Kovo 28 d., ketvirtadienis | 24

Fungicidai ir insekticidai kopūstinių daržovių pasėliams

Dr. Danguolė Kavaliauskaitė
LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto Daržininkystės technologijų mokslo darbuotoja
2012-07-11

Kasmet daržovių derlius ir kokybė nukenčia nuo kenkėjų bei ligų vegetacijos ir laikymo metu. Kenkėjų pažeisti augalai neretai žūsta, tampa neatsparūs ligų sukėlėjams. Labai svarbus vaidmuo tenka cheminei augalų apsaugai, kuri leidžia greitai ir efektyviai kontroliuoti žaladarių plitimą ir sumažinti jų daromus nuostolius daržovių pasėliuose. Kokus fungicidus ir insekticidus rekomenduojama naudoti auginant išskirtinės kokybės kopūstus?

Kompleksiškai naudojant apsaugos priemones, kai taikoma intensyvi daržovių auginimo technologija, gaunamas daug didesnis ekonominis efektas, garantuojantis derliaus kiekybę ir kokybę. Žinoma, cheminės priemonės turėtų būti tinkamai parenkamos ir naudojamos.

Fungicidai kopūstams

Amistar 250 SC – sisteminio-translaminarinio veikimo strobulinų grupės fungicidas, skirtas kopūstų, morkų, svogūnų ir pomidorų auginamų šiltnamiuose apsaugai nuo grybinių ligų. Azoksistrobinas veikia trikdydamas parazitinių grybų kvėpavimą. Jis slopina grybo sporų dygimą, grybienos augimą ir sporų susidarymą. Amistar 250 SC ilgiau išsaugo žalią lapo plotą, stabdo augalo senėjimo procesus, skatina chlorofilo susidarymą, todėl ilgesnį laiką maisto medžiagos kaupiasi augale, gaunamas didesnis derlius. Produktą daržovėse galima naudoti integruotoje augalų apsaugos programoje kaitaliojant su kitais (kontaktinio ar sisteminio veikimo) fungicidais. Vieno sezono metu daržovėms nenaudokite daugiau kaip 2 kartus. Nenaudokite fungicido tame pačiame lauke kelis metus iš eilės. Purkškite ne žemesnėje kaip +10 °C ir ne aukštesnėje kaip +25 °C temperatūroje.

Ataka NT, Dithane NT (v. m. mankocebas) yra apsauginis fungicidas. Naudojamas bulvėse, ropiniuose ir Shallot svogūnuose, česnakuose, poruose, morkose, pastarnokuose, žiediniuose kopūstuose, brokoliuose.

Mankocebas prikimba prie lapo paviršiaus ir įsiskverbia į viršutinius audinius. Jis veikia ligos sukėlėjo ląstelėje esančią amino rūgšties ir fermentų sulfohidrilinę grupę, taip suardydamas metabolinius procesus šešiose skirtingose grandyse. Dėl tokio mankocebo veikimo yra labai maža rizika susidaryti grybinės ligos atsparumui šiam fungicidui, todėl gali būti plačiai naudojamas ir kitose prieš atsparumo susidarymą kuriamose purškimo strategijose.

Po nupurškimo produkto efektyvumas ilgainiui mažėja. Tai priklauso nuo oro sąlygų, ligų plitimo intensyvumo ir augalų augimo spartumo. Ataka NT sudėtyje yra mangano (150 g/kg) ir cinko (19 g/kg). Pirmą kartą purškiama prieš ligai pasirodant ir vėliau kas 7–10 dienų.

Ataka NT turi būti purškiamas ant sausų augalų. Nepurkškite iš karto po lietaus ar lietinimo. Geriausia purkšti ryte ar vakare. Nepurkškite temperatūrai esant daugiau kaip +25 °C ir jei oro drėgmė yra mažesnė nei 30 proc. Lietus 1–2 valandos po purškimo preparato efektyvumui įtakos neturi.

Infinito SC 687,5 (propamokarbo hidrochloridas ir fluopikolidas 625+62,5 g/l) – sisteminio ir translaminarinio veikimo fungicidas, skirtas profilaktiškai purkšti nuo bulvių maro, agurkų, porų, gūžinių, žiedinių ir lapinių kopūstų netikrosios miltligės. Produktui būdingas gydomasis poveikis. Infinito puikiai stabdo sporų vystymąsi, sporuliaciją ir sporų dygimą. Pradėti purkšti Infinito reikia prieš pasirodant pirmiesiems ligos požymiams, kai susidaro palankios sąlygos grybinei infekcijai plisti arba gavus pranešimus iš ligų prognozavimo tarnybos.

Gūžinius, žiedinius ir lapinius kopūstus nuo netikrosios miltligės purkšti 1,6 l/ha profilaktiškai kas 10–14 dienų. Vandens kiekis – 300–600 l/ha. Kad fungicidas geriau išsilaikytų ant kopūstų lapų, rekomenduojama į tirpalą įdėti lipnumą didinančios medžiagos. Purškimas – smulkialašis. Tirpalą išpurkšti taip, kad visi augalų lapai gerai pasidengtų tirpalu. Purkšti tik sausus augalus. Nepurkšti, jei tikimasi lietaus arba prieš laistant augalus. Po purškimo iki lietaus turėtų praeiti apie 1 val. (kol ant lapų nudžiūsta tirpalas).

Infinito gali būti maišomas su insekticidais Decis mega ir Proteus OD. Gali būti, kad naudojant mišinius labiau sustresuos augalai, ypač kai purškiama nepalankiomis augalų augimui sąlygomis, t. y. esant sausrai, aukštai temperatūrai.

Signum – sisteminio veikimo fungicidas, skirtas kopūstų, morkų, porų, svogūnų, salotų, žirnių, pupų, braškių ir bulvių apsaugai nuo puvinių ir kitų ligų. Tai labai efektyvus fungicidas nuo alternariozės, sklerotinių, kekerinių, rudųjų puvinių ir kitų ligų. Jis turi ir apsauginį, ir gydomąjį poveikį: stabdo sporų dygimą, grybienos augimą bei sporų susidarymą. Augalus Signum purkškite profilaktiškai arba pastebėję pirmus ligos požymius. Tai užkirs kelią atsparumo vystymuisi ir užtikrins geriausią apsaugą. Purškimą, esant reikalui, kartokite po 10–14 dienų. Rekomenduojamas vandens kiekis – 200–400 l/ha, priklausomai nuo lapų dydžio ir tankumo. Purškiama šaknims esant didesnėms nei 0,5 cm skersmens iki visai išsivysto ir pasiekia būdingą formą ir dydį (BBCH 41–49).

Nepurkškite, kai augalų augimas sulėtėjęs, temperatūra žemesnė nei +5 °C, laukiama šalnų, lietaus arba augalai yra stresinės būsenos (suvytę ir kt.).

Folicur – plataus spektro sisteminio poveikio fungicidas, naudojamas kaip profilaktinė ir gydomoji priemonė nuo gūžinių kopūstų, morkų, šakninių salierų, šakninių petražolių, pastarnokų grybinių ligų. Pasėliai purškiami vegetacijos metu, pasirodžius ant lapų pirmiems ligų požymiams. Rekomenduojamas vandens kiekis yra 400–600 l/ha. Folicur gali būti maišomas ir su kitais fungicidais ir insekticidais.

Rovral Aqua Flo (iprodionas 500 g/l) – kontaktinio veikimo fungicidas, skirtas vegetacijos metu augalams purkšti nuo grybinių ligų. Produktas gerai veikia nuo tokių ligų kaip alternariozė arba juodoji dėmėtligė, pilkasis (kekerinis) puvinys. Fungicidas apsaugo tik apipurkštas augalo dalis, dėl to labai svarbu purškiant gerai padengti augalų lapų paviršių. Rovral Aqua Flo naudokite tik profilaktiškai arba pasirodžius pirmiesiems ligos požymiams. Produktą reikia purkšti ant sausų augalų. Jau po 4 valandų lietus neturi neigiamos įtakos fungicido veikimui.

Norėdami gauti gerą apsauginį efektą, naudokite tik rekomenduojamas vandens normas. Briuselio kopūstams purkšti nuo alternariozės rekomenduojama naudoti 200–300 l/ha vandens. Nepurkškite augalų, kurie dar neatsigavo po kitų augalų apsaugos produktų panaudojimo, kai trūksta maisto medžiagų, esant sausrai, aukštai temperatūrai ir kitiems nepalankiems veiksniams. Nepurkškite dažniau nei kas 7 dienas, galite pažeisti augalus. Rovral Aqua Flo gali būti maišomas su piretroidiniais insekticidais.

Previcur Energy (Propamokarbas 530 g/l ir fosetilas 310 g/l) – sisteminio veikimo fungicidas, naikinantis daržovių ligų sukėlėjus, pasižymintis gydomosiomis ir apsauginėmis sąvybėmis. Kai Previcur Energy apdorojamas substratas, jo veikliosios medžiagos per šaknų sistemą greitai patenka į augalus ir pasiskirsto juose. Kai fungicidu purškiami augalai, veikliosios medžiagos pasiskirsto antžeminėje dalyje, lapuose. Preparatas stabdo grybienos augimą, sporų vystymąsi, sporuliaciją, ir tokiu būdu neleidžia ligoms plisti. Jis ne tik gydo ir apsaugo augalus nuo ligų, bet ir stimuliuoja šaknų sistemos bei viso augalo vystymąsi. Nepalankiomis sąlygomis augalai būna stipresni.

Insekticidai kopūstams

Bulldock 025 EC – tai kontaktinis insekticidas, skirtas naikinti graužiančius ir čiulpiančius kenkėjus rapsų, javų, bulvių pasėliuose, taip pat nuo obelų, kriaušių bei kopūstų kenkėjų.

Buldokas yra plataus veikimo spektro kontaktinis insekticidas, pasižymintis kontaktiniu poveikiu, taip pat veikia ir per kenkėjo virškinamąjį traktą. Priklausomai nuo augalų vegetacijos tarpsnio, kenkėjų antplūdžio intensyvumo, jų išsivystymo, meteorologinių sąlygų efektyvus 7–10 dienų. Buldokas paralyžiuoja kenkėjo nervų sistemą. Veiklioji medžiaga patenka mažomis dozėmis per virškinamąjį traktą, jutimo organus, kenkėjo stigmas ir galūnes. Pirmas nervų sistemos pažeidimo požymis –greitas koordinacijos blogėjimas, ir kenkėjas staigiai žūva. Geriausiai veikia +15–20 °C temperatūroje, efektyvus ir esant žemesnei temperatūrai.

Kopūstų pasėliuose preparatas naikina kopūstinio ir ropinio baltuko vikšrus, kopūstines kandis, kopūstinius pelėdgalvius, amarus, sprages, paslėptastraublius. Purškiant kopūstus, rekomenduojama naudoti lipnumą didinančias medžiagas.

Cyperkill 250 EC – kontaktinio ir vidinio veikimo insekticidas javuose, bulvėse, poruose, svogūnuose, česnakuose, žiediniuose ir gūžiniuose kopūstuose. Preparatas naikina kopūstinio ir ropinio baltuko vikšrus, kopūstines kandis, kopūstinius pelėdgalvius, amarus, sprages, paslėptastraublius.

Decis mega yra sintetinių piretroidų cheminės grupės insekticidas, kontaktinio ir vidinio (veikia per virškinimo organus) veikimo. Veiklioji medžiaga veikia ardydama kenkėjų nervų sistemą. Insekticido efektyvumas priklauso nuo panaudotos normos arba tirpalo koncentracijos. Insekticidas pasižymi tokiu poveikiu:

  • staigiu efektu, kai insekticido poveikis kenkėjams pasireiškia per keletą minučių;
  • maitinimosi instinkto praradimu. Tai apsaugo augalus nuo pažeidimų, nes kenkėjai daugiau nebesimaitina augalų dalimis, o pasišalina arba žūsta nuo bado.
  • trumpalaikiu atbaidančiu (repelentiniu) poveikiu.

Nepurkšti šlapių augalų. Purškiant svarbu tolygiai tirpalu padengti visą augalo paviršių. Produktas geriausiai veikia, kai temperatūra yra žemesnė nei +20 °C. Jei dieną temperatūra yra aukštesnė, rekomenduojama purkšti ryte arba vakare. Nepurkšti profilaktiškai, purkšti tik pasirodžius kenkėjams.

Dimilin WP 25 – insekticidas naudojamas lapus graužiančių vabzdžių kenkėjų kiaušinėlių ir lervų naikinimui vaismedžiuose, dekoratyviniuose miško augaluose ir daržovėse. Preparatas sutrikdo chitino formavimąsi lervai vystantis į suaugėlį. Insekticidas veikia ne tuoj pat. Jo paveikta lerva elgiasi normaliai, kol nėrimosi stadijoje arba virtimo lėliuke metu, žūva. Insekticidui jautriausios – jaunos lervos. Kenkėjų suaugėlių šis insekticidas nenaikina. Jis pirmiausia veikia per skrandį, bet taip pat turi ovicidinį poveikį (veikia kiaušinėlius arba užteršia suaugėlių pateles). Dimilinas turėtų būti naudojamas kuo anksčiau. Jei preparatas naudojamas kiaušinėliams naikinti, purkšti reikėtų prieš kiaušinėlių dėjimą. Jei insekticidas naudojamas lervoms naikinti, purkšti reikėtų lervoms ritantis iš kiaušinėlių arba jaunų lervų stadijoje.

Fastac 50 EC – insekticidas naudojamas kenkėjams naikinti javuose, bulvėse, rapsuose, pupose, žirniuose, gūžiniuose, žiediniuose kopūstuose ir brokoliuose. Tai labai efektyvus, greitai veikiantis, plataus veikimo spektro, naudojamas daugeliui kenkėjų naikinti. Insekticidas pasižymi kontaktiniu poveikiu, veikia per virškinimo organus. Pasižymi ir repelentinėmis savybėmis, todėl juo nupurkšti augalai yra apsaugoti ilgą laiką.

Insekticidą pradėkite purkšti plintant kenkėjams. Norint gauti optimalų efektą, reikia gerai apipurkšti augalus. Preparatas veikia ilgai, nes jis gerai prikimba prie vaškinio sluoksnio, dengiančio lapų paviršių, todėl sunkiai nuplaunamas lietaus, atsparus šviesos poveikiui, gerai veikia esant šiltam orui. Augalai purškiami vegetacijos laiku, kenkėjams (spragėms, baltukams, kandims) plintant BBCH 10–49. Rekomenduojamas vandens kiekis – 200–400 l/ha.

NeemAzal T/S – insekticidas-akaricidas, skirtas naikinti amarams, baltasparniams, tripsams, voratinklinėms erkėms agurkuose, pomidoruose, paprikose šiltnamiuose bei baltukus ir pelėdgalvius kopūstuose. Nupurškus preparatu augalas pasidengia plona plėvele, taip pat per lapų paviršių dalis preparato nukeliauja ir į vidinius augalo audinius. Kenkėjus preparatas veikia tik jiems maitinantis augalais, nupurkštais šio preparato tirpalu. Praėjus kelioms valandoms po nupurškimo, jau galima pastebėti pirmus preparato veikimo požymius – kenkėjai, jų lervos ar vikšrai praranda aktyvumą ir nustoja maitintis. Po kelių dienų kenkėjai žūva, nespėję palikti palikuonių. Augalai purškiami 0,5 proc. tirpalu. Jei nupurškus ir nepraėjus 6 val. nulijo, būtina purkšti dar kartą.

Proteus OD yra plataus veikimo spektro insekticidas, į kurio sudėtį įeina 2 veikliosios medžiagos, pasižyminčios skirtingu poveikiu kenkėjams.

Veiklioji medžiaga deltametrinas yra kontaktinio poveikio. Po insekticido panaudojimo, ji iškart sunaikina kenkėjus. Be to, pristabdo kenkėjų maitinimąsi augalo dalimis, tuo sumažindama augalų pažeidimų intensyvumą. Deltametrinas veikia kenkėjų nervų sistemą.

Veiklioji medžiaga tiaklopridas yra sisteminio poveikio, ji prasiskverbia į lapų vidų ir juda augimo kryptimi. Taip pat tiaklopridas į augalus patenka translaminariniu būdu, t. y. iš viršutinės lapų dalies tarpuląsčiais juda į apatinę. Ši veiklioji medžiaga veikia kenkėjų virškinimo sistemą, elgseną.

Insekticidą rekomenduojama naudoti pasirodžius kenkėjams arba pastebėjus pirmuosius kenkėjų pažeidimus. Dėl sisteminio tiakloprido veikimo, priklausomai nuo kenkėjų rūšies ir intensyvumo, Proteus OD augalus apsaugo iki 3 savaičių.

Naudinga vaizdo informacija

Išskirtinės kokybės produkcija: kas tai?

Gausus išskirtinės kokybės daržovių derlius