Gegužės 30 d., ketvirtadienis | 24

Ligoms atsparių grybų dėka galima gauti didesnį derlių

2024-03-15

Mikoriziniai grybai gali būti tvari alternatyva cheminiams pesticidams, kurie dažnai naudojami kovojant su pasėlių ligomis. Absoliuti dauguma pasaulio augalų sudaro sąjungą su mikoriziniais grybais – nustatyta, kad mikorizinė simbiozė egzistuoja 92 % visų pasaulyje ištirtų augalų šeimų ir 80 % (kai kurių mokslininkų nuomone iki 95 %) rūšių. - Henk Riswick nuotrauka

Užkrėstoje žemės ūkio paskirties žemėje paskleidus su augalais dirvoje teigiamai sąveikaujančius grybus, galima išsaugoti ar net padidinti derlių. Tai įrodė Šveicarijos mokslininkų grupė, rašoma portale futurefarming.com.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Šveicarijos mokslininkai iš Ciuricho ir Bazelio universitetų, „Agroscope“ ir Ekologinės žemdirbystės mokslinių tyrimų instituto neseniai atliko tyrimą, siekdami suprasti mikorizinių grybų vaidmenį stambiuose ūkiuose. Žurnale „Nature Microbiologypaskelbtame tyrime nagrinėjamas arbuskulinių mikorizinių grybų (AMF) poveikis pasėlių augimui ir galimybės prognozuoti didelio masto inokuliavimo sėkmę.

Pagrindinės išvados

  • Atlikus didelės apimties lauko bandymus 800 akrų plote Šveicarijoje, paaiškėjo, kad pasėlių derlius padidėjo nuo - 12 % iki įspūdingo + 40 %.
  • Dirvožemio mikrobiomo rodikliai, o ne maisto medžiagų prieinamumas, padėjo nuspėti 86 % augalų augimo reakcijos į AMF inokuliaciją svyravimų.
  • Patogeninių grybų gausumas pasirodė esąs labai svarbus veiksnys, lemiantis 33 % AMF inokuliacijos sėkmės.

Ūkininkams – duomenimis grįstas metodas

Tyrimas atskleidžia dirvožemio mikrobiomo rodiklių panaudojimo galimybes strateginiam AMF inokuliavimui, suteikiant ūkininkams duomenimis pagrįstą metodą, kaip padidinti derlių ir sumažinti priklausomybę nuo tradicinių trąšų ir pesticidų.

Dirvožemio mikrobiomo rodikliai suteikia praktinę ir tvarią biotechnologinę perspektyvą prognozuoti inokuliavimo sėkmę vegetacijos sezono pradžioje. Be to, ūkininkai gali gauti naudos iš didesnio pelningumo, naudodamiesi tikslia mikrobiomo inžinerija ir optimizuodami žemės ūkio valdymo praktiką.

Vertė Saulius Zagorskis (LŽŪKT), agroakademija.lt informacija