Balandžio 26 d., penktadienis | 24

Žieminių rapsų ir javų sėjos normos

Karolina Grakauskė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Panevėžio r. biuro augalininkystės konsultantė
2017-08-18

Rugpjūtis dar kitaip vadinamas javapjūtis. Tai laikas, kai prasideda patys svarbiausi žemės ūkio darbai. Žieminių rapsų, vėliau javų kūlimas veja kitus darbus – žieminių rapsų ir javų sėją. Pavėlavus nuimti priešsėlį, vėluojama ir žiemkenčių sėja, o tai turi įtakos geram pasėlių peržiemojimui ir būsimam derliui.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Iš dalies būsimo derliaus dydžiui įtakos gali turėti pačių ūkininkų sprendimai: pasirinktos veislės savybės, priešsėlių rūšis, dirvos paruošimo sėjai kokybė, sėjos laiko ir sėklų išsėjimo normos pasirinkimas.

Sėjos normos parinkimas yra vienas iš atidesnių sėjos darbų, kuris turi įtakos pasėlio tankumui. Jei pasėlių tankumas per didelis, augalai blogiau žiemoja, didėja išgulimo ir ligų plitimo pavojus. Pasirinkus optimalią sėklų normą, pasėliai auga daug stipresni ir žiemkentiškesni, mažėja auginimo sąnaudos.

Mokslininkų atliktų tyrimų duomenimis, sėklos normą patartina skaičiuoti nebe kilogramais, o milijonais grūdų į hektarą (mln. ha-1). Norint tiksliai nustatyti sėjos normą, reikia suplanuoti sėjos tankumą daigiomis sėklomis. Tai yra vienas iš svarbiausių veiksnių, siekiant teisingai apskaičiuoti sėklų išsėjimo normas. Jų daigumą galima išsitirti namų sąlygomis arba laboratorijose, tik nereikia pamiršti, kad lauko daigumas visada mažesnis už laboratorinį.

Namų sąlygomis sėklų daigumas nustatinėjamas taip: lėkštelėje ištiesiamas ir sudrėkinamas sugeriamojo popieriaus ar flanelės gabalėlis. Ant jo išdėstoma 100 sėklų. Uždengiama stiklu. Lėkštelė padedama šiltoje vietoje, kur temperatūra ne žemesnė negu +20 ºC. Svarbu stebėti, kad popierius ar medžiaga nuolat būtų drėgni, tačiau vanduo neapsemtų sėklų. Sėklos sudygsta po 5–6 dienų. Jei iš 100 sėklų sudygo 89, daigumas yra 89 proc. Geros sėklos turi būti pilnos, įprasto kvapo ir spalvos.

Skaičiuojant sėklų normą milijonais vienetų vienam hektarui, išsėjamas reikiamas sėklų kiekis ir gaunamas tinkamo tankumo pasėlis, kuriame geriau vystysis produktyvūs stiebai.

Web-formule

Norint tinkamai pasiruošti sėjai, nereikia pamiršti, kad pirmiausia iš sėti ruošiamų grūdų reikia išvalyti piktžolių sėklas, šiaudų ar varpų nuotrupas, suskilusius grūdus ar jų daleles. Taip pat grūdus reikia apvalyti nuo dulkių. Sėklos turi būti pakankamo stambumo, grūdai ne mažesni kaip 2,5 mm. Tokių sėklų gera dygimo energija, jos greitai sudygsta, susiformuoja vienodesnis pasėlis.

Dar vienas labai svarbus žingsnis – sėklų beicavimas, kuris apsaugo jas ir dygstančius daigus nuo sėklose ir dirvoje esančių ligų sukėlėjų, ankstyvaisiais tarpsniais daigus pažeidžiančių kenkėjų. Todėl patartina sėti tik kokybiškai beicuotas sėklas.

Žieminių rapsų sėja

Pirmiausiai sėjami žieminiai rapsai. Nuo sėjos laiko, išsėjimo normos, veislės ir meteorologinių sąlygų priklauso jų peržiemojimas, kiek augalas suspės sukaupti maisto medžiagų.

Remiantis mokslininkų bandymais, teorinė hibridinių veislių žieminių rapsų sėklos norma, sėjant 30 sėklų/m², priklausomai nuo 1000 sėklų masės, yra 1,6–1,8 kg/ha, sėjant 45 sėklas/m² – 2,4–2,5 kg/ha. Šiek tiek vėluojant sėją ir įterpiant 60 sėklų/m², sėklos norma yra 3,2–3,4 kg/ha. Linijinių rapsų veislių sėklos normą reikėtų bent 8–10 proc. padidinti.

Žieminių miežių sėja

Po rapsų prasideda optimalus žieminių miežių sėjos laikas. Jų plotai kiekvienais metais didinami. Tai lemia ankstyvas jų derliaus nuėmimas ir didelis derlingumas. Pagal atliktus mokslinius tyrimus, hibridinių miežių sėjos norma labai maža: 1 kv. m pasėlio ploto turi būti tik 180–200 augalų. Taigi lauke išsėjama 1,8–2 mln. vnt./ha daigių sėklų, tai yra vos 80 kg/ha.

Kvietrugių ir rugių sėja

Remiantis mokslininkų atliktais bandymais, žieminių rugių pasėlio produktyvų tankumą galima formuoti tik rudenį, kadangi jie pavasarį nesikrūmija. Esant nepalankioms žiemos sąlygoms, krūmijimosi metu pažeidžiamiausi maži ūgliukai. Pasėlių išretėjimas po žiemos būna vizualiai mažai pastebimas, jų tankumas net ir esant didesnėms sėklų normoms tik retais atvejais viršija 5,5 mln./ha, tai yra apie 230 kg/ha. Taigi nehibridinių veislių sėjamųjų rugių sėjama 5,5 (apie 200 kg/ha), sėjamųjų hibridinių rugių – 2,5 mln. daigių sėklų į hektarą, tai yra maždaug 95 kg/ha. Žieminių kvietrugių sėjama 5 mln. daigių sėklų į hektarą, tai yra apie 220 kg/ha.

Žieminiai kviečiai

Rugsėjo antrąją dekadą prasideda žieminių kviečių sėja. Jų plotai bene didžiausi. Remiantis moksliniais tyrimais, atskiroms Lietuvos zonoms rekomenduotinos skirtingos žieminių kviečių sėklos normos. Vidurio zonoje – 4,0–4,5 mln./ha, tai yra apie 180–200 kg/ha, Vakarų – 4,5–5,0 mln./ha ir tai yra apie 180–200 kg/ha, Rytų – 5,0–5,5 mln./ha daigių sėklų – apie 220–250 kg/ha. Didesnės žieminių kviečių sėklos normos rekomenduotinos šalies Rytų ir Vakarų zonose, kuriose vyrauja mažesnio našumo dirvos ir sąlygos augalams gerai išsikrūmyti prastesnės. Skirtingų augalų veislių sėklos norma taip pat gali skirtis, priklausomai nuo jų gebėjimo krūmytis.

Sėklos normos parinkimas priklauso nuo daugelio veiksnių, kurie, pvz., priešsėlio parinkimas, dirvos paruošimas, priklauso nuo ūkininko. Sudėtingiausia prisitaikyti prie klimato pokyčių, todėl kartais sunku nutaikyti geriausią žiemkenčių sėjos laiką ir būtina atsižvelgti į sėjos normą.