Rugsėjo 11 d., trečiadienis | 24

Kodėl jauniems vešeliams vanduo toks svarbus?

Kamilė Turskytė
LŽŪKT gyvulininkystės specialistė
2022-02-15

© LŽŪKT nuotr.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Duokite vandens – tai viena pagrindinių pieninių veislių veršelių auginimo strategijų. Kodėl jis toks svarbus?

Nuo trečios gyvenimo dienos veršeliams be pieno ar paruošto pieno pakaitalo, startinio pašaro turėtų būti duodamas šiltas geriamasis vanduo. Priklausomai nuo aplinkos temperatūros ir mažųjų sveikatos, jauni veršeliai kasdien gali išgerti litrą ir daugiau vandens. Kylant aplinkos temperatūrai, veršeliai gers daugiau. Vandens išgers daugiau dar ir todėl, kad veršeliai ėda daugiau startinio pašaro. Nustatyta, kad vienai pašaro daliai veršelis išgeria keturias dalis vandens. Jo daugiau išgers ir tuomet, kai vanduo bus šiltas, o ne šaltas. Be to, veršeliai geria dažniau nei karvės, todėl jiems vandens reikia turėti nuolat. Reikėtų nepamiršti, kad žiemą veršeliai gers daugiau, kai jiems bus šilta, o ne šalta.

Kodėl jaunus veršelius reikia aprūpinti pakankamu kiekiu vandens?

Jauniems veršeliams didžiojo prieskrandžio vystymąsi skatina kokybiškas startinis pašaras ir laisva prieiga prie vandens. Veršeliui gimus, jo didysis prieskrandis dar neveikia, todėl geram jo vystymuisi įtakos turi fermentuoti grūdai ir vanduo. Be to, laisvai prieinamas vanduo padidina pradinį suvartojamo pašaro kiekį ir svorio augimą. Mokslinių tyrimų metu pastebėta, kad veršeliai, negavę pakankamai geriamojo vandens, suvartojamo 31 proc. mažiau pašaro, todėl jų svorio prieaugis sumažėjo 38 proc., lyginant su tais veršeliais, kurie gerti galėjo bet kada. Taip pat veršeliams, turintiems galimybę laisvai atsigerti vandens, rečiau pasireiškė viduriavimas.

Galiausiai, tinkamas prieskrandžio išsivystymas leidžia pereiti prie raciono, kurio pagrindą sudaro stambieji pašarai ir grūdai. Prieskrandyje esantis vanduo yra terpė gyventi prieskrandžio bakterijoms, kurios gali efektyviai fermentuoti grūdus ir šieną. Be vandens prieskrandžio vystymasis sulėtėja.

Galimi vandens tiekimo būdai

Veršelių nameliuose arba atskiruose gardeliuose – idealiu atveju vanduo veršeliams turėtų būti tiekiamas toliau nuo indo, kuriame yra veršelių startinis pašaras. Kai vanduo ir startinis pašaras yra šalia vienas kito, veršeliai dažnai prilašina vandens į pašarą, todėl toks pašaras gali greičiau supelyti.

Automatinės veršelių girdyklos / šėryklos – veršeliai šeriami garduose, kuriuose sumontuota automatinė šėrimo sistema (angl. automatic calf feeder). Kiekviename garde turėtų būti ir laisvai prieinama vandens girdyklą. Sumontuotų girdyklų aukštis neturėtų viršyti 70 cm nuo grindų, o vanduo girdykloje turėtų būti bent 7,5 cm gylio.

Priėjimas prie vandens girdyklų neturi būti ribojamas. Reikia nepamiršti, kad veršelių vandens girdyklas, kaip ir melžiamų karvių, reikia valyti, šveisti ir reguliariai jose keisti vandenį.

Be to, saugokite vandens kibirus ir girdyklas nuo aplinkos užteršimo: nešvarumų, pašarų, mėšlo, dumblių. Mokslininkai nustatė, kad kasdien išpilant vandenį ir skalaujant kibirus auginamų veršelių priesvoris bus didesnis, lyginant su tų veršelių, kurių kibirai plaunami kas savaitę ar kas 14 dienų.

Prisiminkite, kad vanduo yra būtinas norint auginti sveikus veršelius. Įsitikinkite, kad veršeliams tiekiamas vanduo švarus, šviežias ir visada pasiekiamas nuo ankstyvo amžiaus.

Parengta pagal užsienio literatūrą