Balandžio 14 d., sekmadienis | 24

Pastebėti mastitą – labai svarbu

LŽŪKT informacija
2011-05-26

Kaip skelbia Didžiosios Britanijos interneto svetainė „Farmers weekly“, pastaruosius du dešimtmečius šalyje ypač daug dėmesio buvo skiriama mastito profilaktikai. Situacija šiek tiek pasitaisė, tačiau nusiraminti nederėtų. Pieno liaukos uždegimas – pasaulinio masto problema, sukelianti pieno ūkiuose daug problemų.

Verslo ekonomika. Straipsnių vidus

Nors bendromis pienininkystės pramonės ir ūkininkų pastangomis klinikinio mastito atvejų devintajame dešimtmetyje smarkiai sumažėjo (nuo daugiau kaip 150 atvejų kiekvienam 100-ui karvių per metus iki mažiau kaip 50 atvejų kiekvienam 100 –ui karvių per metus), tačiau nuo 2005 m. mastitu sergančių karvių pieno ūkiuose vėl daugėja (žr. diagramą).


Subklinikinio (slaptojo) mastito lygis dažniausiai siejamas su somatinių ląstelių skaičiumi (SLS). Jų labai sumažėjo, kai pradėta taikyti ES direktyva 92/46/EB, pagal kurią numatomos didelės baudos, jei SLS skaičius piene viršija leistiną normą. Viename tinkamo parduoti pieno mililitre negali būti daugiau kaip 400 tūkst. somatinių ląstelių (pastaruoju metu šalyje SLS stabilizavosi ir nebūna didesnis nei 200 tūkst. ląstelių viename mililitre).

Kovojant su mastitu, lemiamą vaidmenį turi įrašai gyvulių stebėjimo dokumentuose, tačiau geriausiai vadovautis kompiuterinės analizės rezultatais.

Įrašai apie somatinių ląstelių skaičių

Dauguma Didžiosios Britanijos pieno ūkių savininkų kartą per mėnesį veda kiekvienos karvės SLS apskaitą. Taip pat atidžiai stebi naujų infekcijų atsiradimo lygį arba užtrūkusių karvių produktyvumą, pripažindami, kad kai kurios karvės turi ilgalaikių bėdų ir pagydyti, t. y. sumažinti somatinių ląstelių jų piene, neįmanoma. Tačiau tai tik pusė problemos.

Įrašai apie klinikinį mastitą

Visi ūkininkai atpažįsta karves, sergančias klinikiniu mastitu. Tai atvejai, kai pažeistas visas tešmens ketvirtis arba mastitas nuolat kartojasi tame pačiame ketvirtyje, tačiau tikslūs ir išsamūs įrašai apie klinikinį mastitą ir veršiavimosi datas (lengvai atliekami registruojant kompiuteriu) gali padėti diagnozuojant visos bandos situaciją.

Svarbu atpažinti karvių, susirgusių mastitu pirmą kartą, subklinikinį (slaptąjį) mastitą. Savaime suprantama, tai ne visada paprasta, kadangi kai kurios karvės nešioja infekciją visą laiką, kol būna užtrūkusios. Įsivaizduokite įskilusią vonią su ištrauktu kaiščiu: jeigu norite išsimaudyti, protingiausia būtų pirma įkišti kaištį ir tik tada ieškoti įskilimo užsandarinimo būdo. Tas pats ir su mastitu, ateina laikas, kada turi įsikišti veterinaras. Reikia suprasti visą situaciją. Nėra prasmės tobulinti melžimo aikštelės ar diegti dezinfekavimo sistemos, jei dažniausiai karvės suserga, kai būna užtrūkusios. Tada geriau tuos pinigus skirti užtrūkusių karvių laikymo sąlygoms gerinti. Žodžiu, pakalbėkite su veterinaru ir išsiaiškinkite, kur yra vonios kaištis, prieš ieškodami jos užsandarinimo būdų.

Mastito lygio nustatymas

Įrašai apie klinikinius atvejus naudotini stengiantis išsiaiškinti:

  • naują infekciją ir pasikartojimo lygį;
  • kada dažniausiai pasireškia infekcija – kai karvės užtrūkusios, ar laktacijos metu;
  • koks infekcijų šaltinis – kitos karvės ar aplinka;
  • bakterijų rūšį;
  • ar tai klinikiniai atvejai, užkrečiami ar susiję su aplinka, ar daug somatinių ląstelių.

Pagal užsienio spaudą