Balandžio 20 d., šeštadienis | 24

Švedijos telekomunikacijų paslaugų teikėja pristato „5G“ svogūną

2024-01-25

5G“ svogūnas yra kitas EKOBOT bandomojo projekto etapas. – Nuotraukos: Telia

„5G“ svogūnas ilgiau išsilaiko ir reikalauja mažiau pesticidų. Pasak 2021 m. „Metų virėjo“ nugalėtojo ir 2024 m. Švedijos atstovo „Bocuse d'Or 2024“ konkurse Gustavo Leonhardto (nuotr. žemiau), jis taip pat yra daug skanesnis.

„5G“ svogūnas yra kitas Telia, Ekobot, RISE ir Axis Communications 2021 m. pradėto EKOBOT bandomojo projekto žingsnis. Iš esmės projekte bandoma, kaip 700 kg sveriantis robotas, pasitelkęs mobiliojo ryšio tinklą ir naujas technologijas, pavyzdžiui 5G, taip pat pažangiausias vaizdo technologijų žinias, gali nustatyti ir chirurginiu tikslumu išrauti piktžoles iš svogūnų pasėlių.

Kodėl pasirinktas svogūnas? Geltonuosius svogūnus bene sunkiausia auginti be pesticidų, tačiau jie viena labiausiai vartojamų daržovių Švedijoje – per metus švedai vidutiniškai suvalgo 6 kilogramus svogūnų.

„Geltonieji svogūnai „atliko pagrindinį vaidmenį, kai laimėjau 2021 metų virėjo titulą. Išbandęs„5G“ svogūną, jaučiu, kad radau tai, ko ieškojau. Viskas geriau – ir skonis, ir tekstūra, ir sudėtis. Nuostabu, kad pažangi technologija gali taip pakelti žaliavos kokybę“, – sako Gustavas Leonhardtas.

Robotas chirurginiu tikslumu išrauna piktžoles

„5G“ svogūnų technologijos priešakyje – 700 kg sveriantys Ekobot robotai. Tai pavyzdys, kaip galima tvariai ir pelningai plėtoti tiksliąją žemdirbystę

Atlikus ES finansuojamą tyrimą keliuose Švedijos ūkiuose, nustatyta, kad ši technologija sumažino pesticidų kiekį 70 procentų, medžiagų variantų skaičių – nuo šešių iki dviejų, o išmetamo CO2 kiekį – 19 procentų. Namų ūkių asociacijos atliktas tyrimas taip pat rodo, kad derlius yra 6 proc. didesnis. Be to, svogūnų galiojimo laikas ilgesnis, todėl sumažėja nuostolių juos sandėliuojant.

„Pristatydami „5G svogūną“ norime parodyti, kaip šiuolaikinės technologijos gali išspręsti sudėtingą iššūkį šiek tiek netikėtu būdu. Ne visi supranta 5G greitį, stabilumą ir saugumą, bet visi supranta skonį, juk ir iš esmės visi valgo svogūnus“, – sako Oscaras Karlssonas, „Telia“ B2C vadovas.

Parengta pagal futurefarming.com informaciją. Vertė Saulius Zagorskis (LŽŪKT), agroakademija.lt informacija