Balandžio 29 d., pirmadienis | 24

Pasaulis švenčia Velykas: istorijos ir papročiai

LŽŪKT informacija
2018-03-30

Lietuviai Velykas dažniausiai švenčia su artimiausiais žmonėmis, šeima. Stalo akcentas – margučiai. Pasmalsaukime, kaip Velykos švenčiamos kituose kraštuose.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Prancūzijoje – skraidantys varpai

Prancūzija laikoma krikščionybės lopšiu, o per Velykas margučiai dalijami kiekvienam sutiktajam gatvėje. Tiesa, pastaruoju metu šalis velykmečiu tampa šokoladinių kiškučių, vištų, kiaušinių, žuvų ir varpų rojumi. Beje, prancūzai tiki, kad penktadienį prieš Velykas visi Velykų varpai skrenda į Vatikaną ir nešasi kančią bei sielvartą. Manoma, kad į Prancūziją jie grįžta Velykų sekmadienio rytą ir atneša daugybę šokolado bei kiaušinių.

Italai skanauja pyragą su migdolais

Italijoje visi šeimos nariai privalo apsikeisti dovanomis – savo margintais margučiais. Ruošiami specialūs pusryčiai, per kuriuos tiekiamas saliamis, kiaušiniai, specialus sūrio tortas ir tradicinis pyragas su migdolais bei vaisiais cukruje.

Ispanijoje rengiamos procesijos

Didžiuosiuose miestuose Velykos minimos itin iškilmingai. Senovinių brolijų nariai rengia įvairias procesijas, susijusias su Velykomis ir jų tradicijomis. Jos prasideda kiekvieną Velykų savaitės rytą, pradėjus aušti. Palmių sekmadienį dauguma bažnyčių taip pat organizuoja procesijas, minėdamos Kristaus įžengimą į Jeruzalę. Šiose procesijose gali dalyvauti visi norintys, ne tik brolijų nariai. Vaikai rankose dažnai turi nedidelius, o suaugusieji – didžiulius palmių lapus ar alyvų šakas, pašventintas bažnyčioje. Ispanai ruošia tradicinį Velykų patiekalą – piene mirkytą keptą duoną, apibarstytą ruduoju cukrumi.

Graikijoje – molinių indų kruša

Velykų šeštadienį pro salos gyventojų langus ir balkonus pasipila molinių indų kruša. Žmonės pro balkonus mėto vandens ar vyno sklidinus ąsočius. Tai savotiškos varžybos – didžiausius indus išmetę žmonės sulaukia daugiausia plojimų. Tikima, kad indų mėtymas neša laimę, o į užantį įsidėta šukė neš sėkmę visus metus.

Airijos ir Didžiosios Britanijos tradicijos

Airių išskirtinė tradicija – šokiai iki paryčių, na, o britai kepa kryžiaus formos bandeles ir tarpusavyje keičiasi šokoladiniais kiaušiniais. Beje, Velykų stalui ruošiamas vaisinis pyragas su marcipanų sluoksniu. Taip pat būtina ant stalo padėti 11 baltų marcipaninių rutuliukų su kokosais – jie simbolizuoja 11 apaštalų. Anglijos kaimuose Velykos švenčiamos itin iškilmingai, bažnyčios puošiamos gyvomis gėlėmis. Beje, visose Anglijos grafystėse jau daugelį šimtmečių gyvuoja paprotys ridenti margučius nuo žole apaugusių šlaitų. Šias varžybas laimi dalyvis, kurio margutis nurieda toliausiai arba pataiko į vartelius iš dviejų kuolelių.

Margučių medžioklė Naujojoje Zelandijoje

Vietos gyventojai eina į bažnyčią visą savaitgalį, o parduotuvėse gausu įvairių margučių bei karštų kryžiaus formos bandelių. Puoselėdami tradicijas, vaikai dažniausiai varžosi margučių medžioklės šventėje – turi rasti kuo daugiau paslėptų spalvotų kiaušinių.

Australijos, JAV, Kanados Velykos

Australijoje taip pat dažomi margučiai. Viena iš neįprastų tradicijų – specialių bandelių, kuriose įspaustas kryžiaus ženklas, kepimas. JAV ir Kanadoje kiaušiniai dažomi Didžiojo šeštadienio vakarą. Dauguma šeimų Šiaurės Amerikoje sekmadienio rytą eina į bažnyčią, o vėliau švenčia. Beje, JAV pagrindinis Velykų atributas yra triušis. Tarp vaikų vyksta margučių medžioklės varžybos, o nugalėtojui tenka prizas – tam tikra pinigų suma.

Egzotiškos Brazilijos ir Kolumbijos tradicijos

Brazilijoje valgomi šokoladiniai kiaušiniai, tėvai dažnai rengia kiaušinių medžioklę savo vaikams. Kolumbijoje Velykos švenčiamos išties egzotiškai. Ant švenčių stalo puikuojasi iguanų arba vėžlių kiaušiniai, sriuba iš iguanų, troškinta kaimanų arba kapibarų (didžiausias pasaulyje graužikas) mėsa. Daugelis Kolumbijos gyventojų ištisas valandas keliauja tarpmiestiniais autobusais, kad praleistų Velykas su šeima.

Parengta pagal informaciją internete