Balandžio 20 d., šeštadienis | 24

Žiemgalos krašte – desertinių veislių vynuogynas

„Ūkininko patarėjo“ informacija
2022-03-03

Joniškio rajono Butniūnų kaime Giedrius Balčiūnas įkūrė vynuogyną „Gardžios vynuogės“. Jis augina daugiau nei 400 desertinių veislių vynmedžių, kurie puikiai keroja ir didžiules uogų kekes nokina 20 arų šiltnamyje.

Prieš 15 metų susidomėjo vynuogėmis

Pastaraisiais metais, kai dėl klimato kaitos šiltėja oras, vis daugiau Lietuvos ūkininkų pabando auginti įvairius šiltųjų kraštų augalus ir daržoves. Vynmedžiai mūsų krašte vis sparčiau skinasi kelią, juos sėkmingai augina nemažai sodininkų.

Šį kartą pakalbinome vynuogyno „Gardžios vynuogės“ įkūrėją G. Balčiūną, kuris Žiemgalos krašte sėkmingai augina desertines vynuoges. Informacinių technologijų specialistas, savo žinias ir gebėjimus paskyręs vynmedžiams, daugiau nei prieš 15 metų susidomėjo vynuogių auginimu.

Giedrius džiaugiasi gražiomis vynuogių kekėmis

Pirmąjį šiltnamį, kuriame tilpo apie 30 skirtingų veislių vynmedžiai, Giedrius pasistatė Joniškyje, nuosavame kieme. Paskui įsirengė dar kelis šiltnamius, eksperimentavo, išbandė, kurios veislės yra tinkamiausios auginti Lietuvoje, kurių uogos skaniausios. Pirmieji sodinukai buvo lietuviški, kitus pirko Latvijoje, o vėliau susidomėjo ukrainietiškomis veislėmis.

Pašnekovas minėjo, jog per tiek metų dėl įvairių priežasčių ne kartą buvo atitolęs nuo vynuogių auginimo, bet ir vėl sugrįždavo, o paskui nė nepajuto, kaip vynmedžiai jį pasirinko ir nebenorėjo paleisti. Vynuogynas jį savotiškai užbūrė.

Giedrius kalbėjo, kad pomėgis auginti vynmedžius vis stiprėjo ir tapo gyvenimo būdu, pagrindine veikla bei pajamų šaltiniu, todėl vynuogėms jis skyrė daug laiko, mokėsi, žinių ieškojo internete, skaitė įvairią literatūrą. Dabar Giedrius yra žinomas profesionalus vynuogių augintojas, parduoda ne tik uogas, bet ir sodinukus.

Augina desertines vynuoges

Vynuogyno plėtrai reikėjo daugiau vietos, todėl 2015 m. G. Balčiūnas nusipirko vienkiemį Butniūnų kaime. Dabar savo valdose augina ne tik vynmedžius, bet ir įveisė 2 ha plote graikinių riešutmedžių giraitę, nedidelį laukelį paskyrė smidrams.

Daugiau nei 400 desertinių veislių vynmedžių Giedrius augina 20 arų šiltnamyje.

Šiltnamyje auga desertinės vynuogės

Nors Lietuvoje ir šiltėja klimatas, būna nemažai saulėtų ir šiltų dienų, bet vynuogėms augti ir derlių nokinti palankesnės sąlygos yra šiltnamyje nei lauke po atviru dangumi, mat šiltnamyje galima kontroliuoti augimo sąlygas ir sulaukti gero derliaus. Lietuvos klimatas panašus į Ukrainos, todėl mūsų krašte gerai auga ukrainietiškų vynuogių įvairios veislės.

Giedrius iš patirties žino, kad vynmedžiai subrandina gerą derlių tik tada, jei yra tinkamai prižiūrimi, laistomi, tręšiami, nuolat genimos jų šakos. Neužtenka sodinuką tik pasodinti, pritvirtinti jam atramą ir tegul jis savaime auga kaip koks vijoklis ir dar uogas nokina. Tokiu atveju apie didesnį derlių galima tik pasvajoti. Rūpestingai prižiūrimas vynmedis ilgaamžis – uogas gali nokinti net kelioms sodininko kartoms.

Vynuogėms, kaip ir moterims, reikia atramos ir šilumos, jos vadinamos saulės uoga, mat joms reikia daug saulės. Giedrius sakė, kad derliaus gausa priklauso nuo įdėto kruopštaus darbo, žinių ir meilės pasirinktai veiklai.

Svarbiausias darbas – vynuogių genėjimas

G. Balčiūnas pasakojo, kad vynui gaminti auginamos vyninių veislių vynuogės, o desertinės uogos – gardžios, skirtos valgyti, gali būti puiki šventinio stalo puošmena, tinka ir sultims spausti. Vynmedžių augintoją žavi desertinių vynuogių įvairovė, todėl jis pasirinko auginti tik tokias vynuoges. Tinkamai prižiūrimi vynmedžiai prinokina įvairių spalvų, skirtingo dydžio bei formų uogų. Pagal skonį gali būti muskatinio arba harmoningo poskonio, vienos būna besėklės, kitos – su sėklomis. Savo vynuogyne Giedrius augina mažiau lepias, išskirtinio skonio vynuoges.

Anot Giedriaus Balčiūno, didžiausias darbas – vynmedžių genėjimas

Vynuogės genimos rudenį, kai nukrenta lapai, o pavasarį, kai vos tik išsprogsta pumpurai, išlaužomi nereikalingi ūgliai, kai vynuogės žydi, nuskabomi pertekliniai žiedynai, vėliau karpomi „posūniai“ ir trumpinamos viršūnės.

Vynuogyne Giedrius darbuojasi kartu su gyvenimo partnere Rima. Vynuogių auginimas tapo jų abiejų kasdiene veikla. Užaugintas uogas parduoti veža į ūkininkų turgelį, netoli gyvenantiems pirkėjams vynuoges pristato į namus, dalį uogų parduoda tiesiai iš vynuogyno.

G. Balčiūnas parduoda ne tik uogas, bet ir sodinukus bei šakeles, skirtas daiginti. Pasak Giedriaus, vynuoges dauginti nesunku, reikia tik noro tuo užsiimti. Sodinukus ir daigelius užsakovams jis išsiunčia paštu, nemažai sodinukų pirkėjai nusiperka tiesiai iš vynuogyno.

Pomėgis auginti vynuoges tapo pagrindine veikla, todėl vynuogininkas kuria veiklos plėtros planą, norėtų auginti kuo daugiau rinktinių desertinių vynuogių veislių. G. Balčiūnas minėjo, kad Lietuvoje jau ir vynuogių augintojams bus galima teikti verslo projektus finansinei paramai gauti, tačiau ne visi galės ta parama pasinaudoti, mat reikia turėti nemažai savų lėšų. Jis vynuogyną plėsti nusprendė savomis jėgomis, nekurs jokių verslo projektų ir neteiks paraiškos finansinei paramai gauti, nes nenori priklausomybės ir įsipareigojimų.

ŪP korespondentė Aldona Sireikienė, autorės ir Giedriaus Balčiūno nuotraukos

Agroakademija.lt rekomenduoja pažiūrėti

Uteniškio Aido Streižio ūkyje sirpsta įspūdingos desertinės vynuogės