Liepos 14 d., sekmadienis | 24

Bičių priežiūra pavasarį

LŽŪKT informacija
2011-04-15

Atžingsniavus pavasariui, pagrindinė bitininko užduotis – iki medunešio sustiprinti bičių šeimas. Atsižvelgiant į klimatines sąlygas, nuo bičių apsiskraidymo iki medunešio praeina apie 50–60 dienų.

Verslo ekonomika. Straipsnių vidus

Visi-trysKai bitės apsiskraido, pirmiausia išvalomi avilių dugnai, nustatomas šeimos stiprumas, perų ir likusio maisto kiekis. Šiuos darbus reikia atlikti nedelsiant, kad dažnai netrukdytume bičių, neatšaldytume lizdų. Priklausomai nuo turimų duomenų apie bičių šeimas, numatomi tolesni darbai.

Nustatant bičių šeimų stiprumą reikia nepamiršti, kad bičių šeimose vyksta du procesai: natūraliai išmiršta žiemojusios bitės, palaipsniui didėja motinėlės dėslumas, daugėja jaunų bičių. Šeimų stiprumas priklauso nuo to, kaip vyks minėti procesai.

Svarbu pamaitinti

Naktys dar būna šaltos, nors oras dienomis sušyla iki 15–20 laipsnių. Tuo metu bitės daug maisto atsargų sunaudoja pastoviai lizdo temperatūrai palaikyti, todėl kiekviena šeima, priklausomai nuo jos stiprumo, privalo turėti ne mažiau kaip 8–12 kg maisto. Medus koriuose turi būti užakiuotas.

Motinėlės dėslumą didina šeimos pamaitinimas. Bičių šeimai geriau duoti korių su medumi negu cukraus sirupo. Jei koriai su medumi buvo laikomi sandėlyje, prieš duodant bitėms, juos reikia palaikyti (apie 20 valandų) šiltoje patalpoje, kad neatšaldytume bičių lizdų. Korį su maistu galima guldyti virš bičių lizdo nuėmus lubeles.

Kai drėgni ir šaltoki orai, bitės sirupą iš maitintuvių ima nenoriai, todėl geriau jį pilti į nedidelius 0,5–0,7 stiklainius. Juos užrišę drobele ir staiga apvertę statome virš bičių lizdo. Tada pridengiame audeklu ir gerai apšiltiname bičių lizdus. Neturėdami korių su maistu, bites pamaitiname cukraus sirupu.

Pamirštas, bet efektyvus metodas

Šeimoms sustiprinti galime naudoti seniai pamirštą Blinovo metodą: korius su perais atskiriame nuo korių su medumi. Avilio centre sustatome korius su perais, įstatome diafragmas, o avilio pakraštyje pastatome korius su maistu. Iš šonų ir viršaus viską gerai apšiltiname. Taip suformuotuose lizduose bitės geriau apšildo perus. Po truputį plečiant lizdus, į perų dalį įdedame po vieną pasiūtą korį.

Vertėtų nepamiršti, kad bičių motinėlė į senus, bičių nevalytus korius, kiaušinėlių nededa. Plėsdami lizdus, turime atsižvelgti į šeimos stiprumą, kad lizdas, kuriame bitės ruošia korių akeles kiaušinėliams, nebūtų per daug atšaldomas, nes šeima vystysis lėtai.

Naudinga anksti pavasarį bityno teritorijoje įrengti bičių girdyklą. Laiku šį darbą padarę išgelbėsite bites nuo žūties, kai šaltu, vėjuotu oru jos skris ieškoti vandens.

Naudinga vaizdo informacija

Bičių priežiūra pavasarį

Mažoji mechanizacija palengvina darbą bityne