Lapkričio 09 d., šeštadienis | 24

Nuo šiol žaibų išlydžiai fiksuojami ir iš kosmoso

2024-07-09

freepik.com nuotr.

Džiugios naujienos meteorologų (ir ne tik) bendruomenei. Buvo pradėti platinti naujojo meteorologinio palydovo MTGI1 „Lightning Imager“ įrankio duomenys. Palydove esantis atmosferos stebėjimo įrankis turi keturias kameras, kurių matymo laukai apima Europą, Afriką, Artimuosius Rytus, dalį Pietų Amerikos ir didžiąją dalį Atlanto vandenyno, praneša Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

https://user.eumetsat.int stop kadras

Naudojant „Lightning Imager“ galima stebėti žaibų aktyvumo pokyčius, todėl sinoptikai galės geriau prognozuoti audrų vystymąsi ir stiprumą. Įdomu tai, kad įtaisytos kameros nuolat stebi žaibų aktyvumą iš kosmoso ir gali užfiksuoti net 1000 kadrų per sekundę, todėl žaibo išlydį aptinka greičiau nei per vieną akies mirksnį.

Be to, EUMETSAT pradėjo platinti duomenis savo valstybių narių meteorologijos tarnyboms ir kitiems naudotojams. Labai svarbu, kad EUMETSAT teikia duomenis Afrikos ir kitų regionų meteorologijos tarnyboms, kur žaibų aptikimo galimybės naudojant antžeminius stebėjimus yra ribotos.

Primename, kad Lietuvoje (Biržų, Šilutės, Varėnos ir Raseinių meteorologijos stotyse) jau daugiau kaip dešimtmetį yra įrengti ir veikia žaibų detektoriai, kurie fiksuoja žaibų išlydžius dangus–žemė ir išlydžius, vykstančius tarp debesų. Žaibų detektoriai 350 km spinduliu aptinka daugiau kaip 90 proc. visų žaibų išlydžių. Taigi, Lietuvos atveju „Lightning Imager“ papildys jau esamą žaibų aptikimo sistemą bei suteiks papildomų duomenų apie audras mūsų šalyje.

2014 m. sausio 1 d. Lietuva tapo Europos meteorologinių palydovų eksploatacijos organizacijos (EUMETSAT) visateise valstybe nare. Narystė leidžia Lietuvai visapusiškai dalyvauti sprendimų priėmimo procese, formuojant šios tarptautinės meteorologijos organizacijos ateitį. Narystė EUMETSAT bei galimybės naudotis šios tarptautinės organizacijos teikiamais meteorologiniais duomenimis suteikia Lietuvos įmonėms teisę dalyvauti EUMETSAT skelbiamuose konkursuose ir taip prisidėti prie palydovinės meteorologijos plėtros.

Parengta pagal Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos informaciją