Spalio 05 d., šeštadienis | 24

Olandas cukrinius runkelius sėjo kintamu atstumu

2023-07-21

© Asociatyvi Egidijaus Vilkevičiaus nuotr., agroakademija.lt

Pietų Limburgo regione,Nyderlanduose, įkurtas Nacionalinis eksperimentinis tiksliojo ūkininkavimo ūkis. Vienas jo dalyvių – Daniël Cerfontaine‘as – šiemet cukrinius runkelius sėjo kintamu atstumu.„Pirmiausia ketiname įgyti patirties. Vėliau pamatysime, ką tai duos“, – sako olandas.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Pietų Limburgo regione esantis D. Cerfontaine‘as augalininkystės ūkis šiemet išbandė cukrinių runkelių sėją kintamu atstumu, t. y. sėjos atstumai buvo įvairūs. Ten, kur dirvožemis mažiau našus, sėta mažesniu atstumu. Kitur išlaikomas įprastas 18 cm sėjos atstumas.

„Tokio sprendimo esmė, – sako Daniël Cerfontaine‘as, – yra ta, kad prastesnėje dirvoje daugiau smulkių runkelių kartu duoda daugiau grynųjų tonų derliaus nei dideli runkeliai, kuriems dėl geros mitybos reikia daugiau vietos. Nuo įprasto atstumo tarp sėklų mes pereiname prie 15–16 cm atstumo skurdesnėse vietose“.

Derliaus žemėlapiai ir palydoviniai vaizdai

Užduočių žemėlapis, pagal kurį valdoma runkelių sėjamoji, sudarytas remiantis daugiamečiais kviečių derliaus žemėlapiais ir istoriniais palydoviniais pasėlių vystymosi žemėlapiais dviejuose laukuose – viename 6,5 hektaro, kitame 21 hektaro – kuriuose Cerfontaine‘as atlieka šių metų eksperimentą. „Šiuose palydoviniuose žemėlapiuose matyti įvairių pasėlių raida per daugelį metų. Matome, kad pasėlių masės kitimo raida gana gerai atitinka tai, ką matome kviečių derliaus žemėlapiuose“, – teigia ūkininkas.

Grąža neaiški

Cerfontaine‘as eksperimentinius runkelių laukelius užsėjo gegužės pradžioje, t. y. daugiau nei mėnesiu vėliau, nei norėtų. Priemonės poveikį jis stebės naudodamas runkelių nuėmimo kombainą su derliaus matavimu. Tokių mašinų yra dvi. Visų pirma, derlius kilogramais nustatomas visose vietose paeiliui. Atliekant retrospektyvinę analizę, turėtų paaiškėti, kiek tai susiję su sėjos atstumo kitimu. Ir ar yra pagerėjimas, palyginti su įprasta sėja. Neatsižvelgiama į mažų ir didelių runkelių cukringumo skirtumus. Iš pradžių bandyme pateikiamas derliaus žemėlapis, kuriame nurodoma, kuriuose lauko vietose užauga daugiausia tonų runkelių. Toks žemėlapis nebūtinai turi visiškai sutapti su cukrinių rinkelių derliaus žemėlapiu, pripažįsta D. Cerfontaine‘as, nors iš pradžių jis darė tokią prielaidą.

Mažiau purškimo

Per šį 2023 m. vegetacijos sezoną D. Cerfontaine‘as taip pat stebės runkelių sklypus biomasės žemėlapiuose.

Kai kalbama apie šios ir kitų rūšių kintamos normos taikymo efektyvumą, D. Cerfontaine'as abejoja. Pasak ūkininko, kol kas jis nemato iš to finansinės grąžos. „Prieš septynerius metus pradėjome kintamąjį purškimą. Jei skaičiuočiau pasirengimo, įrangos ir kortelių sudarymo valandas, tai galiu pasakyti, kad tai neuždirba jokių pinigų. Daugių daugiausia, ėmėme šiek tiek mažiau purkšti“, – patirtimi dalijasi ūkininkas.

Sunku padaryti tvirtas išvadas

Vis tik, bet kokiu atveju sunku įvertinti, koks yra tikslus derlius, pavyzdžiui, kad ir naudojant šią cukrinių runkelių sėją kintamu atstumu. Pavyzdžiui, kokie yra jūsų referenciniai metai konkrečiame sklype. Yra daug daugiau priežasčių, lemiančių lauko derliaus kitimą skirtingais metais. Jis bus sėjamas bent mėnesiu vėliau nei įprastai. Be to, dar ketverius metus čia nebesėsime cukrinių runkelių. Iki to laiko turėsime kitų veislių ir galbūt geresnių kovos su ligomis metodų. „Visi šie veiksniai labai apsunkina gryną palyginimą, kad būtų galima tvirtai teigti apie cukrinių runkelių sėjos kintamu atstumu poveikį mūsų dirvožemiui“, – sako olandas.

Visa tai nesustabdė D. Cerfontaine‘o nuo tolesnių tokio pobūdžio eksperimentų. Jis įsitikinęs, kad tai yra ilgalaikis žemės ūkio kelias į priekį: „Todėl dabar toliau kaupsime su tuo susijusią patirtį. Vėliau pamatysime, ką tai mums galiausiai duos.“

Parengta pagal portalo futurefarming.com informaciją. Vertė Saulius Zagorskis, agroakademija.lt informacija