Balandžio 16 d., antradienis | 24

Kad vaismedžiai saikingai augtų ir pakankamai derėtų

Dr. (HP) Nobertas Uselis
LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto Sodininkystės technologijų sektoriaus vedėjas
2011-08-26

Sodininkų tikslas – kiek galima gausiau derantis verslinis sodas. Yra ne vienas vaismedžių derėjimo ir augimo optimizavimo būdas.

Reikia, kad vaismedžiai augtų saikingai ir pakankamai gausiai derėtų? Pirmiausia tai reguliuoja poskiepiai, nuo kurių priklauso labai daug vaismedžio savybių. Versliniams sodams labiausiai tinka žemaūgiai. Daugelį vidutinio augumo veislių obelų su žemaūgiais B.396, P 60 ir M.9 poskiepiais auginti rekomenduojama 3,5–4 x 1,25–0,75 m atstumais, vaismedžius formuojant paprastosios ar laibosios verpstės formos vainikais. Vidutinio augumo veislių vaismedžius su nykštukiniu P 22 poskiepiu rekomenduojama auginti 3,5–4 x 0,5 m atstumais, vaismedžius formuojant superverpstės formos vainikais. Pasirinkus šiuos sodų auginimo variantus, užtikrinamas ne tik pakankamai gausus derlius, bet ir gera vaisių kokybė (spalva ir dydis).

Pasodinome vaismedį ir jį turime formuoti. Intensyvioje sodininkystėje naudojama verpstės forma. Žinotina, kad kuo horizontalesnė šaka, tuo ji gausiau dera. Todėl, formuojant vaismedį, jaunas šakas galima palankstyti, net įlaužti, o augančias į viršų – nugenėti. Gausiau derės tas vaismedis, kuris mažiau jėgų naudos augimui. Taigi, vegetacijos viduryje (geriausia vasarą, po Joninių) sustabdyti augumą reikia trumpinant viršūnę bei išgenint augalo viršutinėje dalyje stačiai į viršų augančius ūglius (juos ne kirpti, o nuplėšti rankomis, tada žaizdos geriau gija). Per stipriai augančių vaismedžių kamienus prieš pat žydėjimą 20 cm ir 60 cm aukštyje iš priešingų pusių galima įpjauti benzopjūklu. Be to, būtina praretinti vaismedžių vainiką vasaros pabaigoje, pašalinant per stipriai į viršų augančius ūglius.

Paprastos verpstės vainikas Laibos verpstės vainikas

Kai vaismedis išauga aukštesnis nei norima, viršūnė trumpinama virš menko horizontalaus atsišakojimo.

Senesnės negenėtos obelys genėjimo metu stipriai pažeminamos: kairėje prieš genėjimą, dešinėje po genėjimo.

Stipriai išgenėtų obelų į viršų augantys vešlūs ūgliai pašalinami tų pačių metų rugpjūtį.

Tinkama sodo konstrukcija, optimali jo priežiūra ir reikiamas vaismedžių genėjimas bei formavimas užtikrina gerą puikios kokybės vaisių derlių.

Pasaulyje naudojamas bioreguliatorius Regalis

Europoje šis produktas vadinamas Regaliu, o Amerikoje – Apogee. Preparato veiklioji medžiaga – kalcio proheksadionas (C10 H10 O5 Ca). Pagrindinis bioreguliatoriaus veikliosios medžiagos efektas – vaismedžio ūglių išilginio augimo sulėtėjimas. Lėčiau augant ūgliams, reikalingos medžiagos panaudojamos geresniam vaisių užmezgimui, mažesniam užuomazgų iškritimui. Šis produktas nekenkia nei vaisių kokybei, nei užuomazgų formavimui. Pastebėta, kad jį naudojant vaisiai geriau apsirūpina kalciu ir sumažėja vaisių fiziologinių ligų. Be to, dėl silpnesnio ūglių augimo pagerėjus vainiko apšvietimui bei vėjo prapūtimui, vaisiai geriau spalvinasi, greičiau formuojasi žiediniai pumpurai, lapai storesni, todėl juos mažiau pažeidžia ligos ir kenkėjai.

Smarkiai augančios obelys Regaliu purškiamos 2 kartus (po 1,25 kg/ha) arba po 0,75 kg/ha – 3 kartus. Purškimą reikia pradėti baigiantis obelų žydėjimui, kai ūgliai 5–10 cm ilgio, ir kartoti po 20 dienų. Išpurkšti po 1000 l/ha skiedinio. Lietuvoje Regalis kol kas dar neregistruotas.

Taigi, siekiant geriausio vaisių derliaus, neužtenka vien pasodinti sodą.