Gegužės 01 d., ketvirtadienis | 25

Genetinis pokytis gali padėti kontroliuoti lapų augimą skurdžiame dirvožemyje

2025-04-29

© Asociatyvi Egidijaus Vilkevičiaus nuotr., agroakademija.lt

Atlikus naują tyrimą nustatyta augalų genetinė grandinė, kuri kontroliuoja atskirų lapų augimą ir leidžia augalams prisitaikyti prie aplinkos. Šios išvados gali padėti kurti sausrai atsparesnius augalus, įsitikinę Notingemo universiteto Biomokslų mokyklos mokslininkai.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Notingemo universiteto (Jungtinė Karalystė) Biomokslų mokyklos mokslininkai tyrė kukurūzų lapų augimą, kai augalai auginti trijuose skirtinguose dirvožemiuose, kur skirtingas maistinių medžiagų ir vandens kiekis.

Jie nustatė, kad mikrobai, kolonizuojantys augalų lapus šiuose dirvožemiuose, turi įtakos lapų augimui, nepriklausomai nuo maistinių medžiagų koncentracijos ir dirvožemio savybių.

Lapas yra vienas svarbiausių augalo organų – fotosintezės būdu jis gamina augalui maistą. Augalų lapuose apsigyvena mikrobai, kurie yra gyvybiškai svarbūs augalų išlikimui ir sveikatai, ypač esant sausam orui. Sudėtinga mikrobiota padeda augalui „virškinti“ jam reikalingas maistines medžiagas.

Šiam naujam tyrimui vadovavo docentas Gabrielis Castrillo: „Gamtoje augalų lapus kolonizuoja mikrobai. Ar ir kaip šios mikrobų bendruomenės moduliuoja lapų augimą, yra menkai žinoma. Dabar, atlikdami rekolonizacijos eksperimentus su sintetinėmis mikrobų bendrijomis, sužinojome apie šį procesą daugiau. Įrodėme, kad gausiai jaunuose lapuose apsigyvenusios bakterijos skatina atskirų lapų augimą.“

Analizuodama ir sekvenuodama lape esančias RNR molekules, komanda atskleidė genetinę grandinę, susijusią su augalų gynyba, kuri kontroliuoja mikrobiotos poveikį atskirų lapų augimui.

„Manome, kad čia atrastas mechanizmas yra atsakingas už skirtingų lapų augimo subalansavimą, skirtingai aktyvuojant augimo ir gynybos kompromisą. Prognozuojame, kad šis mechanizmas susikerta su kitomis lapų augimą reguliuojančio tinklo šakomis ir sukuria biotinio ar abiotinio streso atsako hierarchiją, užtikrinančią augalų išlikimą gamtoje, kur dažnai susiduriama su keliais stresais,sako dr. G. Castrillo manome, kad dabar bus galima optimizuoti endogeninius augalų, pavyzdžiui, kukurūzų, augimo ir gynybos kompromisų mechanizmus, kuriant lapų mikrobiotą, kad augalai augtų skurdžiame dirvožemyje, nesusilpninant augalų apsaugos nuo patogenų.“

Parengta pagal užsienio spaudą. Vertė Saulius Zagorskis (LŽŪKT), agroakademija.lt