Gruodžio 14 d., šeštadienis | 24

IKMIS 2024: kaip gi žiemkenčiai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose?

LŽŪKT informacija
2024-11-19

© LŽŪKT nuotr.

2024 metai iš kitų išsiskyrė labai ankstyva javapjūte – žieminius miežius pradėta kulti kai kur net birželio paskutinėmis ir liepos pirmomis dienomis, o žieminiai rapsai ir net kviečiai pradėti kulti maždaug nuo liepos 10 dienos! Taigi, buvo pakankamai ilgas laiko tarpas iki žieminių kultūrų sėjos. Dabar jau padėti kitų metų derliaus pagrindai. Kaip gi pasitinka žiemkenčiai žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose?

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Paskutinį šių metų rudens mėnesį Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) augalininkystės konsultantai ūkininkų laukuose vertino žieminių rapsų ir kviečių pasėlių būklę, jų pasiruošimą žiemoti.

Žieminių kviečių pasėliai

Joniškio r. Anksti prasidėjusią javapjūtę kai kuriose rajono seniūnijose sutrukdė lietus – dalį derliaus pražudė gausus lietus, kai paskutinę liepos dekadą iškrito 161,8 mm kritulių. Ši drėgme sudarė geras sąlygas žieminiams rapsams sudygti ir pradėti augti. Žieminiams javams dygti nebuvo labai palankios sąlygos, nes sėjos laiku lietus tik trumpam sudrėkindavo dirvos paviršių. Nuo rugpjūčio 1 iki spalio 30 d. iškrito 112,6 mm kritulių, iš jų rugpjūčio 18 d. – 23,6 mm. Kadangi lietūs negausūs, o oro temperatūra artima 20 oC, tai 10 cm gylyje drėgmė siekė 15–18 procentų. Pirmosios šalnos dirvos paviršių nubalino spalio 5–8 d. rytais. Stipriausią šalną Joniškio rajone, Kepalių kaime, esanti meteorologinė stotelė užfiksavo spalio 17 d., kai oro temperatūra 2 metrų aukštyje buvo 3,1 oC žemiau nulio, o 20 cm aukštyje tik – 0,99 oC. Trumpalaikis atvėsimas ir vėl vidutinė oro temperatūra artima 10 oC.

Apžiūrime žieminius kviečius 'Aspekt': beicuoti Kinto plus, pasėti 2024–09–09 po žieminių rapsų į skustą lengvo priemolio dirvą su Strip Drill tipo sėjamąja, 16 cm pločio tarpueiliais. Dirva įdirbta gerai, stebėjimo dieną sausoka, lengvai nubiro nuo augalų šaknų. Pasėlis veislei būdingos sodrios žalios spalvos. Augalų tankumas eilutėse tolygus, tuščių vietų nėra. Ūkininkas išsėjo po 3,5 mln. daigių sėklų hektare, atsitiktine tvarka pasirinktose vietose suskaičiuojama vidutiniškai 316 augalų. Jie krūmijasi, turi vidutiniškai keturis šoninius ūglius (BBCH 24). Augalų šaknys stiprios, ilgos, aktyviai ima maistą. Prieš sėją išbarstyta Axan 27–4 50 kg/ha, o sėjant lokaliai įterpta YaraMila Corn NPK 8–20–28 210 kg/ha.

Pasėlyje piktžolės naikintos 2024-09-11 Legacy 500SC 0,2 l/ha ir 2024-09-17 Boxer 800 EC 2,0 l/ha. Sunaikintos žiemojančios plačialapės piktžolės, o rapsų pabiros pageltusios ir pradėjusios nykti.

Spalio šiluma, pasikartojantys lietūs sudarė sąlygas miltligei plisti. Ja užsikrėtę 60 procentų patikrintų augalų, ant jaunesnių lapų matyti pavienių valkties dėmelių, o septorioze kviečiai užsikrėtę 100 procentų, ligos požymiai geriausiai matyti ant senesnių lapelių. Rasta 10 procentų augalų, užsikrėtusių rudosiomis rūdimis.

Žieminiai kviečiai pasiruošę žiemoti. Lieka palinkėti gero žiemojimo.Tikėkimės, kad gamta bus supratinga ir tinkamai leis pasiruošti ir išgyventi žiemos speigus mūsų puoselėjamiems augalams.

Kauno r. Ankstyvas derliaus nuėmimo laikas daugumai ūkininkų leido optimaliu laiku paruošti dirvą bei pasėti žiemines kultūras, Kauno rajone žieminių kviečių sėja vyko sklandžiai ir buvo atlikta rugsėjo 10–25 dienomis, todėl šiuo metu pasėliai yra gerai išsivystę ir pasiruošę artėjančiam ramybės (jarovizacijos) periodui.

Dėl optimalios sėjos dabar matoma pasėlių būklė priklauso daugiausia nuo sėjos kokybės bei normų dydžio, veislės savybių, bei meteorologinių sąlygų.

Kritulių kiekis rugsėjo mėnesį sudarė 40 mm, o spalio mėnesį iškrito tik 13 mm kritulių. Tai lėmė, kad augalai sudygo vidutiniškai 5–10 dienomis vėliau, o pats dygimas siekė nuo 10 iki 20 ir daugiau dienų. Rudenį vyravusios aukštos temperatūros rugsėjį (vidutiniškai 17 oC šilumos) ir spalį (8,9 oC) leido net ir vėliau sudygusiems kviečiams greitai vystytis ir šiuo metu jau turėti bent po 1–2 šalutinius ūglius.

Stebėjimams pasirinkta žieminių kviečių veislė 'ASORY'. Tai universali veislė – ji puikiai tinka intensyvaus ir vidutinio intensyvumo auginimo technologijoms įvairiuose dirvožemiuose, kuriuose auginami kviečiai. Puikiai išvystyta šaknų sistema, gerai krūmijasi. Puikiai toleruoja sausras, kadangi turi iš rugių 'Amigo' perkeltą geną. Labai atspari miltligei, geltonosioms ir rudosioms rūdims, atspari varpų ir lapų septoriozei, varpų fuzariozei.

Žieminiai kviečiai pasėti 2024-09-11, priešsėlis – pupos, žemės dirbimas tradicinis – skutimas, sėjos norma – 160 kg/ha. Žieminiai kviečiai prieš sėją patręšti kompleksinėmis NPK 8-20-20 trąšomis 240 kg/ha bei Yara Vita Cereis trąšomis kviečiams esant dviejų lapelių tarpsnio. 2024-09-28 pasėlis nupurkštas dviejų herbicidų kompleksu, kurio veikliosios medžiagos: flufenacetas, diflufenikanas, haloksifenmetilas, pikolinafenas užtikrino ne tik dviskilčių, bet ir vienaskilčių piktžolių kontrolę.

Stebėjimo dieną žieminiai kviečiai pasiekę BBCH 22 vystymosi tarpsnį. Pasėlio tankumas – 311 augalai/m2.

Kviečių lauke ligų ir kenkėjų pažeidimų nepastebėta.

Kretingos r. Šiais metais ruduo tiesiog stebina savo grožiu, šiluma ir tokiu mažu kritulių kiekiu – per visą spalį iškrito tik 18 mm kritulių. Ūkininkai juokiasi, kad šiais metais oro sąlygos žiemkenčius leido pasėti ir didžiausiam tinginiui. Ūkininkai pasisėjo visus planuotus žiemkenčius, tai leis gauti didesnį derlių, nes vasarojus jau kelintus metus netenkina ūkininkų.

Stebimas 'Etana' veislės žieminių kviečių pasėlis stebėjimo metu turėjo du pilnai išsivysčiusius lapelius, kai kurie augalai pradėjo krūmytis.

Žieminiai kviečiai pasėti vėliau, t. y. rugsėjo 24 d., puikiai auga ir prisitaiko prie šiltėjančio klimato, atrodo sveiki ir sparčiai vystosi dėl gana šilto rudens. Stebimas pasėlis pasėtas optimaliu gyliu, tai rodo neištįsęs krūmijimosi mazgas, tvirtos ir vešlios šaknys.

Geriausiai žiemoja žieminiai kviečiai, kurie iki žiemos suspėja užauginti 3–4 ūglius. Tokie augalai krūmijimosi mazguose sukaupia pakankamai cukrų (vidutiniškai 30–33 proc.). Žieminių kviečių žiemkentiškumas labai priklauso nuo krūmijimosi mazgo susiformavimo gylio, o tam įtakos turi įvairiausi veiksniai: šviesos intensyvumas, temperatūra, dirvos paruošimo kokybė, sėjos gylis, veislės savybės ir pan. Dėl to labai svarbu augalus kokybiškai ir laiku pasėti.

Žieminių rapsų pasėliai

Alytaus r. sav. Optimalus žieminių rapsų sėjos laikas kur kas trumpesnis nei, pavyzdžiui, žieminių kviečių. Žieminių rapsų optimalius sėjos terminus stipriai koreguoja orai. Anksčiau žieminių rapsų sėjos optimumu buvo laikomos rugpjūčio 5–10 dienos, tačiau buvo pastebėta, kad geriau žiemoja bei daugiau produktyvumo elementų formuoja vėliau pasėti rapsai. Vis tik, stipriai vėlinti žieminių rapsų sėją tikrai nerekomenduojama. Sėjant žieminius rapsus rugpjūčio pabaigoje ar rugsėjo pradžioje, kiekvieną vėluojamą dieną didėja rizika, kad augalai nespės tinkamai pasiruošti žiemojimui. Ženkliai suvėlinus žieminių rapsų sėją, belieka tikėtis tik ilgo ir šilto rudens, kad augalai suspėtų išauginti gausią lapų sistemą ir stiprią pagrindinę šaknį. Šių metų ruduo buvo šiltas ir ganėtinai ilgas, būtent dėl to žieminių rapsų augimui ir vystymuisi problemų kilti neturėjo.

Kaip žieminiai rapsai turėtų būti pasiruošę sėkmingam žiemojimui? Ilgamečiais tyrimais nustatyta, kad augimo kūgelis neturėtų būti didesnis kaip 20–30 mm, geriausia, kad jis būtų apie 10 mm, šaknis turėtų būti storesnė nei 5 mm, idealiausia, kad ji būtų 10 mm ir daugiau, šaknies ilgis apie 15 cm, lapų skaičius ne mažesnis nei 5 vnt., optimaliu laikoma 6–8 pilnai išsivystę lapai, augalų skaičius kvadratiniame metre 25–50 vnt. Tinkamam žieminių rapsų žiemojimui svarbūs yra ne tik šie parametrai, bet ir užsigrūdinimas. Augalai užsigrūdina per du etapus. Pirmasisvyksta prie 7–5 oC ir trunka 14–20 dienų ir baigiasi esant minusinei temperatūrai. Lapuose kaupiasi tirpusis cukrus, kuris nuteka į šaknies kaklelį ir viršutinį pumpurą. Sudaro biokoloidus, kurių žemas užšalimo laipsnis. Antrasis etapas vyksta esant 5–7 oC šaltyje ir tęsiasi 5–7 dienas. Iš ląstelių pašalinamas laisvas vanduo, todėl nesusidaro ledo kristalai.

Žieminių rapsų sėjai Alytaus rajono ūkininkas pasirinko veislę 'Duplo'. Tai vidutinės brandos hibridinė rapsų veislė, tinkama vidutinei ir vėlyvai sėjai (08-10–08-25) dėl labai spartaus augimo rudenį. Savalaikis augimo reguliatorių panaudojimas rudenį yra būtinas, norint sumažinti augimo kūgelio ištįsimo riziką ir užtikrinti geresnį augalo įsitvirtinimą bei žiemojimą. Pavasarį šios veislės augalai auga ganėtinai sparčiai, formuoja didelę biomasę, todėl tręšimas azotu turi būti atliktas laiku, užtikrinant sėkmingą tolimesnį augalo vystymąsi. 'Duplo' – aukštaūgis hibridas, todėl fungicidus – augimo reguliatorius – pavasarį rekomenduojama panaudoti augalams esant 20–40 cm aukščio. Žydėjimo pradžia vidutinė, augalai aukšti, turintys gerą atsparumą išgulimui.

Augalų augimui ir vystymuisi labai svarbus pakankamas maisto medžiagų kiekis. Prieš sėją buvo išbertos NPK 10-26-26 180 kg/ha trąšos. Tai leido užtikrinti stabilesnį augalų augimą.

Stebėjimų metu šiame žieminių rapsų pasėlyje ligų neužfiksuota. Tačiau šių metų rudenį itin gausu amarų, kopūstinės kandies, minamusės šakniagumbinio paslėptastraublio lervų pažeistų augalų.

Vykdant stebėjimus ir išanalizavus šių žieminių rapsų 'Duplo' pasiruošimą, nustatyta, kad augalai vidutiniškai išauginę 8 lapus, augimo kūgelio aukštis ir šaknies storis yra 13 mm, augalų skaičius kvadratiniame metre – 26 vnt.

Kalbant apie žieminių rapsų situaciją visoje Lietuvoje, jau ne vienas ūkis šiais metais susidūrė su neįprastu rapsų lapų margumu: nuo gelsvų, rausvų iki violetinių atspalvių. Šiam reiškiniui paaiškinti yra įvairių minčių, galbūt šie požymiai rodo, jog augalų šaknys tinkamai nedirba, suminto dirvožemio problema, rūgščios žemės, o galbūt tai augalo reakcija į purškimą? Kiekvieno lauko situaciją reikia vertinti individualiai. Vieno ir teisingo atsakymo į šią problemą nėra, tačiau tai tampa įvairių šalies regionų problema.

Duomenų suvestinės

Integruotos augalų apsaugos informavimo, konsultavimo ir mokymų informacinėje sistemoje(IKMIS) rasite informaciją apie žieminių kviečių ir rapsų būklę iš 40 skirtingų rajonų. Informacija pateikta iš 160 skirtingų pasėlių. Žieminių rapsų ir kviečių pasėliai pasirenkami atsitiktine tvarka, todėl gauta informacija atspindi realią situaciją. Kviečiame susipažinti.

2024 m. tyrimų duomenimis, žieminių kviečių sėjos datos pagal pasiskirstymą plotu

Žieminių kviečių augintojų pasirinktos veislės

Sėjos terminai

2024 m. žieminių rapsų augintojų pasirinktos auginti veisles

Žieminių rapsų priešsėlių struktūra

Pavasarį, vos atsinaujinus augalų vegetacijai, tuose pačiuose pasėliuose bus vertinama, kaip augalai peržiemojo. Surinkta informacija skelbiama IKMIS (www.ikmis.lt).

Informaciją rengė LŽŪKT vyr. augalininkystės specialistė Giedrė Masliukovienė ir augalininkystės konsultantų komanda