Liepos 14 d., sekmadienis | 24

Neišmokėjo darbo užmokesčio? Kada darbo ginčų komisija gali padėti

2024-05-23

© Egidijaus Vilkevičiaus nuotr., agroakademija.lt

VDI informuoja, kad darbo ginčų komisija (DGK) nagrinėja iš esmės visus darbo ginčus dėl teisės: tiek individualius, tiek kolektyvinius.

Verslo ekonomika. Straipsnių vidus

Darbo ginčų komisijų darbo organizavimo skyriaus vedėja Irina Janukevičienė informuoja, kad DGK dažniausiai nagrinėjami ginčai yra individualūs, t. y. nesutarimai tarp darbuotojo ir darbdavio dėl darbo sutartyje nustatytų įsipareigojimų (dažniausiai – dėl darbo užmokesčio nemokėjimo) nevykdymo ar dėl kitų darbo teisės normų nevykdymo ar netinkamo vykdymo.

Skyriaus vedėja akcentuoja, kad tam tikri ginčai nepatenka į DGK kompetenciją: kolektyvinius darbo ginčus dėl intereso nagrinėja tarpininkas (DK 237 str. 1 d.), Kolektyvinio darbo ginčo dėl intereso komisija (DK 236 str. 1 d.) ir Darbo arbitražas (DK 240 str. 1 d.), o darbo ginčus dėl teisės, susijusius su streiku ar lokautu, bei tam tikrus ginčus su vadovais (DK 105 str. 2 d.) nagrinėja teismas (DK 220 str. 3 d.).

„DGK sprendimas yra vykdomasis dokumentas, todėl nevykdymo atveju gali būti nukreiptas antstoliui dėl priverstinio įvykdymo, be to, darbdaviui nevykdant DGK sprendimo, darbuotojas gali kreiptis į DGK dėl baudos darbdaviui skyrimo, kuri priteisiama darbuotojo naudai“, – akcentuoja I. Janukevičienė.

Skyriaus vedėja džiaugiasi, kad nors ginčų DGK nemažėja, tačiau didelė dalis jų išsprendžiami taikiai – 2024 m. I ketvirtį darbo ginčai, kurie buvo išspręsti taikos sutartimi, taip pat ieškovui atsisakius visų reikalavimų iki DGK posėdžio ar jo metu, siekė 35,60 proc.

VDI informacija