Kovo 29 d., penktadienis | 24

Saugaus darbo organizavimas kasant cukrinius runkelius

LŽŪKT informacija
2017-09-28

Cukrinių runkelių kasimo sezonas yra rugsėjo–spalio mėnesiai, priklausomai nuo oro sąlygų, o jų išvežimas užsitęsia iki sausio. Tokiam ilgam sezonui privaloma pasiruošti iš anksto, kad nekiltų nesklandumų darbo metu, nebūtų prastovų ir kuo mažiau būtų patirta nuostolių nuimant derlių. Žinoma, pirmiausiai reikėtų gerai paruošti techniką – pakeisti ar sutaisyti dalis, sutepti guolius ir grandinines pavaras, patikrinti diržines pavaras. Juk su tvarkinga technika daug smagiau ir saugiau dirbti!

Verslo ekonomika. Straipsnių vidus

Ką reikėtų padaryti turint samdomų darbuotojų

Prieš darbo pradžią darbuotojai turi būti instruktuoti ir apmokyti, supažindinti su naudojamos technikos gamintojo parengtomis instrukcijomis. Žemės ūkio technika yra brangi. Norint, kad ji nebūtų sugadinta, neatsirastų papildomų išlaidų ir neįvyktų nelaimės, svarbu apmokyti darbuotojus ją tinkamai eksploatuoti.

Nereikėtų pamiršti, kad runkelių kasimo sezono metu oro temperatūra jau yra žema, todėl darbuotojus reikia aprūpinti šiltais darbo drabužiais, pirštinėmis, kepurėmis, batais, nes darbai vyksta lauko sąlygomis.

Runkelių iškrovimas

Daugelis taupydami laiką cukrinius runkelius iš kombaino bunkerio išpila nenutraukdami darbo. Traktorininkas privažiuoja prie kombaino ir pastato priekabą lygiai su iškrovimo transporteriu. Tada pradedamas iškrovimas. Toks sprendimas geras, norint atlikti daugiau darbo, bet pasitaiko, kad dūžta traktoriaus kabinos stiklai ar sugadinamas iškrovimo transporteris. Todėl įvertinus atsirandančią riziką, reikia priimti saugiausią variantą.

Runkelių valytuvai-krautuvai

Runkelių krautuvu krauti sunkvežimius paprasčiau ir ekonomiškiau, nes kraunant tiesiogiai teleskopiniu krautuvu runkelių purvingumas būna didesnis kaip 10 proc., o kraunant runkelių krautuvu sumažėja iki 4 procentų.

Prikabinamiems cukrinių runkelių krautuvams reikia lygaus pagrindo, nes jie nėra sunkūs ar platūs, todėl turi atraminę koją. Reikia įsitikinti, kad ji stovi ant tvirto grunto, kad krautuvas neapsiverstų, jei dirbant su ištiestu transporteriu neišlaikytų gruntas.

Krovimo metu darbo zonoje neturėtų būti pašalinių asmenų.

Derliaus vežimas į fabriką

Ūkininkai stengiasi pasirinki laukus, kurie yra arčiau kelio, kad būtų galima kuo mažesnėmis sąnaudomis išvežti cukrinius runkelius. Pasitaiko, kad laukas yra šalia judraus kelio, o mašinos kraunamos šalikelėje. Stengiamasi pakrauti kuo daugiau, todėl priekabos dažnai perkraunamos, supilamas kaupas. Jei pro šalį važiuoja automobilis ar kita transporto priemonė, krovimą derėtų nutraukti, kad nukritęs runkelis nesukeltų avarijos.

Kai savivartė puspriekabė pakrauta, vairuotojas dažniausiai įlipa ir nurenka runkelius, kurie vežami gali nukristi. Tai gi pats rizikuoja. Nereikėtų perkrauti mašinų. Geriausias sprendimas – priekabą uždengti tentu.

Dirbant su runkelių kombainu, reikėtų laikytis saugaus darbo taisyklių:

  • Laikytis saugaus atstumo nuo kombaino darbinių dalių, pjovimo agregato, transporterio ir pan., kurie dėl technologinio proceso negali būti uždengti apsauginiais gaubtais.
  • Visi kardaniniai velenai privalo būti su apsauginiais gaubtais.
  • Visi gamintojo numatyti apsauginiai gaubtai turi būti savo vietoje, be jų draudžiama eksploatuoti kombainą.
    Draudžiama darbuotojams lipti iš važiuojančio kombaino, nes taip atsiranda pavojus kristi iš aukščio ir patekti po ratais.
  • Valant, atliekant kombaino techninį aptarnavimą ar reguliavimą, turi būti išjungta pavara ir variklis.
    Darbuotojui draudžiama pasišalinti nuo kombaino su užvestu varikliu. Reikia įsitikinti, kad mašina savaime nepajudės iš vietos.
  • Negalima raktelių palikti užvedimo spynelėje ir kombaino perleisti tretiems asmenims, kurie neturi teisės jo valdyti.
  • Velkant kombainą, reikia jį paruošti transportavimui taip, kaip numatė gamintojas.
  • Sugedusi technika turėtų būti remontuojama ne lauke, o dirbtuvėse. Jei nėra tokios galimybės, remonto darbus turėtų atlikti mobilios remonto brigados.