iki javų derliaus nuėmimo ūkininkai turėtų apžiūrėti savo laukus, numatyti ir taikyti visas įmanomas augalų apsaugos priemones, kad piktžolės neplistų. Rekomenduojama pasižymėti, kuriuose laukuose ir kokios piktžolės auga, o žiemą, kai turima daugiau laiko, pasidaryti augalų apsaugos priemonių planą, t. y. suplanuoti, kokius herbicidus laukuose naudoti.

Tik taikydami apsaugos ir piktžolių naikinimo priemonių kompleksą, galime sėkmingai vykdyti piktžolių kontrolę.

Jeigu norite žinoti daugiau, kviečiame iš anksto užsirašyti į Konsultavimo tarnybos rengiamus mokymus arba kreipkitės į augalininkystės konsultantą.