Balandžio 26 d., penktadienis | 24

Europos inovacijų prizas – paukštininkystės ūkio šeimininkei

LŽŪKT informacija
2017-01-26


Pernai metų Europos inovacijų prizas, skirtas ūkininkaujančioms moterims, iškeliavo į Airijos ūkį pas Margaretą Fareli (Margaret Farrelly). Prieš tris dešimtmečius pradėjusi paukštininkystės verslą moteris jį išplėtė pakankamai – metinė apyvarta siekia apie 6,2 mln. eurų.

Margareta Fareli (Margaret Farrelly) teigia, kad idėja užsiimti paukštininkystės verslu kilo 1987 m. iš būtinybės papildyti šeimos pajamas. Tuomet laikomų150 vištų kiaušinius tiekė vietinei kiaušinių pakavimo įmonei. Nepaisant kuklios pradžios, ji išplėtė savo įmonę: valdo apie 150 hektarų žemės, laisvai laiko daugiau kaip 160 tūkst. vištų, o įmonės metinė apyvarta siekia 6,2 mln. eurų. Bendrovėje dirba 33 darbuotojai.

Verslo ekonomika. Straipsnių vidus

„Kiaušiniai yra natūralus maisto stebuklas. Mes įsitikinę, kad laisvai gyvenančios vištos yra sveikos, tad deda maistingus kiaušinius“, – sako ūkio įkūrėja Margareta Fareli (Margaret Farrelly)

Margaretos kiaušiniai (Margaret River Free Range Eggs) – parduodami su O’Eggs prekės ženklu. Tai vieninteliai šalyje laisvai laikomų vištų kiaušiniai. Prekybos centrų lentynose juos galima lengvai pastebėti – išsiskiria ryškiaspalve mėlyna pakuote. Ūkio kiaušiniai patenka ir į daugelio Airijos restoranų bei kavinių virtuves. Patenkinti ir užsakovai, ir lankytojai. „Jie sako, kad mūsų kiaušinių ir kvapas, ir spalva, ir tekstūra yra kitokia. Mes manome, kad puikią jų kokybę lemia pasirinktas vištų laikymo būdas“, – teigia ūkio šeimininkė.

Ūkininkė investavo į „Mega“ kiaušinių produkciją – tai laisvai laikomų vištų kiaušiniai, natūraliai praturtinti omega-3 riebalų rūgštimis, selenu ir vitaminu E, lesinant vištas specialiai subalansuotu racionu. Į pašarus dedami linų sėmenys ir jūros dumbliai. Kaip teigia ūkio šeimininkė, šiuos kiaušinius drąsiai gali valgyti ir vegetarai.

Vištoms užtikrinamos geros laisvo laikymo sąlygos

2009 m. Margareta pastebėjo, kad rinkoje yra niša baltiems kiaušiniams parduoti, tad ji investavo į šią rinkos dalį. Po trejų metų atkreipė dėmesį, kad sudėtinga parduoti labai mažus ir labai didelius kiaušinius, t. y. nestandartinius, tad kilo idėja – pardavinėti pasterizuotus kiaušinių produktus buteliuose. Dabar tokių produktų galima rasti daugelyje pagrindinių Airijos prekybos tinklų.

Keturi šaukštai tokios masės atitinka vieną kiaušinį.
Galiojimas – 21 diena, bet reikia laikyti šaldytuve.
Tinka ir šaldyti.

Margaretai sėkmės raktas visada buvo jos filosofija – atlikti darbus teisingai ir nieko nedaryti, jei tai prieštarauja moralei. Ūkininkė daug dėmesio skiria aplinką tausojančiam ūkininkavimui. Drauge su Airijos maisto taryba (Irish food board) ji sukūrė Origin Green Programme – nacionalinę tvarumo programą – ir skatina visuomenę aplankyti jos ūkį, kad galėtų patys pamatyti, kaip ši programa veikia praktiškai. Ūkininkė taip pat bendradarbiauja su Škotijos kaimo koledžu (Scotland‘s Rural College (SURC) ir padeda 22 kitiems Airijos ūkininkais baigti nuotolinio mokymosi paukštininkystės kursus ir gauti HNC (Higher National Certificate) sertifikatą.

Inovacijų prizą ūkininkėms 2009 m. įsteigė Copa moterų komitetas (COPA – Europos žemės ūkio organizacijų susivienijimas). Juo siekiama atkreipti dėmesį į novatoriškas moteris, gebančias dalyvauti žemės ūkio versle. Šia nominacija siekiama skatinti tobulesnių novatoriškų, konkurencingų metodų kūrimą. Prizas skiriamas vadovaujantis tokiais kriterijais kaip: naujos patirties, naujų metodų ar technologijų panaudojimas konkrečiame sektoriuje.

Kiekvienas kiaušinis pasvertas, įdedamas į dėžutę ir siunčiamas įpakuoti

Visi Margaretos produktai ir idėjos yra reklamuojami įvairiuose socialiniuose tinkluose. Ji daug kartų yra pasirodžiusi su savo įkvepiančiu pasakojimu apie verslumą ir inovacijas per televizijos programas. Įdomu? Daugiau nuotraukų ir informacijos rasite čia.

Parengta pagal https://ec.europa.eu/eip/agriculture/en informaciją