Rugsėjo 16 d., pirmadienis | 24

ES ūkininkams, didinantiems anglies kiekį dirvožemyje, skiria lemiamą vaidmenį

LŽŪKT informacija
2022-01-14

© LŽŪKT nuotr.

Žemės ūkiui tenka svarbus vaidmuo sekvestruojant anglies dioksidą, kad būtų kompensuojamas išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis. Tačiau vis dar yra daug neaiškumų, kaip tai turėtų būti daroma, teigiama portale futurefarming.com.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Prieš kelias savaites Europos Komisija pateikė planus, kuriuose, be kita ko, svarbiausias vaidmuo tenka anglies dioksido sekvestracijai žemės ūkyje (anglies dioksido kiekį dirvožemyje didinančiam ūkininkavimui). Vienas iš principų yra tas, kad anglies dioksido sekvestracija neturėtų būti vykdoma maisto gamybos sąskaita.

Neutralus poveikis klimatui iki 2035 m.

Šiais metais Europos Komisija nori parengti anglies dioksido sertifikatų taisykles, kurios taip pat turėtų padėti sukurti ūkininkų pajamų modelį. Komisija jau anksčiau yra nurodžiusi, kad siekiama, jog iki 2035 m. žemės ūkio veikla būtų neutrali klimato atžvilgiu, o nuo tų metų žemės ūkis kaip kompensaciją už gamybinę veiklą ir už užmokestį papildomai sekvestruos anglies dioksidą. Turėtų būti nustatyta pramonės įmonių mokėjimų žemės ūkiui už anglies dioksido sekvestravimą sistema. Kartu bus ribojamas ir žemės ūkio išmetamo metano kiekis.

Anglies dioksido sekvestracijos skatinimas

Europos Komisija daro prielaidą, kad Europos valstybės narės skatins anglies dioksido sekvestraciją, be kita ko, per bendrąją žemės ūkio politiką (Nacionalinį strateginį planą). Pasak Europos Komisijos, prie to gali prisidėti žemės ūkio paskirties žemės pavertimas daugiametėmis pievomis, taip pat miškų auginimas.

Europos Komisija teigia, kad dar reikia pašalinti keletą kliūčių. Ūkininkai, investuojantys į anglies dioksido kiekį dirvožemyje didinantį ūkininkavimą, jau dabar patiria papildomų išlaidų, o dėl galimybių iš to uždirbti yra daug neaiškumų. Be to, vis dar mažai pasitikima savanoriška anglies dioksido sekvestravimo rinka. Anglies dioksido sekvestracijos registravimo ir stebėsenos sistema yra sudėtinga ir brangi.

Daugybė apribojimų

Europos Parlamento užsakymu atliktame tyrime teigiama, kad ūkininkai vis dar susiduria su daugybe kliūčių, trukdančių ūkininkauti didinant anglies dioksido kiekį dirvožemyje, tačiau toks ūkininkavimo būdas gali realiai prisidėti prie išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo. Be to, tai gali būti naudinga biologinei įvairovei, dirvožemio sveikatai, vandens kokybei ir aplinkai. Kad anglies dioksido kiekį dirvožemyje didinantis ūkininkavimas būtų naudingas, jis turi būti tvarus ir struktūrinis.

Vertė Saulius Zagorskis, LŽŪKT