Balandžio 19 d., penktadienis | 24

Per šventinę eglučių karštinę – kuo mažiau žalos gamtai

Vita Ivaškevičienė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos miškininkystės specialistė
2022-12-19

© Ramunės Sutkevičienės nuotr., Agroakademija.lt

Gražiausios žiemos šventės neįsivaizduojamos be tradicinės eglės, tačiau puošti galime ir dygiąją, sidabrinę eglę, kėnį ar netgi pušį. Primename, kad siekiant išvengti nemalonių situacijų su kontroliuojančiais pareigūnais, iš prekeivių įsigiję eglutę, nepamirškite paprašyti pirkimo kvito.

Verslo ekonomika. Straipsnių vidus

Kalėdų eglutė – ir puošmena, ir rūpestis (video)

Dirbtinė eglė sukuria apie 40 kg šiltnamio dujų

Dirbtinės eglutės gaminamos iš neperdirbamo arba sunkiai perdirbamo plastiko. Mokslininkų duomenimis dirbtinė eglė sukuria apie 40 kg šiltnamio dujų. Tuo tarpu gyva eglutė, kuri po švenčių būtų sudeginta ar kompostuojama, sukuria 10 kartų mažiau. Jei visgi pasiryžote įsigyti dirbtinę eglutę, rinkitės atsakingai, nusiteikdami ją naudoti bent 10–12 metų, taip išlygindami sukuriamų dujų kiekį.

Nusprendėte puošti eglutę iš nuosavo miško?

Nepamirškite, kad privataus miško savininkas savo valdoje gali išsikirsti vieną ar kelias eglutes ir be specialaus leidimo – tereikia turėti nuosavybės teisę įrodančius dokumentus ir užpildytą gabenimo lapą. Tačiau kertant ne vieną eglutę, taip pat ketinant jas parduoti, dokumentų reikia daugiau, todėl rekomenduojame pasikonsultuoti su miškininku specialistu.

Rinkitės eglutę iš miško atsakingai, geriau, kad eglutės būtų kertamos iš miško proskynos, palei griovius, po elektros perdavimo linijomis. Taip padarysite mažesnės žalos gamtai ir galbūt išsaugosite potencialiausią, genetiškai stipriausią eglę, kuri galėtų tapti šimtamečiu medžiu.

Kalėdinę eglutę galite pakeisti pamerktomis eglišakėmis ar jų kompozicija. Miškininkystės specialistai ragina nepuoši dirbtinių eglučių ir taip mažinti jų gamybos poreikį, juk jas gaminant teršiama gamta, o ir morališkai pasenusios jos tampa ilgametėmis atliekomis.

Eglutė iš prekeivių

Na, o jei neįsivaizduojate šventų Kalėdų be tikros eglutės, įsigykite ją iš prekeivių, kurie kalėdinius medžius augina plantacijose būtent šiam tikslui. Taip užtikrinsime nepertraukiamą ratą: vietoje Jūsų eglutės bus pasodinta kita, kuri vėl absorbuos anglies dioksidą ir gamins deguonį.

Populiarėja eglučių nuomos paslauga

Augant visuomenės aktyvumui gamtos puoselėjimo ir išsaugojimo klausimu, vis labiau populiarėja kalėdinių eglučių nuomos paslauga. Prekybininkai netgi siūlo išsirinktą eglutę jums pristatyti į namus, o po Trijų Karalių atvykti jas pasiimti. Eglutes vazonuose galite ir nusipirkti. Jei Jūsų tikslas medelį pasodinti, elkitės atsakingai. Parsivežus namo, pirmiausia kelias dienas palaikykite garaže ar laiptinėje, taip Kalėdų puošmenai nesukelsite temperatūrų skirtumo šoko. Medį reguliariai laistykite, nelaikykite prie radiatorių ar kitų šilumą skleidžiančių objektų. Tuomet po švenčių medelį su visu vazonėliu įkaskite į žemę, žinoma, jei nėra didelių šalčių. Kitąmet vėl galėsite ją išsikasti ir džiaugtis per šventes. Kai eglutes nuomojatės, ne tik prisidedate prie gamtos tausojimo, bet sukuriate nuostabų tikrumo, gyvybės ir jaukumo jausmą namuose.

Šventėms praūžus

Praūžus šventėms, stebėkite savo miesto savivaldybės informaciją. Bus nurodyta, kur stovės specialieji konteineriai eglutėms ar įrengti kiti jų surinkimo taškai. Nemeskite eglučių prie mišrių komunalinių atliekų konteinerių, nepalikti kiemuose, neterškite savo ir kaimynų gyvenamosios aplinkos. Kalėdų medžiai, palikti pūti sąvartynuose, į orą išskiria metano dujas, kurios yra vienas iš klimato kaitos sukėlėjų. Jei yra galimybė, nupjaustykite eglišakes ir panaudokite apdengdami šalčiui jautrius augalus. Taip pat nuosavų namų savininkai gali egles susmulkinti į kompostines, tik vertėtų gerai įsitikinti, ar neliko jokių kalėdinių papuošimų.

LŽŪKT Miškininkystės paslaugų biuro specialistai linki, kad mišku kvepiantys spygliuočiai atneštų į Jūsų namus šilumą ir jaukumą.