© Egidijaus Vilkevičiaus nuotr., agroakademija.lt
Pavasarinės šalnos gali padaryti daug žalos žydintiems vaismedžių sodams ir uogynams. Tad ūkininkai, kurių uogynai arba sodai patirs neigiamą šalnų poveikį, turėtų kreiptis į savivaldybes, parašydami nustatyti šalnų padarytą žalą. Be to, šalnos yra priskiriamos prie išimtinių aplinkybių – meteorologinių reiškinių, turinčių didelį poveikį įsipareigojimų vykdymui (kai tinkamas įsipareigojimų vykdymas yra neįmanomas). Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA), siekdama padėti pareiškėjams ir paramos gavėjams išvengti klaidų bei sankcijų, parengė atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus, kaip įvykdyti įsipareigojimus dėl išmokų už deklaruotus plotus ir gyvulius, bei kaip elgtis, jeigu jų nepavyksta įvykdyti dėl ekstremalių reiškinių.
Žemės ūkio ministerija kreipėsi į savivaldybes, prašydama reaguoti į galimus ūkininkų pranešimus apie šalnų padarytą žalą, t. y. savivaldybių sudarytos žalos įvertinimo komisijos turėtų objektyviai įvertinti ir dokumentuoti galimai padarytus nuostolius.
Svarbu žinoti, kad paramos gavėjams, įgyvendinantiems projektus, finansuojamus iš Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos ir/arba dalyvaujantiems Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinėse priemonėse, sankcijos netaikomos, kai prisiimtų įsipareigojimų ir (arba) teisės aktuose nustatytų reikalavimų nesilaikoma dėl nenugalimos jėgos (force majeure) arba išimtinių aplinkybių.
Todėl paramos gavėjai, dalyvaujantys minėtų programų priemonėse, ir dėl šalnų negalintys vykdyti prisiimtų įsipareigojimų ir (arba) teisės aktuose nustatytų reikalavimų, galėtų būti atleidžiami nuo įsipareigojimų.
Paramos gavėjai turėtų informuoti Nacionalinę mokėjimo agentūrą (NMA) apie šalnų padarytą žalą per 15 darbo dienų nuo tada, kai apie tai sužinojo. Jie taip pat turėtų pateikti NMA dokumentus, kurie patvirtintų, kad tokios aplinkybės buvo ir kad dėl jų paramos gavėjai negalėjo laikytis prisiimtų įsipareigojimų ir (arba) teisės aktuose nustatytų reikalavimų.
Atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus
Jeigu per mobiliąją programą „NMA agro“ pateikiau nuotraukas dėl šalnų, liūčių ar kitų ekstremalių reiškinių padarinių, ar man bus taikomos sankcijos?
Pareiškėjai, kurie dėl ekstremalių ar pavojingų meteorologinių sąlygų (šalnų, liūčių ar kitų ekstremalių reiškinių) negalės įvykdyti įsipareigojimų, turi per 15 darbo dienų nuo susiklosčiusių nepalankių aplinkybių atsiųsti nuotraukas per „NMA agro“ programą, kuriose būtų užfiksuoti šalnų, liūčių ar kitų ekstremalių reiškinių paveikti plotai.
Situacijai pagerėjus, atidėtus įsipareigojimus reikia pabaigti įvykdyti.
Jeigu pateiktose nuotraukose matosi ekstremalių reiškinių padariniai, sankcija nebus taikoma. NMA taip pat vadovausis Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, savivaldybių pateikta informacija apie paskelbtą ekstremaliąją padėtį. NMA tikslas buvo, yra ir bus netaikyti sankcijų ūkininkaujantiesiems.
Jeigu pateiktos nuotraukos nesudarys pagrindo (kils neaiškumų, trūks akivaizdžių įrodymų) NMA priimti sprendimą dėl sankcijų netaikymo, NMA gali prašyti paramos gavėjo pateikti papildomų įrodymų.
Teikiant informaciją per mobiliąją programą „NMA agro“ reikia nurodyti pareiškėjo vardą, pavardę ar įmonės pavadinimą ir žemės ūkio valdos atpažinties kodą ar projekto numerį.
Fotonuotraukoje turi aiškiai matytis auginami augalai, turi būti nufotografuota iš skirtingų to paties lauko vietų ir aprėptas bendras lauko vaizdas.
Informaciją apie programos „NMA agro“ panaudojimo galimybes, pranešimo siuntimo, nuotraukų fotografavimo instrukciją bei kitą naudingą informaciją galima rasti svetainėje www.nmaagro.lt.
Ar per mobiliąją programą „NMA agro“ nuotraukas dėl šalnų, liūčių ir kitų ekstremalių reiškinių padarinių turiu pateikti ir tuo atveju, jeigu savivaldybėje, kurioje deklaruoti plotai išmokoms gauti, paskelbta ekstremalioji padėtis?
Taip, pareiškėjai, kurie dėl ekstremalių ar pavojingų meteorologinių sąlygų (šalnų, liūčių ir kitų ekstremalių reiškinių) negalės įvykdyti įsipareigojimų, turi per 15 darbo dienų nuo susiklosčiusių nepalankių aplinkybių atsiųsti nuotraukas per „NMA agro“ programą, kuriose būtų užfiksuoti šalnų, liūčių ar kitų ekstremalių reiškinių paveikti plotai. Sankcijų netaikymo sprendimas priimamas konkretaus ūkio lygiu, individualiai, todėl nuotraukos yra reikalingos.
Naudojantis mobiliąja programa „NMA agro“ pateikiau informaciją apie nesudygusius, prastai sudygusius pasėlius – kaip žinoti, kad nuotraukos gautos?
Pareiškėjai ir paramos gavėjai per „NMA agro“ programą pateikę nuotraukas jas po 2 darbo dienų gali matyti NMA informacinio portalo pranešimų skiltyje. Esant dideliam gaunamų nuotraukų skaičiui, nuotraukos gali būti matomos po 3–5 d. d.
ŽŪM ir NMA informacija