Rugsėjo 11 d., trečiadienis | 24

Kviečiame kreiptis paramos smulkių ir vidutinių ūkių plėtrai

2024-08-15

Nuo rugsėjo 2 d. Nacionalinėje mokėjimo agentūroje bus priimamos paraiškos dėl paramos smulkiems ir vidutiniams šalies ūkiams pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Smulkių-vidutinių ūkių plėtra“ (Priemonė). Paraiškas bus galima teikti iki spalio 31 d.

Šios Priemonės tikslas – remti smulkių-vidutinių žemės ūkio valdų modernizavimą, didinant žemės ūkio sektoriaus konkurencingumą, skatinant didesnės pridėtinės vertės žemės ūkio produktų kūrimą, diegiant inovacijas, naujas technologijas, skatinant tvarią žemės ūkio produktų gamybą bei ją skaitmenizuojant.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Remiama veikla ir sektoriai

Remiamos veiklos:

  • žemės ūkio produktų gamyba, įskaitant žemės ūkio produktų gamybą pripažinto žemės ūkio kooperatyvo savo narių valdose (išskyrus veiklą, kurios tikslas yra gauti ar parduoti kailius);
  • žemės ūkio valdoje pagamintų ar užaugintų žemės ūkio produktų perdirbimas, įskaitant pirminį perdirbimą, ir pateikimas rinkai, įskaitant pripažinto žemės ūkio kooperatyvo tik iš savo narių jų valdose pagamintų ar išaugintų žemės ūkio produktų supirkimą ir realizavimą, supirktų iš savo narių jų valdose pagamintų ar išaugintų žemės ūkio produktų perdirbimą ir iš jų pagamintų maisto ir ne maisto produktų realizavimą (išskyrus veiklą, kurios tikslas gauti ar parduoti kailius).

Remiami sektoriai: gyvulininkystė, augalininkystė, sodininkystė, uogininkystė ir daržininkystė (daržininkystės sektoriui priskiriamos investicijos, susijusios tik su šviežių daržovių (t. y. nepriskiriamos nenatūraliai išdžiovintos ir natūraliai išdžiūvusios ankštinės daržovės) gamyba arba perdirbimu (vakuumavimu, konservavimu, atšaldymu, užšaldymu).

Galimi pareiškėjai – fiziniai ir juridiniai asmenys

Pareiškėjais gali būti fiziniai asmenys, savo vardu kaip valdos valdytojai įregistravę žemės ūkio valdą ir įregistravę ūkininko ūkį, arba juridiniai asmenys, savo vardu įregistravę žemės ūkio valdą.

Reikalavimas turėti savo vardu įregistruotą valdą yra netaikomas pripažintiems žemės ūkio kooperatyvams, kurie superka ir realizuoja tik iš savo narių valdose pagamintus ar išaugintus žemės ūkio produktus arba supirktus iš savo narių jų valdose pagamintus ar išaugintus žemės ūkio produktus perdirba ir realizuoja iš jų pagamintus maisto ir ne maisto produktus.

Paraiška gali būti teikiama su partneriais, kurie atitinka pareiškėjams nustatytus reikalavimus. Parnerių skaičius nėra ribojamas, tačiau jų įtraukimas į projektą turi būti pagrįstas paramos paraiškoje bei susijęs su vykdoma žemės ūkio veikla. Partnerystė gali būti sudaroma tik tarp remiamą veiklą pagal šią Priemonę vykdančių fizinių bei juridinių asmenų.

Tinkamos finansuoti išlaidos

Tinkamomis finansuoti išlaidomis pripažįstamos šios investicijos:

  • nauja žemės ūkio technika ir nauja žemės ūkio įranga (žemės ūkio įranga laikoma įranga, susijusi su žemės ūkio produktų gamyba);
  • nauji technologiniai įrengimai, skirti žemės ūkio sektoriaus pirminiams žemės ūkio produktams apdoroti, perdirbti ar paruošti realizacijai;
  • nauja kompiuterinė ir programinė įranga, susijusi su įsigyjamos įrangos ar technologinio proceso valdymu;
  • naujos N kategorijos transporto priemonės, skirtos žemės ūkio produktams gabenti (pienovežiai, sunkvežimiai gyvuliams vežti, transporto priemonės su temperatūriniu režimus);
  • projekte numatytai veiklai žemės ūkio sektoriuje vykdyti būtinų pastatų ar statinių nauja statyba, rekonstravimas, kapitalinis ar paprastas remontas;
  • naujos statybinės medžiagos;
  • infrastruktūra valdoje, jei ji susijusi su žemės ūkio sektoriaus žemės ūkio produktų gamyba, apdorojimu ar perdavimu ir paruošimu realizacijai;
  • daugiamečių augalų įsigijimas ir jų sodinimo darbai;
  • bendrosios išlaidos.

Atkreiptinas dėmesys, jog projekte turi būti numatytos visos išlaidos, kurios yra susijusios su projekto įgyvendinimu ir numatyta vykdyti veikla.

Paramos dydis ir intensyvumas

Šiam paraiškų priėmimo etapui skirta 10 396 644 Eur paramos lėšų.

Didžiausia paramos suma vienam projektui negali viršyti 200 000 Eur. Paramos gavėjo, susijusių įmonių, sutuoktinių didžiausia bendra gauta paramos suma 2023–2027 metų laikotarpiui pagal Priemonę negali viršyti 400 000 Eur.

Didžiausias paramos intensyvumas yra 65 proc. tinkamų finansuoti projekto išlaidų.

Jauniesiems ūkininkams, kreipiantis paramos penkerių metų laikotarpiu nuo jų įsisteigimo dienos pagal Priemonę pirmą kartą, paramos intensyvumas gali būti padidintas 15 proc.

Paraiškų teikimas

Paramos paraiška ir su ja teikiami dokumentai turi būti pateikti užpildžius elektroninę formą asmeniškai ar per įgaliotą asmenį per Žemės ūkio ministerijos informacinę sistemą (ŽŪMIS). Paramos paraiška ŽŪMIS portale turi būti pateikta ne vėliau kaip iki kvietimo teikti paramos paraiškas paskutinės dienos 24 valandos.

Turite klausimų? Kreipkitės į LŽŪKT konsultantus

Norinčius įvertinti ūkio galimybes, kviečiame į Lietuvos žemės ūkio konsultavimo biurą – ekonomikos paslaugas teikiantys konsultantai susipažins su taisyklėmis ir reikalavimais, įsipareigojimais, įvertins ūkio atitiktį projekto atrankos kriterijams, drauge įvertinsite kylančias rizikas. Jei sutiksite bendradarbiauti, konsultantai užpildys paraišką, sukomplektuos dokumentų bylą ir dirbs su Jumis per visą projekto įgyvendinimo laikotarpį.

NMA, LŽŪKT informacija