Gegužės 30 d., ketvirtadienis | 24

Patikrinti javų augimo reguliatoriai atsiperka su kaupu

BASF Agro Lietuva informacija
2022-04-15

© BASF nuotr.
Rizikos faktoriai, dėl kurių javai gali išgulti, gali būti labai įvairūs. Tai – ankstyva sėja, didelis augalų tankumas, švelni žiema, veislės genetika, vėjas, lietus, kruša, didelės azoto normos, didelis derlingumo potencialas.

Augimo reguliatoriai kviečiuose naudojami, siekiant sumažinti jų išgulimo riziką, išsaugoti grūdų kokybę. Be to, jeigu javai išgula, prarandama daug laiko juos nuimant. Kuo ankstyvesnis išgulimas, tuo daugiau nuostolių galima patirti.

Verslo ekonomika. Straipsnių vidus

Už praėjęs sezonas buvo labai nedėkingas javų augintojams dėl daug kur stipriai išgulusių pasėlių, bet suteikė galimybes išsiaiškinti, kokia augimo reguliatorių naudojimo strategija geriausiai pasiteisino.

Bandymo, atlikto ūkininko ūkyje, rezultatai

2020 m. Šiaulių r. ūkininkų Virginijaus ir Manto Plakių ūkyje nepriklausomo tyrimų centro UAB „Agrolab“ specialistai, bendradarbiaudami su BASF kompanija, atliko augimo reguliatorių technologijų bandymus. Buvo įrengti net 52 bandymo laukeliai, kuriuose tirti įvairūs produktai.

Kaip pasakoja Kazimieras Poškus, BASF verslo plėtros vadybininkas, bandymas pradėtas balandžio pradžioje. Birželio viduryje visi javai dar atrodė gražiai, nors ir rizika išgulimui buvo didelė dėl tankių pasėlių, bet niekas negalėjo nė pagalvoti, kad jau liepos pradžioje kviečiai labai stipriai išguls. Vienuose laukeliuose javai visiškai išgulė, kituose – iš dalies, o kai kuriuose neišgulė.

Kokios purškimo technologijos buvo pasirinktos geriausiai atsilaikiusiuose ir didžiausią derliaus priedą davusiuose kviečių laukeliuose?

Pasak K. Poškaus, įspūdingas, net 1,8 t/ha kviečių derliaus priedas gautas laukelyje, kuriame pirmą kartą (BBCH 30) javai buvo nupurkšti Cycocel® 750 1 l/ha + Medax® Max 0,3 kg/ha, po to (BBCH-32) – Medax® Max 0,4 kg/ha, o trečią kartą ant vėliavinio lapo – Terpal® 0,75 l/ha. Išlaidos augimo reguliatoriams siekė beveik 55 Eur/ha, o dėl jų naudojimo pelnas sudarė 251 Eur/ha (skaičiuojant tuometėmis produktų ir grūdų kainomis).

Kita trikartinė purškimo technologija davė 1,7 t/ha derliaus priedą. Ji labai panaši į pirmąją, tik vietoje Medax® Max naudotas Medax® Top. Tad pirmą kartą kviečiai purkšti Cycocel® 750 0,7 l/ha + Medax® Top 0,4 l/ha + Turbo 0,4 kg/ha, antrą kartą – Medax® Top 0,4 l/ha + Turbo 0,4 kg/ha, o trečiąjį – Terpal® 0,75 l/ha. Ši technologiją kainavo beveik 50 Eur/ha, o pelnas iš augimo reguliatorių gauto derliaus priedo siekė 240 Eur/ha. Augimo reguliatorių technologija žieminiams kviečiams

Kaip pabrėžė K. Poškus, BASF produktas Turbo pagerina Medax® Top veikimą, dėl to galima sumažinti produkto normą apie 30 proc. ir jis išlaikys tokį patį efektyvumą.

Bandymų lauke kviečių derlingumo potencialas buvo didelis (kontrolėje buvo 8,7 t/ha), o didžiausi derlingumai – 10,4 ir 10,5 t/ha pasiekti variantuose, kur naudoti minėti BASF augimo reguliavimo sprendimai. Žinoma, kviečiai buvo purškiami ir nuo ligų.

Medax® Max ir Medax® Top + Turbo pagrindas augimo reguliatorių programoje

Kviečių augintojams verta žinoti: kai tik prasideda bamblėjimas ir formuojasi pirmasis bamblys, Cycocel® 750 efektyvumas sumažėja. Tada geriau naudoti Medax® Max ar Medax® Top + Turbo.

Kuo skiriasi Medax® Max ir Medax® Top + Turbo nuo kitų augimo reguliatorių?

„Abiejų sudėtyje yra po dvi veikliąsias medžiagas, o viena iš jų naujausia – kalcio proheksadionas. Ši veiklioji medžiaga išsiskiria ypatingai greitu pradiniu veikimu. Tuo tarpu trineksepaketilas veikia lėčiau, bet ilgiau. Todėl jos papildo viena kitos veikimą“, – paaiškina K. Poškus.

Tinkamiausias Medax® Max ir Medax® Top + Turbo panaudojimo laikas – kai pradeda tįsti pagrindinis stiebas, geriausia, kol dar neužčiuopiamas pirmas bamblys. Labai svarbu sutrumpinti ir sustiprinti apatinius tarpubamblius, kurie yra augalo pagrindas, apsaugantis nuo išgulimo.

Kairėje: BASF technologija BBCH 30: Cycocel® 1,0 l/ha + Medax® Max 0,3 kg/ha, BBCH 32 Medax Max® 0,4 kg/ha. Dešinėje: Konkurentinė technologija

Atkreiptinas dėmesys, kad auginant labai aukštas kviečių veisles, tokias, kaip Skagen, reikia planuoti trečiąjį purškimą su Medax®.

Medax® Top naudojamas kartu su Turbo

Turbo kas tai? Turbo yra amonio sulfatas (NS 21-24), kuris žymiai pagerina Medax® Top veikimą. Turbo gaminamas BASF gamykloje Vokietijoje, yra labai kokybiškas ir tirpus produktas, skirtas purškimui ant lapų.

„Pagal kokybę tai ne tas pats amonio sulfatas, kuris yra beriamas ant dirvos kaip trąša, nors galima taip pagalvoti, nes produkto formulė ta pati, – sako K. Poškus. – Turbo yra silpnai rūgšti amonio sulfato druska, kuri sustiprina kalcio proheksadiono veikimą. Tam, kad kalcio proheksadionas būtų veiksmingas, jis turi būti laisvosios formos rūgšties pavidalu. Kalcio druska, esanti kalcio proheksadione, ištirpusi vandenyje pavirsta į laisvas rūgštis.“ Medax® Top veikimo palyginimas 15 d. po purškimo

Amonio sulfatas yra vandens kondicionavimo priemonė. Todėl net ir esant skirtingai vandens kokybei, visuomet pasiekiamas patikimas proheksadiono poveikis. Vandenyje ištirpus kalcio proheksadionui, susidaro tokia proheksadiono forma, kurią augalai įsisavina lengviau.

Turbo visuomet turi būti naudojamas kartu su Medax® Top santykiu 1:1.

„Apibendrinę ūkių patirtį ir bandymų duomenis, tikrai galime sakyti, kad augimo reguliatoriai yra svarbi kviečių auginimo technologijų dalis“, – sako BASF verslo plėtros vadybininkas Kazimieras Poškus.

Kviečiame apžiūrėti žieminių kviečių bandymą, kuris buvo atliktas Šiaulių r. ir įsitikinti augimo reguliatorių efektyvumu bei išsirinkti Jūsų laukui tinkamiausią purškimo technologiją. www.augimoreguliatoriai.lt

Plačiau apie Medax Max: Medax® Max - BASF Agro Lietuva

Plačiau apie Medax Top: Medax® Top - BASF Agro Lietuva

Augalų apsaugos produktus naudokite saugiai. Prieš naudodami perskaitykite ženklinimą ir informaciją apie produktą.