Liepos 14 d., sekmadienis | 24

LŽŪBA 25-eri. Skaistgirio žemės ūkio bendrovė

Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija
2017-08-16

Skaistgirio žemės ūkio bendrovė įsikūrusi Joniškio rajone, netoli automagistralės Ryga – Kaliningradas, administracija dirba Skaistgirio miestelyje. Po reorganizacijos buvęs „Pergalės“ kolūkis padalintas į 7 žemės ūkio bendroves. Viena iš jų – Skaistgirio žemės ūkio bendrovė. Ji buvo įregistruota 1992 metais. Bendrovė įsteigta žemės ūkio gamybinei, komercinei, aptarnavimo veiklai į bendrą nuosavybę sujungus fizinių asmenų turtą.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Web-vizitineNuo įsikūrimo bendrovei vadovavo buvęs kolūkio pirmininkas, turintis ilgą vadovavimo patirtį, Jonas Vytautas Lingys. 2002 m. pasikeitė bendrovės savininkai – 95 proc. pajų įsigijo Vilius Kaikaris, bendrovei pradėjo vadovauti Marcijonas Ginkus. Nuo 2008 iki 2016 m. gegužės vadovavo Stasys Čižauskas. Nuo 2016 m. birželio bendrovei vadovauja Vaidutis Stankus.

Web-nuotrauka2Bendrovės administracija su vadovu V. Stankumi priešakyje

Pagrindinė veikla – gyvulininkystė (pieno perdirbimas) ir augalininkystė. Augalininkystės apimtys šiek tiek mažesnės nei pieninės gyvulininkystės. Dirbama apie 1500 ha žemės, iš kurios daugiau nei 600 ha nuosava bendrovės žemė. Sėjami kviečiai, vasariniai miežiai, rapsai, vienmetės ir daugiametės žolės, kukurūzai, žirniai, pupos. Augalininkystės produkcija sudaro ir pašarų gamybos bazę.

Gyvulininkystės sektoriuje didžiausią veiklos dalį sudaro pieno gamyba, prieauglio auginimas. Mėsos gamyboje šiuo metu nesispecializuojama. Laikoma apie 1670 galvijų, iš jų apie 830 melžiamų karvių. Gyvulių skaičius pamažu didinimas. Pašarus gyvuliams bendrovė gaminasi pati. Silosas ir šienainis gaminamas iš vienmečių ir daugiamečių žolių, kukurūzų. 2012 m. spalio 26 d. atidaryta viena iš didžiausių ir moderniausių Lietuvos karvių fermų – „svajonių ferma“, kurios projektinis pajėgumas – 2 tūkst. melžiamų karvių.

Skaistgirio žemės ūkio bendrovei priklauso Žagarės pieninė, kuri duris atvėrė 2015-ųjų pavasarį. Bendrovė atidarė modernią pieno perdirbimo įmonę, kurioje gaminami švieži pieno produktai. Nauja gamykla naudoja Žagarės pieninės prekės ženklą, į jos rinkodarą ir produktų populiarinimą investuota apie 1 mln. eurų.

Žagarės pieninė pastatyta vietoje sovietmečiu pradėtų statyti dirbtuvių, iš kurių buvo likę tik karkasai. Dabar čia puikuojasi moderni pieninė, kurios produkcijos gaminimo įranga atgabenta iš Švedijos ir Lenkijos. Pagrindinis akcininkas – verslininkas Vilius Kaikaris šią gamyklą įvardino kaip ginklą, kuriuo gali pasinaudoti konkurencinėje kovoje. Nauja įmonė per parą perdirba 20 t žaliavinio pieno.

Su meile ir atsidavimu prasidėję darbai „svajonių fermoje“ turi duoti rezultatą, o kaip gali būti kitaip, jei žalmargės šeriamos pačių užaugintu ir paruoštu pašaru. Projekto sumanytojai pasirūpino, kad pieno produktus gamintų žinomų ir patikimų firmų įranga. Gaminama keliolikos pavadinimų produkcija: pasterizuotas pienas, rūgpienis, kefyras, grietinė, grietinėle, graikiškas jogurtas, varškės sūris, kuris primena seniai pamirštą, močiutės rankomis išmylėtą kvapnų sūrį, taip pat kepti sūriai, įtrinti džiovintais pomidorais, aitriąja paprika, čili, tzadziki, krapais. Pieninės produkcija platinama visoje Lietuvoje. Tarptautinėje žemės ūkio ir maisto pramonės parodoje „AgroBalt 2016“ Žagarės sūris (saldaus pieno varškės sūris) apdovanotas aukso medaliu, įteiktas sertifikatas.

Web-teksto-fermaSvajonių ferma Skaistgirio žemės ūkio bendrovėje

Bendrovėje dirba apie 120 darbuotojų, iš jų 45 Žagarės pieninėje. Dirbančiųjų vidutinis amžius – apie 43 m., darbo stažas bendrovėje – apie 8 metus. Darbuotojų kaita nedidelė. Darbymečiu jų samdoma daugiau. Administracijos ir gamybos personalas yra kvalifikuoti savo srities specialistai.

Bendrovė kasmet pagal galimybes modernizuoja ir plečia gamybos bazę, investuodama ir nuosavas, ir ES fondų lėšas, tačiau dideli gamybos mastai reikalauja intensyviau vykdyti modernizacijos procesus, nes technika greitai nusidėvi. Komplekse dar daug kur naudojama fiziškai nusidėvėjusios, pasenusios technikos.

Web-nuotrauka1Bendrovės mechanizatoriai

Bendrovė naudojosi ES parama, įskaitant KPP 2007–2013 m. programą. Šiuo metu įgyvendinamas projektas „Bendrovės konkurencingumo didinimas“ pagal 2014–2020 m. programos priemonę „Investicijos į materialųjį turtą“, orientuotas į naujos žemės ūkio technikos, naujų technologinių įrenginių įsigijimą. Skaistgirio žemės ūkio bendrovė artimiausiu laiku numato gerinti prieauglio auginimo sąlygas, mėšlo tvarkymo technologiją, apsirūpinimą pašarais, sudarant galimybes didinti gyvulininkystės gamybos apimtį.

Daugiau informacijos rasite čia