Balandžio 23 d., antradienis | 24

Derlingos naujojo sezono kelionės prasideda su kompanija BASF

BASF Agro Lietuva informacija
2022-02-14

Šiemet tradicinėse konferencijose BASF Agroforumas`22 „Derlingoms kelionėms“, vasario 8–9 d. įvykusiose Šiauliuose ir Panevėžyje, o vasario 24 d. dar vyksiančioje Kauno r., Raudondvaryje, kompanija BASF žemdirbiams pristato išskirtinę lojalumo programą AGRO MILES, taip pat kviečia pasisemti naujų žinių apie javų, rapsų ir ankštinių augalų priežiūros technologijas.

Renginio organizatoriai pasirūpino maksimaliu atvykstančiųjų saugumu – renginių vietoje veikė testavimo laboratorija. Dalyviams išdalyti respiratoriai ir nuolat buvo dezinfekuojamos rankos.

Verslo ekonomika. Straipsnių vidus

Paklausti, ar ne paprasčiau būtų buvę dabartinėmis aplinkybėmis surengti nuotolinę konferenciją, renginio organizatoriai sakė šią praktiką taikę pernai ir supratę, kad žemdirbiai nori susitikti gyvai, bendrauti, diskutuoti, aptarti patirtis žvelgdami į kolegos veidą, o ne į kompiuterio ekraną. Todėl nesirinko pigesnio – nuotolinio susitikimo, o investavo į maksimalų gyvų renginių saugumą.

Lojaliausiems – vertingos AGRO MILES dovanos

Renginių metu teatrališkai, netikėtai ir išradingai pristatyta ir išsamiai paaiškinta pagrindinė BASF šių metų naujiena – lojalumo programa AGRO MILES. Ne paslaptis, kad kiekvienas ilgalaikis klientas tikisi būti įvertintas, tad ši programa – padėka ištikimiausiems. O kad tokia programa Lietuvoje seniai laukta, įrodė tai, jog per mažiau nei mėnesį AGRO MILES lojalumo programa sulaukė net 300 prisijungusių narių.

Į programą užsiregistravę ir BASF produktų įsigiję žemdirbiai galės kaupti taškus, kuriuos bet kada bus galima iškeisti į išsirinktus prizus. Puoselėjant artimą bendrystę pagalvota apie kiekvieną, todėl dovanų kraityje – ne tik žemdirbiams reikalingi produktai, bet ir prizai, kurie pradžiugins ir žemdirbių šeimos narius.

Klientų laukia ir didysis prizas – edukacinė agrokelionė po skirtingus Europos ūkius. Lojalumo programa, pasak „BASF Agro Lietuva“ pardavimų vadovo Lietuvai Sauliaus Nainio, pritaikyta tiek mažesniems, tiek ir didesniems ūkiams, tai ilgalaikis projektas, o taškus bus galima kaupti iki 3 metų.Lojalumo programą AGRO MILES žaismingai pristatė aktoriai

Kaip saugosime javus

BASF jau 9 metus keturiose bandymų stotyse organizuoja javų ligų stebėseną, kurią atlieka Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto mokslininkai. Kaip sakė BASF agronomas-vadybininkas Paulius Paulauskis, šie duomenys svarbūs tiek pačiai kompanijai, tiek ir klientams, nes galima matyti realią situaciją pasėliuose ir pateikti atitinkamus augalų apsaugos sprendimus.

Vykdant ligų stebėseną, pasirinktos skirtingos javų veislės. Stebėsena atliekama nepurkštuose laukeliuose, todėl labai gerai matosi, kaip ir kur, kokios ligos plinta, kokiuose išsivystymo tarpsniuose yra javai. Daromos išvados ir pateikiamos rekomendacijos ūkiams.

„Metams bėgant matosi tendencija, kad mūsų šalyje pagrindinė žalingiausia liga kviečių pasėliuose išlieka lapų septoriozė. Antroje vietoje – kviečių dryžligė. Miltligės plitimas slopsta, nes sukuriama ir auginama atsparesnės šiai ligai veislės. Panaši tendencija ir Vakarų Europos šalyse“, – sakė P. Paulauskis.

Jis dar kartą atkreipė ūkininkų dėmesį, kad septoriozės požymiai ant augalų išryškėja tik tada, kai liga viduje jau būna išplitusi. Todėl svarbiausi yra profilaktiniai purškimai fungicidais, kurie yra augalų vaistai, ir juos reikia naudoti anksčiau, tuomet gausime geresnius rezultatus.

Prieš dvejus metus BASF pristatė naujos kartos veikliąją medžiagą REVYSOL®, kuriai ligų sukėlėjai neturi atsparumo, jos efektyvumas išlieka geras. Pasak S. Nainio, pernai Lietuvoje fungicidais su REVYSOL® buvo nupurkšta net 400 tūkst. ha javų!

BASF specialistai pabrėžia, kad siekiant gerų javų derliaus rezultatų, svarbus visas kompleksas technologinių sprendimų: jie prasideda nuo sėklos beicavimo, toliau – augimo reguliavimas,galiausiai – purškimai fungicidais.

Ligų monitoringo apžvalgą pristatė agronomas-vadybininkas Paulius Paulauskis ir Saulius Nainys

Pirmasis fungicidinis beicas

Kaip sakė BASF agronomas Rimantas Petrauskas, beicas yra pigiausias fungicidas, nes jis apsaugo augalus nuo ligų, plintančių su sėkla ir per dirvą. Javų augintojai gerai žino efektyvų beicą Kinto® Plus. O dabar BASF sukūrė naują – fungicidinį sprendimą miežių sėkloms apdoroti – Systiva®, kuris, patekęs ant sėklos, iš karto pradeda veikti ir suardo ligų sukėlėjus. Šį produktą rekomenduojama naudoti kartu su Kinto® Plus.

„Papildoma Systiva® nauda – suteikia lankstumo ūkio valdymui, nes panaudojus šį sprendimą sėkloms paruošti dažniausiai nereikalingas pirmasis purškimas fungicidu miežiams, o tai reiškia, kad galima sutaupyti dviejų žmonių darbo dieną“, – sakė R. Petrauskas. Pasak jo, panaudojus Systiva®, sėklos vienodžiau sudygsta, išsivysto didesnė šaknų sistema, o augalai išlieka sveiki, žali ir stiprūs iki 1,5 mėnesio. Tai yra labai svarbu tuomet, kai pasėliui trūksta drėgmės arba naudojama mažiau trąšų.

BASF agronomas Rimantas Petrauskas pristato fungicidinį beicą Systiva®, kuris padeda ilgiau išsaugoti sveikus augalus

Sutaupyti azoto padeda stabilizatoriai

Šie metai ūkiams yra neeiliniai, nes azoto trąšų kainos pasiekė nematytas aukštumas. Tokioje situacijoje aktualu rasti būdų, padedančių taupyti ir efektyviau panaudoti azotą. Vienas jų – azoto stabilizatorius Limus® Clear, skirtas naudoti su skystomis trąšomis.

Kitas BASF produktas – Vizura® yra skirtas naudoti su skystu mėšlu ar srutomis, jis apsaugo nuo nitratinio azoto išsiplovimo.

Pasak BASF agronomo Viliaus Venskutonio, Limus® Clear apsaugo nuo amoniakinio azoto išgaravimo naudojant skystas trąšas, tokias kaip KAS. Bandymai parodė, kad stabilizatorius duoda ne mažesnį kaip 3 proc. derliaus priedą, arba 5–10 proc. investicijų grąžą.

Svarbus aspektas ir gamtosauginis – naudodami azoto stabilizatorius neteršiame aplinkos.

BASF agronomas Vilius Venskutonis sako, kad azoto stabilizatoriai ne tik padeda sutaupyti trąšų, bet ir neteršti aplinkos

Herbicidas, skirtas spręsti ankštinių piktžolėtumo problemas

Praėjusį sezoną Lietuvoje buvo pristatytas naujas BASF herbicidas ankštiniams augalams – Corum®. Pasak verslo klientų vadybininko Aleksandro Voitkevič, šiuo herbicidu buvo nupurkšta apie 60 proc. pernai augintų ankštinių pasėlių šalyje. Patirčių pasitaikė visokių, nes pernykščiai orai buvo itin nepalankūs pupoms augti. Dalis purškimų vėlavo, piktžolės buvo peraugusios, o tai lėmė ir atitinkamus rezultatus.

Kaip vieną efektyviausių sprendimų pupų pasėliuose BASF rekomenduoja po sėjos naudoti herbicidą Stomp®, o augalams esant kelių lapelių fazėje – Corum® + Dash®. Žirnių pasėliams, kurie turi didesnį piktžolių stelbimą, pakanka naudoti tik Corum® + Dash®. Agronomas A. Voitkevič pabrėžė, kad siekiant efektyvumo, svarbu laiku nupurkšti, neperauginti piktžolių.

Rapsų priežiūros aspektai

Apžvelgdami pernykščią rapsų auginimo patirtį agronomai Tomas Karkazas ir R. Petrauskas pastebėjo, kad nepaisant sudėtingų oro sąlygų, geriausius rezultatus gavo tie žemdirbiai, kurie nuosekliai laikėsi visos auginimo technologijos.

Kaip rodo BASF atliekamų gamybinių ir tiksliųjų InVigor® rapsų hibridų bandymų patirtis, rezultatams pasiekti svarbu viskas. Hibridas turi būti parenkamas pagal dirvą, sėjos būdą ir sėjos laiką.

Rapsų augintojai, ypač taikantys minimalų žemės dirbimą ar tiesioginę sėją, pernai susidūrė su šliužų problema. Jai spręsti BASF siūlo naują moliuskocidą Ironmax Pro.

BASF agronomai dar kartą priminė augintojams apie rapsų augimo reguliatorių svarbą. Būtina ne tik laiku juos panaudoti, bet ir pasirinkti tinkamus produktus. Caryx® augimo reguliatorius, pasak R. Petrausko, gali duoti derliaus priedą, kurio finansinė nauda siekia daugiau kaip 100 Eur/ha.

Fungicidai rapsų pasėliuose taip pat svarbūs. Pasak R. Petrausko, rapsų fungicido efektyvumas prieš sklerotinį puvinį, remiantis 2021 m. bandymų rezultatais, siekia 30 proc. derliaus priedo, be to, pasėlis neišgula ir yra gaunamas aliejingesnis bei kokybiškesnis sėklų derlius.

Agronomai Tomas Karkazas ir Rimantas Petrauskas pastebėjo, kad pernai geriausius rezultatus gavo tie rapsų augintojai, kurie nuosekliai laikėsi visos technologijos

Kuria tvarių ūkių tinklą, padeda gausinti bioįvairovę

Žvelgiantiems į ateitį ūkiams vis labiau svarbu ne tik gamyba, bet ir gamtosauga. „Norime parodyti, kad tvarus ūkininkavimas ir bioįvairovės išsaugojimas bei praturtinimas yra galimas nemažinant gamybos“, – sakė BASF Tvarių ūkių tinklą pristatę verslo klientų vadybininkai Roma Laurinkienė ir A. Voitkevič.

Tvarių ūkių tinklas Europoje kuriamas jau 20 metų, jame dalyvauja nepriklausomi ūkiai. Vienas jų jau yra ir mūsų šalyje – tai Zigmo Aleksandravičiaus ūkis Kupiškio r. Šiuose ūkiuose mokslininkai atlieka bioįvairovės tyrimus (stebi paukščių, vabzdžių rūšis), teikia praktines rekomendacijas, kaip bioįvairovę išsaugoti ir pagausinti.

Pasak BASF specialistų, net nedidelės investicijos gali duoti apčiuopiamų rezultatų. Pavyzdžiui, laukuose įrengti tupėjimo vietas plėšriesiems paukščiams, nepatogiuose dirbti su technika laukelių pakraščiuose pasėti žydinčių augalų juostas, įkelti inkilų, įrengti vabzdžių namelių.

Praėjusią vasarą atlikę tyrimus Z. Aleksandravičiaus ūkyje, Vilniaus universiteto mokslininkai nustatė 107 vabalų, 123 bitinių vabzdžių rūšis, 57 voragyvių rūšis, netgi pirmą kartą aptiko laukinės bitės ir voro rūšį, iki šio nestebėtą mūsų šalyje.

Pavienių medžių išsaugojimo iniciatyva

Tai – dar viena BASF iniciatyva. „Stiprūs pavieniai medžiai laukuose asocijuojasi su ekonomiškai gyvybingu ūkiu“, – sakė šį projektą pristatęs S. Nainys.

Pernai prie iniciatyvos prisijungė pirmieji ūkininkai. O šiemet BASF Pavienių medžių saugotojo pažymėjimai buvo įteikti ir kitiems įvairiuose rajonuose įsikūrusiems ūkininkams.

BASF pardavimų vadovas Lietuvai Saulius Nainys (dešinėje) medžių saugotojo sertifikatus įteikė Šalčininkų r. ūkininkui Pavelui Bandalevič ir Panevėžio r. ūkininkui Rimui Kasčioniui

Kaip ragino S. Nainys, siekiant išsaugoti pavienį medį lauke, reikia nedirbti aplink jo lają žemės, geriausia ten pasėti daugiamečių žydinčių augalų. Tinka ir supilti laukuose surinktus akmenis. Toks medis tampa prieglobsčiu daugybei vabzdžių, paukščių, smulkiųjų gyvūnėlių.

Pavienių medžių saugotojais gali tapti kiekvienas ūkininkas, savo laukuose turintys jų. S. Nainys pakvietė prisijungti žemdirbius prie šio prasmingo projekto. Plačiau apie projektą: www.agro.basf.lt

***

Nespėjusiems sudalyvauti vykusiose konferencijose, jau vasario 24 d. bus surengtas dar vienas BASF Agroforumas`22 „Derlingoms kelionėms“ Raudondvaryje, Kauno r. BASF komanda kviečia registruotis: www.basf.rin.lt

„BASF Agro Lietuva“ komanda pasirengusi naujajam, 2022-ųjų sezonui