Balandžio 26 d., penktadienis | 24

Ūkio modernizavimo parama – puiki galimybė nedideliems ūkiams

Jolanta Dalia Abarienė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos redaktorė
2017-10-04

Nuo rugsėjo pradžios į LŽŪKT rajonų biurus kreipiasi daug ūkininkų, norinčių gauti paramą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“. Ekonomikos konsultantai akcentuoja, kad svarbiausias galimybių svertas – prioritetiniai balai. Taigi kurie ūkininkai turėtų būti ryžtingesni.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Žemės ūkio ministerijai paskelbus priemonės taisykles ir išanalizavus prioritetinių balų sistemą, tapo aišku, kad aktyviausi ūkininkai, ne kartą drąsiai modernizavę ūkius dalyvaudami minėtoje programoje, šį kartą turi mažiau galimybių, ypač ūkininkaujantys augalininkystės ūkiuose. Prioritetas teikiamas laikantiems gyvulius, sodininkams, uogininkams ir daržininkams. Paramos siekti skatinami dar ja nesinaudoję ūkininkai ir kooperatyvai.

Parama naudotis visada naudinga

Šiuo metu ES pagalbos ranka ištiesta tiems, kurie dar negavę paramos tame sektoriuje, pagal kurį jos prašo. „Norisi padrąsinti ūkininkaujančius nedideliuose šeimos ūkiuose, kurie patys dirba žemę ir planuoja tai daryti dar 5–7 metus. Ši parama – jų galimybė. Ja naudotis visuomet naudinga. Susigrąžinta ūkiui labai reikalingų investicijų dalis – jau didelė paskata“, – sakė Šakių r. biuro ekonomikos konsultantė Aušrelė Pukinskienė. Pagal šios paramos taisykles pareiškėjams, prašantiems paramos gyvulininkystės srities investicijoms, kompensuojama 50 proc., augalininkystės – 40 proc. skirtų lėšų, o žemės ūkio kooperatyvams pridedama dar 20 procentų.

Sujudo ūkininkaujantys nedideliuose gyvulininkystės ūkiuose

Labai aktyviai šia galimybe naudotis suskato Šilutės rajono ūkininkai. Šio rajono biuro ekonomikos konsultantė Simona Brokoriūtė sakė, kad į ją daugiausia kreipiasi ūkininkaujantys gyvulininkystės ūkiuose. Aktyvūs ir tie ūkininkai, kurie prieš dvejus metus naudojosi jaunųjų ūkininkų parama. Kadangi jiems papildomai skiriama 10 prioritetinių balų. Taip pat ryžtingesni tapo ūkininkai, baiminęsi dėl prisiimamų įsipareigojimų. „Reikia pasakyti, kad šiuo metu paramos siekiantys ūkininkai turi prisiimti mažiau įsipareigojimų. Jiems nereikia numatyti didinti ūkio grynojo pelningumo rodiklių. Sankcijos nebus netaikomos, jei per visą projekto įgyvendinimo ir kontrolės laikotarpį valdomas žemės plotas sumažės iki 20 procentų“, – sakė Simona Brokoriūtė.

Pasak konsultantės, dėl paraiškų paramai gauti kreipiasi ir ne pirmą kartą dalyvaujantys šioje paramos programoje, surenkantys 50, t. y. minimalų prioritetinių balų skaičių, akcentuodami, kad gali būti paskutinis šansas. Kadangi paramos lėšos, skirtos šiam laikotarpiui, sparčiai senka.

Konsultantė pastebi, kad tarp besikreipiančių dėl paramos Šilutės r. biure daugiausia 20–30 karvių turinčių ir 50–60 ha ūkiuose verslą plėtojančių ūkininkų. Reikėtų akcentuoti, kad jiems papildomų 10 prioritetinių balų pridedama, nes veiklą vykdo vietovėse, kuriose esama gamtinių ir kitų specifinių kliūčių.

Web-tekstoSu Šilutės rajono biuro ekonomikos konsultante Simona Brokoriūte paramos galimybes aptaria ūkininkas Stanislovas Sudeikis

Taigi ši parama yra puiki proga nedideliems ūkiams įsigyti naujos technikos, įrangos, rekonstruoti tvartus ir kt. Kiekvieno ūkio situacija individuali, o pasitarti visi ūkininkai gali atvykę į arčiausiai jo ūkio esantį LŽŪKT rajono biurą. Tik reikia ryžtis.