Gegužės 30 d., ketvirtadienis | 24

Sertifikuotos sėklos pasiteisina

2023-08-10

© Egidijaus Vilkevičiaus nuotr., Agroakademija.lt

Prasidėjo rudeninė sėja, planuojama kitų metų sėja. Ūkininkams tenka apsispręsti, kokias sėklas rinktis: užaugintas savo ūkyje nesertifikuotas ar brangesnes, bet patikimesnes sertifikuotas.

Verslo ekonomika. Straipsnių vidus

Valstybinė augalininkystės tarnyba rekomenduoja kiekvienais metais sėti nemažai pranašumų turinčias sertifikuotas sėklas:

  1. sertifikuotos sėklos atitinka labai aukštus veislinio grynio ir veislės tapatumo . standartus, nes vegetacinių tyrimų metu sėklų siuntos tikrinamos papildomai dėl veislinio grynio ir veislės tapatumo. Galite būti tikri, kad sėsite konkrečią norimą pasėti augalo veislę. Be to, sertifikuotos sėklos pasižymi geresne genetine atmintimi atkuriant gerąsias veislių savybes. Žinoma, geriausią genetinę atmintį turi superelitinės (A), elitinės (B) kategorijų ir sertifikuotos kategorijos pirmos reprodukcijos (C1) sėklos.
  2. sertifikuotos sėklos atitinka kokybės reikalavimus. Sertifikavimo procesas apima griežtus leistino piktžolių ir kitų augalų sėklų kiekio, užkrėtimo kenkėjais apribojimus, todėl sertifikuotų sėklų pasėliai yra švaresni ir sveikesni;
  3. sertifikavimo procesas užtikrina, kad sertifikuotų sėklų daigumas būtų ne mažesnis nei nurodyta teisės aktuose.
  4. kitas sertifikuotų sėklų privalumas yra tas, kad atestuoti dauginamosios medžiagos tiekėjai tinkamu metu nukulia pasėlius bei kokybiškai išdžiovina sėklas, jas išrūšiuoja bei sudaro tinkamas sąlygas joms sandėliuoti;
  5. sėjant sertifikuotas sėklas, užtikrinamas jos atsekamumas.

Taigi, sertifikuotų sėklų kokybė suteikia pirkėjui pasitikėjimą ir užtikrina geriausią kokybę už esamą rinkos kainą. Pasirinkus sertifikuotas sėklas ir jas pasėjus, tokiuose pasėliuose mažiau prižels piktžolių, augalai bus sveikesni, todėl visos reikalingos sąnaudos, susijusios su pasėlių priežiūra, bus mažesnės, o derlius – iki 20 proc. didesnis.

Kaip ženklinama sertifikuota sėkla?

Sertifikuotų sėklų fasuotės yra ženklinamos Augalininkystės tarnybos ar kitų ES šalių oficialiosiomis etiketėmis bei EPBO etiketėmis, jei sėklos yra išaugintos ne ES šalyse.

Pirkdami sertifikuotas sėklas, atkreipkite dėmesį į etiketės spalvą, kuri priklauso nuo sėklos kategorijos:

  • superelitinė (A) – balta su violetine įžambiai einančia juosta;
  • elitinė (B) – balta;
  • sertifikuota – C, C1– mėlyna;
  • sertifikuota – C2 ir C3 – raudona;
  • sėklos mišinio – žalia.

Augalininkystės tarnybos oficialios etiketės formos pavyzdys, skirtas ženklinti sertifikuotos kategorijos ir sertifikuotos kategorijos pirmos reprodukcijos sėklas

EPBO etiketės su viršuje esančia juoda juosta – formos pavyzdys, skirtas ženklinti sertifikuotos kategorijos ir sertifikuotos kategorijos pirmos reprodukcijos sėklas

Tiekiama ES rinkai sėklos siunta, paženklinta EPBO etiketėmis, patvirtina, kad sėkla yra išauginta ne ES šalyse ir ši sėkla turi lygiavertiškumą dėl sėklinių augalų aprobavimo, atliekamo trečiosiose šalyse, ir dėl trečiosiose šalyse užaugintos sėklos. Prieš perkant EPBO etiketėmis paženklintą sėklą, patariame veislės pavadinimą patikrinti Augalininkystės tarnybos interneto svetainėje Nacionaliniame augalų veislių sąraše (nuoroda) arba Europos Sąjungos daržovių rūšių veislių bendrajame kataloge (nuoroda) arba Europos Sąjungos žemės ūkio augalų bendrajame kataloge (nuoroda). Jeigu tokios veislės Nacionaliniame augalų veislių sąraše arba Bendruosiuose kataloguose nėra, prašome apie tai pranešti Augalininkystės tarnybai.

Augalininkystės tarnyba kiekvienais metais gauna skundų dėl nekokybiškos sėklos įsigijimo. Tačiau skundų nagrinėjimo proceso metu nustatoma, kad pirkėjai įsigijo nesertifikuotą sėklą. Augalininkystės tarnyba ūkininkams dar kartą nori priminti, kad sėdami nepatikrintas ir nekokybiškas sėklas, rizikuojama patirti didesnes pasėlių priežiūros išlaidas bei gauti mažesnį derlių ir su juo susijusį pelną. Augalininkystės tarnyba ragina visus ūkininkus rinktis tik sertifikuotas sėklas, juolab kad prekiauti (tiekti rinkai) galima tik sertifikuotas sėklas, o prekyba ūkine sėkla užtraukia teisinę atsakomybę. Nesertifikuotas (ūkines sėklas) sėklas, išskyrus pluoštinių kanapių sėklas, legaliai galima naudoti tik savo ūkyje, t. y. pluoštinių kanapių ūkines sėklas negalima sėti net ir savo ūkyje.

Valstybinės augalininkystės tarnybos informacija