Balandžio 20 d., šeštadienis | 24

Daržovių tarpusavio simpatija ir antipatija

www.delfi.lt
2018-02-11

Moksliškai augalų poveikis vieni kitiems vadinamas alelopatija. Ji aiškinama tuo, kad augalai išskiria tam tikras chemines medžiagas, kurios trikdo ar visiškai stabdo kai kurių augalų augimą. Pavyzdžiui, tokiu principu veikia antibiotikai.

Web-pav1Darbai darže© Shutterstock

Svogūnai ir žirniai

Visų rūšių svogūnus ir žirnelius galima laikyti pikčiausiais priešais. Tiek geltonieji svogūnai, tiek baltieji svogūnai, tiek raudonieji ir kt. trukdo žirniams augti.

Šalia žirnių sodinkite morkas, ropes, agurkus, petražoles ar kaliaropes.

Web-pav2© Shutterstock

Bulvės ir pomidorai

Šių daržovių kaimynystė nesusijusi su paslaptingu alelopatijos reiškiniu. Taip yra dėl artimos šių kultūrų giminystės. Ir bulvės, ir pomidorai priklauso bulvinių šeimai, taigi jiems būdingos tos pačios ligos, o juos puola tie patys kenkėjai.

Gretimose lysvėse auginant pomidorus ir bulves, šie augalai užsikrečia vieni nuo kitų ligomis.

Ši taisyklė galioja ir kitiems bulvinių šeimos atstovams – paprikų ir baklažanų negalima sodinti šalia bulvių ir pomidorų.

Web-pav3© Shutterstock

Paprikos ir ankštiniai

Griežtai nerekomenduojama šalimais sodinti paprikų ir ankštinių augalų. Šios kultūros dažnai suserga antraknoze – grybeline liga, kurios požymiai – juodos dėmelės ant stiebų ir ant lapų, vaisių puvimas.
Antraknoze dažnai suserga moliūginės kultūros (agurkai, melionai, aguročiai, arbūzai), uogų krūmai (avietės, agrastai, serbentai), braškės. Jų nepatartina sodinti šalia paprikų, žirnių, pupelių.

Morkos ir krapai

Agronomai iki šiol negali nei patvirtinti, nei paneigti teorijos, kad krapai lėtina morkų augimą. Nežinia, ar tai – mitas, bet daugelis daržininkų patirtis rodo, kad šių dviejų kultūrų geriau šalia nesodinti.

Manoma, kad morkų augimą lėtina anyžiai ir petražolės. O žirniai, špinatai ir svogūnai, priešingai – palankiai veikia morkas.

Kopūstai ir vynuogės

Dar viena moksliškai nepagrįsta teorija skelbia, kad kopūstų lysvės turėtų būti kuo toliau nuo vynuogių, antraip žymiai suprastėja vynuogių skonis. Turint omeny, kad šiai teorijai – daugiau nei 2 000 metų, vertėtų jos paklausyti.

Vynuogėms į naudą augti šalia juozažolių, bazilikų, pelargonijų, raudonėlių, kurie stipriais savo kvapais atbaido kenkėjus. Kaimynystėje su vynuogėmis galite sodinti ir žirnelius, pupeles, ežiuoles, dobilus.

O kopūstams patinka krapų, mėtų, ramunėlių, rozmarinų, šalavijų, čiobrelių draugija.

Web-pav4Salotos

Salotos ir brokoliai

Tyrimai rodo, kad salotų sėklos prastai auga lysvėse, kuriose prieš tai buvo auginami brokoliai, arba netoli šių daržovių. Medžiagos, kurių augdami brokoliai išskiria į dirvą, stabdo salotų augimą.

Salotų augimą skatina įvairių rūšių svogūnai, agurkai, ridikėliai, braškės, burokai, medetkos.

Lapinės garstyčios ir burokai

Nepatartina šalia susodinti lapinių garstyčių ir burokų. Tas pats pasakytina ir apie kaimynystę su raudonžiedėmis vijoklinėmis pupelėmis. Lapinėms garstyčioms kenkia ir kaimynystė su saulėgrąžomis.

Lapines garstyčias rekomenduojama auginti su brokoliais, žiediniais kopūstais, salotomis, šparaginėmis pupelėmis ir svogūnais.

Web-delfi