Rugsėjo 11 d., trečiadienis | 24

Patarimai auginantiems kopūstų daigus

Dr. Julė Jankauskienė
LAMMC filialas, Sodininkystės ir daržininkystės institutas
2015-03-17

Kopūstinės daržovės į lauką dažniausiai sodinamos daigais. Norint gauti gerą šių daržovių derlių, reikia užsiauginti kokybiškus daigus. Jų kokybė priklauso nuo sėklų, substrato, kuriame jie auginami, apšvietimo, temperatūros, drėgmės, tręšimo, maitinamojo ploto.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Kopūstų daigams auginti geriausiai tinka aukštutinio tipo durpės. Prieš naudodami paruoštų durpių substratą, paskleiskite jį, kad prasivėdintų, sušiltų. Taip pat svarbu jį tinkamai sudrėkinti. Tada suaktyvės mikroorganizmų veikla, o amoniakinis azotas, kurio perteklius kenksmingas daigams, virs nitratiniu. Labai svarbu, koks substrato rūgštumas. Auginant kopūstus, jis turi būti pH 6,2–6,8.

Auginimo būdas

Kopūstų daigus galima auginti pikuojant į durpinius, polimerinius puodelius, žemę arba sėjant tiesiai į durpių substrato puodelius, daigyklas, lysves šiltnamyje ir po priedangomis.

Daigyklose auginami daigai auga 7–10 d. trumpiau negu juos pikuojant į gruntą. Daigyklose kiekvienas augalas turi savo puodelį, todėl greta esančių augalų šaknys neperauga. Oras, patenkantis po daigyklomis, stimuliuoja šaknų vystymąsi. Be to, yra mažesnė tikimybė susirgti šaknų puviniu. Daigyklas lengva transportuoti ir jas galima pernešti, nepažeidžiant augalų. Išimant iš jų daigus, nepažeidžiamos šaknys, daigai geriau prigyja ir gaunamas didesnis augalų derlius.

Ankstyvieji kopūstai. Ankstyvųjų kopūstų daigus galima auginti šildomuose šiltnamiuose arba namuose ant palangės. Reikia žinoti, kad daigai, auginami šiltnamyje, augs greičiau, negu auginami namuose. Juos sėkite kovo mėnesio viduryje.

Daigus galima auginti nepikuojant arba pirmojo lapelio fazėje pikuojant į puodelius ar gruntą. Dėžutes pripildykite jau paruošto durpių substrato, paliekite, sulyginkite paviršių ir kas 5 cm išilgai ir skersai pasidarykite eilutes. Jų susikirtime sėkite po sėklą. Sėklos įterpiamos 0,5–1 cm gyliu. Dėžutes uždenkite plėvele ar stiklu, kurį nuimkite, daigams pasirodžius. Po 10–12 d. daigus su 1–2 tikraisiais lapeliais pikuokite į puodelius ar tiesiai į gruntą. Pikuodami stenkitės neužlenkti šaknies, jeigu ji ilga, patrumpinkite. Išpikuotus kopūstus lengvai paspauskite iš šonų, kad žemė priglustų prie šaknų. 10–12 d. po pikavimo daigai auga lėtai, vėliau jų augimas paspartėja. Ankstyvų kopūstų daigai auga 45–55 dienas.

Vidutinio ankstyvumo kopūstai. Juos sėkite balandžio mėnesio pradžioje ar antroje mėnesio pusėje. Juos galima pasėti dėžutėje, kaip ir ankstyvuosius, o vėliau pikuoti daigyne į žemę. Galima sėti tiesiai į nešildomus šiltnamius kas 6–7 cm tarp eilučių. Vėliau daigai retinami eilutėje tarp augalų paliekant 5 cm. Sėjos norma – 3–4 g/m2. Vidutinio vėlyvumo kopūstų daigai auga 35–40 dienų.

Vėlyvieji kopūstai. Jų daigus geriau sėti tiesiai į dirvą lauke. Vėlyvieji kopūstai sėjami balandžio mėnesio pabaigoje–gegužės pradžioje. Pavasarį į dirvą, kur auginsite kopūstų daigus, įterpkite 10 kg perpuvusio mėšlo ar komposto ir išpurenkite 10–12 cm gyliu. Padarykite lysvę, joje sėklas sėkite eilutėmis kas 6–8 cm. Atstumas tarp sėklų – 5 cm, sėjos gylis – 1–1,5 cm. Daigų augimo metu žemė turi būti puri, nepiktžolėta. Jei pranašaujamos šalnos, lysvę galite uždengti agroplėvele. Vėlyvųjų kopūstų daigai auga 45–50 dienų.

Žiediniai ir ropiniai kopūstai. Juos galima sodinti keletą kartų per sezoną, todėl daigų auginimo būdas ir sėjos laikas priklauso nuo sodinimo laiko.

Daigų kokybė

Tinkamai užauginti ir užgrūdinti kopūstų daigai turi būti sveiki, neištįsę, sodriai žali, nepažeisti juodosios kojelės, su gerai išsivysčiusia šaknų sistema. Ankstyvųjų ir žiedinių kopūstų, brokolių daigai turi turėti 5–6 lapus, vidutinio ankstyvumo ir vėlyvieji kopūstai – 4–5 lapus.

Temperatūra

Kai oro temperatūra pasiekia 18–20 oC, kopūstai sudygsta per 3–5 dienas. Esant žemai temperatūrai, jie sudygsta po 8–10 dienų. Kad daigai būtų geros kokybės, svarbu po sudygimo 5–7 dienoms sumažinti temperatūrą. Kopūstinėms daržovėms temperatūra mažinama iki 6–10 oC. Tokią temperatūrą reiktų palaikyti 6–7 d., kad daigai neištįstų. Antrą kartą reiktų temperatūrą mažinti, siekiant daigus užgrūdinti. Likus 10–15 d. iki daigų persodinimo, temperatūra mažinama iki 6–8 oC. Daigų augimo metu optimali temperatūra saulėtą dieną – 16–18 oC, apsiniaukusią – 14–15 oC, naktį – 7–10 oC. Žiediniams kopūstams vidutinė oro temperatūra turėtų būti 1–2 oC aukštesnė.

Kopūstų daigai šiltnamyje

Tik ką daigykloje išdygę kopūstai

Laistymas

Daigus laistykite pirmoje dienos pusėje. Laistomo vandens temperatūra turi būti 18–22 oC. Auginant daigus daigyklose, išliekite 2 l į 1 kv. metrą. Suspaudus substratą, turi susidaryti 5–6 vandens lašai. Po liejimo būtinai vėdinkite šiltnamį.

Tręšimas

Daigai tręšiami atsižvelgiant į jų būklę ir auginimo sąlygas. Kai trūksta šviesos ir didelė oro drėgmė, sumažinkite azoto trąšų ir padidinkite kalio trąšų normas. Naudokite pelenus, tai bus ir kalio trąša, ir augalai kartu bus aprūpinti mikroelementais. Kopūstų daigus pirmą kartą rekomenduojama tręšti, kai jie turi 2 tikruosius lapelius (30 g azoto trąšų į 10 l vandens). Prieš daigų tręšimą sudrėkinkite dirvą vandeniu, o po tręšimo augalus perliekite vandeniu, kad trąšų tirpalas, likęs ant lapų, jų nenudegintų. Kitą kartą juos tręškite jų grūdinimo metu, t. y. likus 3–5 d. iki daigų sodinimo.

Kopūstų daigams tręšti labai tinka paukščių mėšlas. Vieną dalį paukščių mėšlo užpilkite 2–3 dalimis vandens, palikite 2–3 paroms. Po to šį mišinį praskieskite vandeniu santykiu 1:10 ir laistykite augalus. Žiedinių kopūstų daigus patręškite molibdeno trąšomis.

Kopūstų daigai stelaže

Dieną prieš sodinimą kopūstų daigus patręškite tirpalu su padidinta kalio trąšų norma: 40 g superfosfato, 60 g kalio sulfato ir 20 g amonio salietros į 10 l vandens. Pagerės daigų fiziologiniai-biocheminiai rodikliai ir jie bus atsparesni nepalankioms aplinkos sąlygoms. Taip pat, kad daigai būtų atsparesni nepalankiems aplinkos faktoriams, jų augimo metu galite naudoti huminių medžiagų preparatus (natrio gumatą, green OK).

Vėdinimas

Labai svarbus veiksnys, auginant kopūstų daigus, yra vėdinimas. Augalų reakcija vėdinimo intensyvumui yra skirtinga: stipri ventiliacija reikalinga daugumai kopūstų rūšių, silpnesnė – žiediniams kopūstams. Augindami kopūstų daigus šiltnamyje, pastoviai ir intensyviai jį vėdinkite. Judant orui, daigų audiniai tampa mechaniškai tvirtesni ir elastingesni.

Grūdinimas

Temperatūra, apšvietimas, drėgmė, oro sudėtis atvirame grunte ir šiltnamyje ar kambaryje yra skirtingi. Todėl daigus būtina grūdinti. Juos pradėkite grūdinti, likus 12–14 d. iki sodinimo, t. y. laistykite rečiau, o likus 5 d. iki sodinimo visai nelaistykite. Šiltnamyje auginamus daigus intensyviai vėdinkite ir dieną, ir naktį. Iš pradžių atidarykite tik orlaides, o vėliau nuimkite dalį šiltnamio dangos, kad patektų tiesioginiai saulės spinduliai.

Dėžutes ar daigyklas, kuriose auga daigai, pirmosiomis dienomis palikite kelioms valandoms lauke, o vėliau – ir visai nakčiai. Likus dienai iki sodinimo, daigus gausiai paliekite. Grūdinti daigai sukaupia didesnį kiekį sausųjų medžiagų, baltymų, cukrų. Jų lapų masė du kartus didesnė už stiebo.

Išvakarėse prieš daigų sodinimą reiktų dirvą, kur auga daigai, gausiai palieti, kad daigai išsirautų su kuo didesniu žemės gumulėliu. Prieš sodinimą daigų šaknis pamirkykite molio ir vandens tirpale, galima dar įdėti karvių mėšlo.

Kaip išvengti juodosios kojelės

Kad kopūstų daigai užaugtų sveiki, juos palaistykite 0,15 proc. previkuro tirpalu. Tada mažesnė tikimybė, kad jie susirgs juodąja kojele. Intensyvus vėdinimas ir daigų laistymas kalio permanganato tirpalu (0,3 g į 1 l vandens) taip pat padeda išvengti šios ligos. Juodoji kojelė plinta, kai šalta, per daug drėgmės, kai augalai auga per tankiai, blogai vėdinami ar pasodinti į netinkamo rūgštumo substratą.

Kaip užtikrinti daigų kokybę

Sėkite geros kokybės sėklas. Daigams auginti naudokite paruoštus substratus. Neauginkite daigų tankiai. Tada jie ištįsta, greičiau suserga juodąja kojele. Optimali sėjos schema – 4x4 cm arba 5x5 cm. Daigų auginimo metu turi būti pakankamai šviesos. Dėžutes, kur auga daigai, statykite pietinėje pusėje, saulėtoje vietoje. Svarbu neperlaistyti daigų, nes esant perteklinei drėgmei, jie greičiau suserga.