Birželio 13 d., ketvirtadienis | 24

Kaip saugiai kovoti su šliužais ir sraigėmis

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos
2021-06-24

© LŽŪKT nuotr.

Šią vasarą, kaip ir praeitais metais, daugelis ūkininkų ir sodininkų skundžiasi, kad laukuose, gėlynuose ir daržuose – sraigių ir šliužų antplūdis. Šie kenkėjai niokoja daugelį kultūrinių augalų. Kaip juos sunaikinti?

Verslo ekonomika. Straipsnių vidus

Kova su šiais kenkėjais gali būti itin sunki, todėl pastaruoju metu Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Augalininkystės tarnyba) gauna daug užklausų, kaip juos sunaikinti.

„Neprofesionalūs augintojai ir sodininkai mėgėjai taip pat nerimauja dėl šliužų ir sraigių gausos ir nori konsultacijų, – pripažino Augalininkystės tarnybos Augalų apsaugos produktų registravimo skyriaus patarėja Raimonda Grigaitė. – Primename, kad Lietuvoje yra registruoti 5 profesionaliajam naudojimui skirti augalų apsaugos produktai, kurių paskirtis – apsaugoti uogynus, daržoves, bulves, braškes, dekoratyvinius augalus, vejas ir pievas, javus, žirnius, pupas, rapsus, cukrinius ir pašarinius runkelius nuo šliužų ir sraigių: tai Sluxx, Gusto, Lima Oro, Meridian, Ironmax Pro. Du iš šių registruotų augalų apsaugos produktų – Sluxx ir Ironmax Pro – yra mažos rizikos augalų apsaugos produktai, juos galima naudoti ir ekologiniuose ūkiuose“.

Sodininkams ir daržininkams mėgėjams apsaugai nuo šliužų ir sraigių yra registruoti 4 augalų apsaugos produktai neprofesionaliajam naudojimui – Ferramol, Ferramol Limacide, Gusto ir Lima Oro. Jie skirti uogynų, daržovių, auginamų lauke ir šiltnamiuose, bulvių, braškių, dekoratyvinių augalų, vejų apsaugai nuo šliužų ir sraigių. Šiems kenkėjams naikinti gali būti naudojamas ir alus. Europos Sąjungoje šis produktas yra patvirtintas kaip moliuskocidas, skirtas apsaugoti augalus nuo šliužų. Neskiestas alus supilamas į pridengtus indus-gaudykles. Priklausomai nuo išplitusių šliužų kiekio, indai gali būti išdėliojami tankumu iki 1 indo viename kvadratiniame metre. Suvilioti kvapo kenkėjai patenka į spąstus. Taigi vengiantiems savo sklypuose naudoti cheminius preparatus taip pat galima rasti išeitį.

O naudojantiems įprastus augalų apsaugos produktus Augalininkystės tarnyba dar kartą primena, kad visi jie turi būti naudojami laikantis teisės aktuose ir etiketėse nustatytų reikalavimų.