Liepos 14 d., sekmadienis | 24

Griežtinami gyvūnų transportavimo reikalavimai

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba
2019-09-02

© LŽŪKT

Praeitą savaitę Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje (VMVT) įvyko VMVT ir prekiautojų galvijais, surinkimo centrų, karantino punktų atstovų pasitarimas, kurio metu pristatyti VMVT numatyti griežtesni gyvulių transportavimo ilgais atstumais reikalavimai, aptarti kiti aktualūs vežamų galvijų veterinarinės kontrolės klausimai.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

VMVT specialistai susirinkusiesiems priminė, kad kelionių organizatoriai ir vežėjai privalo užtikrinti reikiamą temperatūrą transporto priemonėse, po sustojimų kontrolės postuose privalo pasirūpinti pakankamu pakratų kiekiu, papildyti vandens atsargas, įvertinti oro temperatūrą, kelionės trukmę ir tinkamai suplanuoti kelionę. Specialistai atkreipė dėmesį, kad pasitaiko atvejų, kai vežėjai kelionei reikalingus dokumentus VMVT pateikia prieš pat išvykimą, todėl inspektoriams nepakanka laiko juos tinkamai įvertinti, o gyvūnų siuntoms išvykstant naktį atliekamas tik dokumentinis transporto priemonių patikrinimas.

„Siekdami užtikrinti gyvūnų gerovės reikalavimų laikymąsi, nuo 2019 m. įvedėme draudimą vežti gyvūnus į ilgas keliones, kai Lietuvoje ir kitose šalyse, per kurias bus vykstama, oro temperatūra siekia daugiau nei 30 0C. Taip pat vežėjams rekomendavome gyvūnams skirtą plotą padidinti bent 20 %, o į pasienio postus atvykti ryte, siekiant išvengti prastovos. Tačiau, kaip matome iš fiksuojamų pažeidimų, vien šių priemonių nepakanka. Todėl priėmėme sprendimą sugriežtinti gyvūnų gerovės reikalavimų įgyvendinimo, ypač gyvūnų vežimo metu, kontrolę“, – kalbėjo VMVT direktorius Darius Remeika.

VMVT specialistai informavo, kad nuo šiol gyvūnų siuntų patikrinimas prieš ilgas keliones ir veterinarijos sertifikatų išdavimas galvijams, avims, ožkoms ir arklinių šeimos gyvūnams (išskyrus registruotus arklinius) bus vykdomas tik VMVT inspektorių darbo laiku, išskyrus išimtinius atvejus, kai dėl to galėtų nukentėti gyvūnų gerovė. Prašymai išduoti veterinarijos ar vidaus prekybos sertifikatą kartu su sertifikavimui reikalingais dokumentais teritorinei VMVT turės būti pateikti ne vėliau kaip likus dviem darbo dienoms iki numatomos kelionės pradžios. Veterinarijos sertifikatus išduodantys veterinarijos gydytojai prieš ilgą kelionę atliks ne tik vežamų gyvūnų, bet ir papildomus transporto priemonių patikrinimus. Taip pat gyvūnų vežėjai privalės kruopščiau planuoti keliones ir, kartu su kitomis institucijomis, bus griežčiau tikrinami kelionės metu.

„Norisi dar kartą priminti, kad kelionių organizatoriai bei gyvūnų vežėjai tiesiogiai atsakingi už vežamų gyvūnų priežiūrą ir gerovę visos kelionės metu. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba, vykdydama kontrolę, kruopščiai tikrins ne tik išleidžiamas gyvulių siuntas išvykimo vietoje, bet ir stiprins kontrolę, kaip buvo laikomasi reikalavimų kelionės metu. Gyvūnų gerovė yra svarbiausias mūsų prioritetas ir su piktnaudžiavimu ar aplaidumu nebus taikstomasi“, – pasitarimą apibendrino D. Remeika.

VMVT duomenimis, iš Lietuvos kasmet išvežama apie 130 tūkstančių galvijų. 2017 m. iš Lietuvos išvežtos 2299 siuntos, 130 851 galvijas, 2018 m. – 2394 siuntos, 133 899 galvijai, šiais metais išvežtos 1457 siuntos, 87 540 galvijų.