Ekologinis ūkininkavimas susiduria su naujais iššūkiais: kylančiomis sąnaudomis, griežtėjančiais reikalavimais ir didėjančiais vartotojų lūkesčiais. Tvarumas tampa ne teorine sąvoka, o praktiniu tikslu, kurio siekti be pažangių sprendimų tampa vis sunkiau. Kaip naujausios technologijos – nuo GPS valdymo sistemų iki dirbtinio intelekto – gali padėti ekologiniams ir tradiciniams ūkiams prisitaikyti bei augti?
Atsakymų ieškota diskusijoje „Naujausių (fizikinių, GPS, robotikos ir dirbtinio intelekto) technologijų vaidmuo lietuviško ūkio tvarumui“, kurioje mintimis dalijosi žemės ūkio ir technologijų ekspertai: dr. Ignas Hofmanas (ŽŪM), dr. Gintaras Brazauskas (LAMMC), Saulius Daniulis (LEŪA), Dangis Valaitis („Dotnuva Baltic“) ir Gintas Saulius Cironka (LŽŪKT). Diskusiją moderavo Raigardas Musnickas.
Kol kas – keletas minčių iš diskusijos:
„Ne viskas vyksta taip, kaip rašoma deklaracijose. Neatitinkame vartotojų lūkesčių – technologijos čia atveria naujas galimybes, turime ieškoti būdų, kaip mažinti ekologinės gamybos savikainą. Vien iš idėjos sunku toli važiuoti.“ – dr. Gintaras Brazauskas, LAMMC vadovas.
„Atrodo, pagrindai buvo padėti tvarkingai. Šiandien taip nusivažiavome, kad nebežinome, ką darome. Kalbu apie ŽŪM. Kalbame apie skaitmenizaciją, bet padarome rėmimus į kilovatus ir į metrą geležies. Nesvarbu, gali ir ant taburetės sėdėti, svarbu, kad traktorius turi kilovatų. Turime turėti technologijas ketveriems metams, nes valdžią renkam tam laikotarpiui{....} Ūkininkams reikia žinių ir nuoseklumo. Ar gali būti pigu ir gerai? Ar dar bus kokios spalvos knyga?“ – Saulius Daniulis, LEŪA pirmininko pavaduotojas.
„Teisėkūroje nėra viskas taip paprasta. Su tuo jau susidūriau. ES ne tik duoda pinigus, bet reikalauja laikytis ir tam tikrų taisyklių. Ne viskas ir mums patinka. Sutinku, kad per daug viskas formalizuota, trūksta lankstumo. Gerai tai, kad jau kalbama apie BŽŪP supaprastinimą. Visada sakiau, kad ūkininkas kaip verslininkas pats geriausiai viską žino.“– dr. Ignas Hofmanas.
Moderatoriaus klausimas žemės ūkio ministrui: ką padarėte ekologiniams ūkiams, atėjęs ministrauti? Koks dr. Igno Hofmano atsakymas?
„Jei norime proveržio žemės ūkyje, turime investuoti į technologijas. Nereikia remti nei traktorių, nei padargų, reikia remti tik išmaniuosius sprendimus.“ – Dangis Valaitis, „Dotnuva Baltic“ vykdantysis direktorius.
„Ekologinis sektorius – nišinis, pilnas klausimų ir iššūkių. Proveržio nebus be keturių kertinių komponentų: žinių, technologijų, finansų ir žmonių. Kai vidutinis ekologinis ūkis tesiekia 90 ha, investicijos į išmaniąsias technologijas tampa rimta problema. Kaip ją spręsti?“ – Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) direktorius Gintas Saulius Cironka.
Šias ir daugiau įžvalgų sužinosite visame diskusijos įraše. Kviečiame žiūrėti.
Vyr. red. Ramunė Sutkevičienė, oper. Egidijus Vilkevičius
© www.lzukt.lt; www.agrokademija.lt, 2025 m. liepa