Kovo 28 d., ketvirtadienis | 24

Fungicidai ir insekticidai šakniavaisių pasėliams

Dr. Danguolė Kavaliauskaitė
LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto Daržininkystės technologijų mokslo darbuotoja
2012-06-29

nuo žaladarių – viena svarbiausių. Vis tik taikant visas įmanomas profilaktines priemones, be cheminių produktų sunku išsiversti. Kokus fungicidus ir insekticidus rekomenduojama naudoti auginant išskirtinės kokybės šakniavaisius?

Ypatingas dėmesys turi būti skiriamas profilaktinėms priemonėms. Labai svarbu auginti ligoms ir kenkėjams atsparias veisles. Augalų atsparumą kenksmingiems organizmams galima padidinti ir agrotechnikos priemonėmis: tinkamai parenkant dirvas ir priešsėlius, gerai paruošiant dirvas sėjai, sėjant reikiamu laiku ir gyliu – tokiu būdu sudaromos optimalios sąlygos sėkloms sudygti.

Augalų rūšys sėjomainoje išdėstomos taip, kad tame pačiame lauke sėjami augalai turėtų kuo mažiau bendrų kenkėjų ir ligų, kurių pradai žiemoja dirvoje. Tinkamai sudaryta sėjomaina mažina per dirvą plintančių ligų infekcijų ir dirvoje žiemojančių kenkėjų kiekį.

Cheminius produktus rekomenduojama naudoti tik ten, kur būtina, atsižvelgiant į kenksmingų organizmų rūšis, jų kenksmingumą. Jų naudojimas turi būti pagrįstas ir ekologiniu, ir ekonominiu požiūriais. Auginant išskirtinės kokybės šakniavaisines daržoves cheminei augalų apsaugai nuo ligų ir kenkėjų galima naudoti tik Lietuvoje registruotus, netoksiškus produktus, kurių karencijos laikotarpis turi būti prailginamas 1,5 karto.

Fungicidai morkoms

Amistar 250 SC – sisteminio-translaminarinio veikimo strobulinų grupės fungicidas, skirtas kopūstams, morkoms, svogūnams ir pomidorams, auginamiems šiltnamiuose, apsaugoti nuo grybinių ligų. Azoksistrobinas veikia trikdydamas parazitinių grybų kvėpavimą. Jis slopina grybo sporų dygimą, grybienos augimą ir sporų susidarymą. Amistar 250 SC ilgiau išsaugo žalią lapo plotą, stabdo augalo senėjimo procesus, skatina chlorofilo susidarymą, todėl augale ilgesnį laiką kaupiasi maisto medžiagos, gaunamas didesnis derlius. Produktą daržovėms galima naudoti integruotos augalų apsaugos programoje kaitaliojant su kitais (kontaktinio ar sisteminio veikimo) fungicidais. Vieno sezono metu daržovėms nenaudokite daugiau kaip 2 kartus. Nenaudoti fungicido tame pačiame lauke kelis metus iš eilės. Purkšti ne žemesnėje kaip +10 °C ir ne aukštesnėje kaip +25 °C temperatūroje.

Ataka NT, Dithane NT yra apsauginis fungicidas, naudojamas bulvių, ropinių ir Shallot svogūnų, česnakų, porų, morkų, pastarnokų, žiedinių kopūstų, brokolių pasėliuose.

Mankocebas prikimba prie lapo paviršiaus ir įsiskverbia į viršutinius audinius. Jis veikia ligos sukėlėjo ląstelėje esančią amino rūgšties ir fermentų sulfohidrilinę grupę, taip suardydamas metabolinius procesus šešiose skirtingose grandyse. Dėl tokio mankocebo veikimo yra labai maža rizika susidaryti grybinės ligos atsparumui šiam fungicidui, todėl gali būti plačiai naudojamas ir kitose prieš atsparumo susidarymą kuriamose purškimo strategijose. Po nupurškimo produkto efektyvumas ilgainiui mažėja. Tai priklauso nuo oro sąlygų, ligų plitimo intensyvumo ir augalų augimo spartumo. Ataka NT sudėtyje yra mangano (150 g/kg) ir cinko (19 g/kg). Pirmą kartą purškiama prieš ligai pasirodant ir vėliau kas 7–10 dienų.

Ataka NT turi būti purškiamas ant sausų augalų. Nepurkškite iš karto po lietaus ar lietinimo. Geriausia purkšti ryte ar vakare. Nepurkškite, kai temperatūra yra daugiau kaip +25 °C ir oro drėgmė mažesnė nei 30 proc. Lietus po 1–2 valandų po purškimo preparato efektyvumui įtakos neturi.

Folicur – plataus spektro sisteminio poveikio fungicidas, naudojamas kaip profilaktinė ir gydomoji priemonė nuo morkų, šakninių salierų, šakninių petražolių, pastarnokų grybinių ligų. Pasėliai purškiami vegetacijos metu, pasirodžius ant lapų pirmiems ligų požymiams.

Signum – sisteminio veikimo fungicidas, skirtas kopūstų, morkų, porų, svogūnų, salotų, žirnių, pupų, braškių ir bulvių apsaugai nuo puvinių ir kitų ligų. Tai labai efektyvus fungicidas nuo alternariozės, sklerotinių, kekerinių, rudųjų puvinių ir kitų ligų. Jis turi ir apsauginį, ir gydomąjį poveikį: stabdo sporų dygimą, grybienos augimą bei sporų susidarymą. Augalus Signum purkškite profilaktiškai arba pastebėjus pirmus ligos požymius. Purškimą, esant reikalui, kartokite po 10–14 dienų. Rekomenduojamas vandens kiekis 200–400 l/ha, priklausomai nuo lapų dydžio ir tankumo. Purškiama šaknims esant didesnėms nei 0,5 cm skersmens iki visiškai išsivysto ir pasiekia būdingą formą ir dydį (BBCH 41–49).

Nepurkškite, kai augalų augimas sulėtėjęs, temperatūra žemesnė nei +5 °C, laukiama šalnų, lietaus arba augalai yra stresinės būsenos (suvytę ir kt.).

Insekticidai morkoms

Decis mega yra sintetinių piretroidų cheminės grupės insekticidas, kontaktinio ir vidinio (veikia per virškinimo organus) veikimo. Veiklioji medžiaga veikia ardydama kenkėjų nervų sistemą. Insekticido efektyvumas priklauso nuo panaudotos normos arba tirpalo koncentracijos. Insekticidas pasižymi tokiu poveikiu:

  • staigiu efektu, kai insekticido poveikis kenkėjams pasireiškia per keletą minučių;
  • maitinimosi instinkto praradimu. Tai apsaugo augalus nuo pažeidimų, nes kenkėjai daugiau nebesimaitina augalų dalimis, o pasišalina arba žūsta nuo bado;
  • trumpalaikiu atbaidančiu (repelentiniu) poveikiu.

Nepurkšti šlapių augalų. Purškiant svarbu padengti tolygiai tirpalu visą augalo paviršių. Produktas geriausiai veikia, kai temperatūra yra žemesnė nei +20 °C. Jei dieną temperatūra yra aukštesnė, rekomenduojama purkšti ryte arba vakare. Nepurkšti profilaktiškai, o tik pasirodžius kenkėjams.

Mavrik 2F – plataus veikimo spektro kontaktinis insekticidas, priklausantis sintetinių piretroidų klasei. Preparatas pasižymi kontaktiniu poveikiu, taip pat veikia per kenkėjo virškinamąjį traktą. Insekticidas paralyžiuoja kenkėjo nervų sistemą. Veiklioji medžiaga patenka mažomis dozėmis į virškinamąjį traktą, jutimo organus, kenkėjo stigmas ir galūnes. Pirmas nervų sistemos pažeidimo požymis yra greitas koordinacijos blogėjimas ir kenkėjas netrukus žūva. Geriausiai veikia, kai yra 15–20 °C šilumos, efektyvus ir esant aukštesnei temperatūrai. Minimalus intervalas tarp purškimų – 14 dienų. Morkinė blakutė (Trioza apicalis) labiausiai kenkia jaunoms morkoms. Suaugėliai, lervos ir nimfos čiulpia lapų ir lapkočių sultis. Labiau pažeisti augalai gali nudžiūti ir žūti. Purkšti 13–16 augimo tarpsniu pagal BBCH skalę.

Insekticidai burokėliams

Proteus OD yra plataus veikimo spektro insekticidas, į kurio sudėtį įeina 2 veikliosios medžiagos, pasižyminčios skirtingu poveikiu kenkėjams. Veiklioji medžiaga deltametrinas yra kontaktinio poveikio. Po insekticido panaudojimo ji iškart sunaikina kenkėjus. Be to, pristabdo kenkėjų maitinimąsi augalo dalimis, tuo sumažindama augalų pažeidimų intensyvumą. Deltametrinas veikia kenkėjų nervų sistemą. Veiklioji medžiaga tiaklopridas yra sisteminio poveikio, ji prasiskverbia į lapų vidų ir juda augimo kryptimi. Taip pat tiaklopridas į augalus patenka iš viršutinės lapų dalies į apatinę. Ši veiklioji medžiaga veikia kenkėjų virškinimo sistemą, elgseną.

Insekticidą rekomenduojama naudoti pasirodžius kenkėjams arba atsiradus pirmiesiems kenkėjų pažeidimams augaluose. Dėl sisteminio tiakloprido veikimo, priklausomai nuo kenkėjų rūšies ir intensyvumo, Proteus OD augalus apsaugo iki 3 savaičių.

Naudinga vaizdo informacija