Spalio 05 d., šeštadienis | 24

Varpų ligos – grėsmė derliui

BASF Agro Lietuva informacija
2022-06-13

Žalių varpų fotosintezė yra atsakinga už penktadalį grūdų derliaus. Grūdo formavimosi tarpsniu (BBCH 71–79) kuo ilgiau varpa išliks žalia, tuo stambesnių ir geresnės kokybės grūdų galima tikėtis. Tačiau ne kasmet galime džiaugtis gelsvomis, nuo savo svorio palinkusiomis bręstančiomis varpomis. Nekalbant apie kūles, kuriomis jau reikėjo pasirūpinti prieš sėją beicuojant sėklą, pagrindinės varpų ligos po išplaukėjimo yra fuzariozė ir varpų septoriozė.

Varpų fuzariozė žieminių kviečių pasėliuose išplinta ne kasmet, dažnesnė vasariniuose kviečiuose. Tai klastinga liga – galima tik profilaktinė kontrolė. Išplitusi varpų fuzariozė žalinga ne tik dėl grūdų derliaus nuostolių, bet ir dėl patogenų formuojamų mikotoksinų – užteršti grūdai gali netikti nei maistui, nei pašarui.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Varpų fuzariozę sukelia iki 18 Fusarium genties grybų, dažniausiai sutinkami F. graminearum, F. avenaceum, F. culmorum, F. poae. Ypač pavojingas mikotoksinų producentas yra F. graminearum. Šis patogenas yra vyraujantis šiltesnio klimato šalyse. Anksčiau tarp varpų fuzariozės sukėlėjų mūsuose buvo retai sutinkamas, tačiau paskutinį dešimtmetį gausiai išplito ir tapo vyraujančiu.

Meteorologinės sąlygos yra pagrindinis veiksnys, nulemiantis varpų fuzariozės išplitimą. Optimalios sąlygos ligai plisti susidaro, kai javų žydėjimo ir brendimo metu vyrauja lietingi ir šilti orai, pasėliuose laikosi pastovi drėgmė, o didesnė nei 80 proc. santykinė oro drėgmė išsilaiko 48–72 val. ir ilgiau. Pirmieji varpų fuzariozės požymiai pasimato gana greitai po žydėjimo, pieninės brandos tarpsniu arba vaškinės brandos pradžioje. Virš pažeidimo vietos varpa dažniausiai būna tuščia arba Fusarium grybų pažeisti grūdai būna maži, baltos, rausvos spalvos ir susiraukšlėję.

Dėl tuščių varpų ir susmulkėjusių grūdų prarandama dalis derliaus, tačiau didžiausia fuzariozės žala yra grūdų užterštumas Fusarium grybų formuojamais toksinais ypač deoksinivalenoliu (DON). ES Komisijos reglamentu DON koncentracija negali viršyti 1 250 µg/kg, kitu atveju grūdai jau nebetinka nei maistui, nei pašarui.

Varpų septoriozė (Parastagonospora nodorum) taip pat atskirais metais gali smarkiai pažeisti kviečių varpas. Pasėlyje varpų septoriozės užkratas nuo lapų ant varpų išplinta lietaus lašųpagalba, ligos simptomai išryškėja po 7–12 dienų. Ant varpažvynių stebimi tamsiai rudi, beveik juodi dryželiai, varpos patamsėja. Palankios sąlygos: šilti orai (20–27 ºC) su ilgais (6–16 val.) didelio drėgnio periodais. Varpų septoriozei išplitus, sumažėja jų asimiliacinis paviršius, dėl to grūdai užauga smulkesni.

Varpų fuzariozės kontrolė veiksmingiausia yra kviečių žydėjimo tarpsniu, kai užsikrėtimo patogenais rizika yra didžiausia. Tai purškimas fungicidais, kuris ne tik kontroliuoja varpų fuzariozės išplitimą, bet tuo pačiu apsaugo ir nuo varpų septoriozės bei sustiprina vėliavinių lapų apsaugą nuo lapų ir varpų septoriozės bei kviečių dryžligės. Šis purškimas yra būtinas jeigu javų žydėjimo metu vyrauja lietingi orai, o pasėliuose ilgai laikosi drėgmė. Šiam purškimui nereikėtų mažinti fungicido normos, taip pat vyraujant lietingiems orams, nereikėtų ir delsti, nes geriausias efektas pasiekiamas, kai purškimas atliekamas 2 paros iki arba po galimo varpų užsikrėtimo.

Lietuvos žemdirbystės institute (dabar LAMMC) 2018 metais doktorantės Karinos Stumbrienės buvo pristatyti In vitro metodu atlikti tyrimai. Autorė teigia, kad, kad F. graminearum yra vienas pagrindinių Fusarium genties grybų, pažeidžiančių Lietuvoje išaugintų vasarinių ir žieminių kviečių grūdus. Nustatyta, kad In vitro tirti F. graminearum 3ADON, 15ADON ir NIV chemotipų izoliatai buvo jautriausi metkonazolui, atspariausi – tebukonazolui, o jautrumas protiokonazolui buvo vidutinis (Šaltinis: LAMMC mokslininkų ataskaitos, 2018 m.).

Iš šių tyrimų galime teigti, kad BASF rekomenduojami fungicidai Juventus@ 90 (metkonozolas) bei Juventus Pack (metkonozolo ir protiokonozolo mišinys) yra labai patikimi sprendimai nuo varpų fuzariozės šių dienų Lietuvos rinkoje.

Juventus Pack pakuotė yra skirta nupurkšti 20–25 ha plotui, tuo tarpu Juventus®90 norma yra 0,7–1,0 l/ha. Norėdami daugiau sužinoti apie BASF produktus, kreipkitės į mūsų agronomus, kurie visada padės atsakyti į rūpimus klausimus.

Augalų apsaugos produktus naudokite saugiai. Prieš naudodami perskaitykite ženklinimą ir informaciją apie produktą.