Balandžio 25 d., ketvirtadienis | 24

Vasariniuose javuose plinta amarai

Eugenijus Lukoševičius
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Šalčininkų r. biuro augalininkystės konsultantas
2012-06-26

Ūkininkų pasėliai šiemet atrodo visai neblogai, ir jei motulė gamta derliaus nuėmimo metu „nepakiš kiaulės“, ūkininkų aruodai turėtų būti pilni. Nors pasėliai žiūrint nuo lauko pakraščio atrodo puikiai, tačiau nusiraminti nereikėtų – šiemet oro sąlygos palankios plisti kenkėjams, užtenka ir šilumos, ir drėgmės. Kenkėjų, mėgstančių pasmaguriauti javais, yra daug. Vieni iš jų – ieviniai amarai (rhopalosiphum padi).

Tai smulkūs apie 2 mm ilgio rudai žalios ar gelsvai žalios spalvos vabzdeliai. Pavasarį ieviniai amarai maitinasi ant žieminių javų, bet ypatingos žalos jiems nepadaro. Labiau šie kenkėjai kenkia vasariniams javams. Žala gali būti tiesioginė ir netiesioginė. Tiesiogiai jie kenkia augalui misdami jo sultimis, todėl augalas gelsta, pirma laiko sunyksta. Netiesiogiai amarai kenkia išskirdami lipčių, ant kurio susidaro juodos apnašos, bei platindami virusines ligas, ypač miežių geltonosios žemaūgės virusą (BYDV).

Vasarą, kada palankios sąlygos, gali išsivysti kelios šių kenkėjų generacijos, todėl jie išplinta staiga ir labai gausiai. Ieviniai amarai žiemoja kiaušinėliuose ant ievų šakučių, taigi pagal kiaušinėlių kiekį, rastą pavasarį ant ievų šakučių, galima prognozuoti šių kenkėjų antplūdį. Pernai metais amarai ūkininkams nekėlė daug rūpesčių, nes pavasarį tik kai kuriuose rajonuose ant ievų šakučių buvo rasta ievinių amarų kiaušinėlių.

Ievinių amarų kiaušinėlių, žiemojančių ant ievų šakučių 2011 m. pavasarį, suvestinė



Ievinių amarų kiaušinėlių, žiemojančių ant ievų šakučių 2012 m. pavasarį, suvestinė

Šių metų pavasarį vaizdas visai kitoks. Visų rajonų (išskyrus Panevėžį) ievų augimvietėse daugiau ar mažiau ant ievų žiemojo amarų kiaušinėlių.

Apžiūrint pasėlius Radviliškio rajone, prognozė galima sakyti pasitvirtino 100 procentų. Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos įrengtų bandymų duomenys rodo, kad birželio 18 d. vidurio Lietuvoje vasariniai kviečiai yra BBCH 45 išsivystymo tarpsnio (vamzdelėjimo pabaiga), augalai apnikti 100 proc., augalui tenka 13,46 vnt. kenkėjų. Ievinių amarų žalingumo riba bamblėjimo ir vamzdelėjimo tarpsniu (BBCH 31 – 47) laikoma, kai apnikta 50 proc. stiebų ir daugiau kaip po 10 amarų ant stiebo. Taigi įvertinę šiuos duomenis matome, kad žalingumo riba peržengta, todėl būtina naudoti insekticidus.

Pasirenkant insekticidus, verta atkreipti dėmesį į jų veikimo būdą. Kovai prieš amarus ūkininkai dažniausiai naudoja piretroidų klasės insekticidus, kurie turi kontaktinį ir vidinį poveikį. Tai reiškia, kad preparatas turi patekti ant kenkėjo arba į virškinamąjį traktą. Šiemet vasarinių javų pasėliai yra ganėtinai tankūs, o ieviniai amarai telkiasi apatinėje augalo dalyje, todėl labai svarbu kokybiškai nupurkšti pasėlį, kad insekticidas padengtų visą augalą ir patektų ant kenkėjo. Taip pat labai svarbu ir preparato norma. Amarams gausiai išplitus, reikėtų naudoti didžiąją preparato normą.

Apie plintančias ligas ir kenkėjus pasėliuose operatyvią informaciją rasite www.agroakademija.lt