Gegužės 30 d., ketvirtadienis | 24

Nauja miežių viruso atmaina kelia pavojų atsparioms veislėms

2023-06-14

© Nigel Cattlin/Alamy Stock Photo

Ekspertai mano, kad žieminių miežių veislės, kurioms pasireiškia dirvoje plintančio miežių geltonosios mozaikos viruso (BaYMV) simptomai, nors AHDB rekomenduojamame sąraše jos priskirtos atsparių veislių kategorijai, yra užkrečiamos kita viruso atmaina, skelbiama portale farmersweekly.co.uk.

Verslo ekonomika. Straipsnių vidus

Gavus pranešimų apie užsikrėtimą laukuose, nepriklausomi mėginių tyrimai patvirtino, kad BaYMV yra paveiktų pasėlių simptomų priežastis, ir toliau siekiama nustatyti, kuri viruso atmaina ar atmainos yra atsakingos už užsikrėtimą.

Ką žinome apie miežių geltonosios mozaikos virusą

Miežių geltonosios mozaikos virusas dirvožemyje gali išlikti daugelį metų ir paveikti žiemą sėjamas veisles. Augalams užsikrėtus, kontrolės metodo nėra. Simptomai pasireiškia ankstyvą pavasarį, po šalnų, o infekcija pasireiškia atskiromis dėmėmis ant lapų. Vėlesniais metais šios dėmės vis didėja.

Didelės rizikos veiksniai yra ankstesnė infekcija, užkrėsto dirvožemio judėjimas ir jautrios veislės auginimas.

Nacionalinio žemės ūkio botanikos instituto (NIAB) javų veislių specialistė Clare Leaman teigia, kad iki šių metų Jungtinėje Karalystėje vyravo 1 BaYMV atmaina, todėl dabartinėje žieminių miežių linijoje nustatytas RYM4 atsparumas buvo veiksmingas.

„Įtariame, bet kol kas negalime būti tikri, kad šiemet pasireiškė 2 viruso atmaina“, – sako ji. – Tokiu atveju labiausiai tikėtina, kad virusas išplito iš pietvakarių, kur jis buvo nustatytas pirmą kartą.“

Šiai atmainai yra genetinis sprendimas – RYM5 atsparumas, tačiau juo pasižymi tik kelios Jungtinėje Karalystėje parduodamų žieminių miežių veislės, o rekomenduojamame sąraše miežių veislėms suteikiamas atsparumo įvertinimas neišskiria atsparumo tipų.

„Dauguma mūsų parduodamų veislių neturi genetinio atsparumo 2 atmainai, nors ir džiugu žinoti, kad jis egzistuoja“, – pažymi ji. – Šiuo metu vienintelės žinomos žieminių miežių veislės, turinčios RYM4 ir RYM5 atsparumą yra 'Valerie' ir 'Sensation'.

Dvieilė pašarinė veislė 'Valerie' yra įtraukta į Rekomenduojamų veislių sąrašą, o šešiaeilė veislė 'Sensation ' – ne. Šių veislių platintojai patvirtino, kad jų veislės pasižymi RYM4 ir RYM5 atsparumu ir yra apsaugotos nuo virusų.

Valerie winter barley © Syngenta

„Gali būti, kad infekciją sukelia ir kitos BaYMV atmainos, tik to dar nežinome. Šiuo metu trūkstama grandis yra atmainos identifikavimas“, – įspėja C. Leaman. Ji pabrėžia, kad dirvožemyje plintantys virusai yra sudėtingi, todėl svarbu užtikrinti gerą dirvožemio higieną. „Šiemet tikrai pastebime daugiau virusų – tiek kviečiuose, tiek miežiuose – iš dalies dėl oro sąlygų“, – sako C. Leaman.

Ji pažymi, kad veislės, pasižyminčios RYM4 ir RYM5 atsparumu, galėtų būti išeitis, kai miežiai auginami ištisai arba kai žinoma, kad dirvožemis yra užkrėstas, tačiau reikia daugiau žinių ir apie kitas viruso atmainas.

Agronomo nuomonė

Nepriklausomas agronomas ir žurnalo „Farmers Weekly Crop Watch“ bendradarbis Stephenas Harrisonas neabejoja, kad egzistuoja kitokia BaYMV atmaina, nes pastebėjo problemų su veislėmis, kurios turėjo būti atsparios. Atsiųsti mėginiai patvirtino, kad jie buvo užkrėsti BaYMV, o tai rodo, kad ši atmaina gali įveikti RYM4 atsparumą.

„Gauti tyrimų rezultatai patvirtino mūsų įtarimus ir reiškė, kad turėjome rasti kitų būdų, kaip susidoroti su šia atmaina“, – sako jis. Anot agronomo, reikėtų mažiau judinti dirvožemį, auginti veislę, atsparią, turinčią tiek RYM4, tiek RYM5 atsparumą, ir atkreipti dėmesį į viruso simptomus.

„Esu įsitikinęs, kad šie per dirvožemį plintantys virusai dažnai klaidingai identifikuojami“, – sako St. Harrisonas. – Yra tendencija simptomus priskirti mikroelementų trūkumui arba pH problemoms, užuot pagalvojus apie virusus.“

Vertė Saulius Zagorskis, agroakademija.lt informacija