Balandžio 19 d., penktadienis | 24

Iš Lenkijos vežtis pesticidus draudžiama, trąšas – galima

Manoūkis.lt informacija
2022-02-08

© LŽŪKT nuotr.
Lenkijoje nuo vasario sumažinus PVM maistui, taip tat pesticidams ir trąšoms, tikėtina, ūkininkai ar perpardavinėtojai norės vežti šių prekių ir į Lietuvą, nes kaimyninėje šalyje jos bus pigesnės nei pas mus.Tačiau Valstybinės augalininkystės tarnybos (VAT) specialistai įspėja, kad tokia prekyba draudžiama.

Tiesa, galima įsigyti asmeninėms reikmėms skirtų tapačių pesticidų. Trąšas pirkti ir atsivežti irgi galima, tačiau galioja tam tikros sąlygos. VAT atsakė į portalo manoūkis.lt klausimus apie lenkiškų pesticidų ir trąšų pirkimo bei įsivežimo galimybes.

Verslo ekonomika. Straipsnių vidus

Ar galima vežti lenkiškus pesticidus į Lietuvą? Jei taip, kokį kiekį? Kokie prekybos reikalavimai?

Lenkijoje registruotų augalų apsaugos produktų (AAP) į Lietuvą vežti ir čia naudoti negalima. Mūsų šalyje rinkai tiekiami ir naudojami gali būti tik Lietuvos Respublikoje registruoti AAP, taip pat AAP, kuriems išimties tvarka išduoti leidimai pagal teisės aktuose nustatytus reikalavimus. Tokia tvarka nustatyta visoje Europos Sąjungoje.

Atkreipiame dėmesį, kad tapatiems Lietuvoje registruotiems AAP, kuriuos leidžiama pardavinėti arba naudoti asmeninėms reikmėms, įvežamas kiekis neribojamas.

Jei Lietuvoje neregistruoti AAP įvežami su leidimu augalų apsaugos produktus tiekti rinkai ir juos naudoti ne ilgiau kaip 120 dienų, tuomet leidime nurodomas leistinas įvežti konkretaus pavadinimo AAP kiekis, planuojami apdoroti augalai. Tokie leidimai išduodami tik susidarius ypatingoms aplinkybėms, kai kenksmingųjų organizmų (ligų, kenkėjų ar piktžolių) negalima sukontroliuoti šalyje registruotais AAP. Jais prekiauti ir platinti turi teisę tik fiziniai arba juridiniai asmenys, turintys VAT išduotą leidimą. AAP platinimo vieta turi atitikti teisės aktuose nustatytus reikalavimus. Už platinimą atsakingi asmenys privalo turėti galiojantį augalų apsaugos pažymėjimą (turi išklausyti augalų apsaugos platintojų mokymo programą).

Kaip ir kokiu mastu kontroliuojamas nelegalus lenkiškų pesticidų įvežimas, pavyzdžiui, kai jie gabenami supylus į tarą ir užvadinus kitų produktų pavadinimais?

Pasienio kontrolės postų su Lenkija nėra, tačiau bendradarbiaudami su Lietuvos muitine VAT specialistai dalyvauja Muitinės mobiliųjų grupių sudėtyje, kurios pagal teisės aktų nustatytus rizikos požymius ar gautą informaciją tikrina transporto priemones, asmenis, dokumentus ir prekes visoje Respublikos muitų teritorijoje.

Daugiau skaitykite portale manoūkis.lt