Rugsėjo 13 d., penktadienis | 24

Po penkmečio sodinsime naujų veislių juoduosius serbentus

LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės institutas
2016-08-01

Juodasis serbentas – vienas vertingiausių uoginių augalų, turintis dietinių, maistinių bei profilaktinių gydomųjų savybių. Gaila, kad nemažai derliaus prarandama, kai užpuola grybinės ligos ir kenkėjai. Siekiant sukurti atsparias grybinėms ligoms ir serbentinei erkutei veisles, kurių uogos tiktų vartoti šviežios, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto mokslininkai kasmet atlieka juodojo serbento kryptingus kryžminimus.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Šiaurės Europos vidutinio klimato juostoje juodieji serbentai pradėti auginti prieš 400 metų. Tarp visų rūšių serbentų daugiausiai naudingųjų medžiagų yra juoduosiuose. Vitamino C kiekiu jie nusileidžia tik erškėtuogėms ir aktinidijoms. Dar serbentuose yra vitamino B (B1, B2,B6), kuris teigiamai veikia nervų sistemą, padeda įveikti depresiją, nuovargį ir nemigą, vitaminų E ir K, gausu mineralinių medžiagų.

Kryptinga šių augalų selekcija vykdoma nuo XX a. pirmojo dešimtmečio. Lietuvoje juodojo serbento selekcija pradėta 1946 m.

LAMMC SDI mokslininkai, 1994 m., sukryžminę veislės Vakariai ir selekcinio numerio 70-88-9 augalus, sukūrė veislę Aldoniai, o 1996 m., sukryžminę veislių Kriviai ir Saniuta augalus, sukūrė veislę Didikai.

Veislė Aldoniai

Tai vidutinio ankstyvumo veislė, uogos sunoksta liepos pirmąjį dešimtadienį (07 10), laikotarpis nuo pirmųjų iki paskutinių uogų sunokimo – 13 dienų. Augalai labai derlingi. Viso derėjimo laikotarpiu serbentų uogų derlius yra 4,8–7,6 t ha-1, o standartinių veislių Titania ir Smaliai derlingumas – atitinkamai 2,8–3,7 ir 3,2–4,2 t ha-1. Veislė Aldoniai derlingumu 70–102 proc. lenkia standartinių veislių Titania ir 50–83 proc. Smaliai augalus.

Veislės Aldoniai uogos stambios (1,1 g), patrauklios išvaizdos (4,6 balo) ir gero skonio (4,5 balo). Krūmai stipraus augumo, atsparūs šalčiams ir pavasarinėms šalnoms. Augalai silpnai pažeidžiami grybinių ligų ir visiškai atsparūs serbentinei erkutei. Šios veislės atsparumas serbentinei erkutei yra nulemtas dominantinio P geno. Veislės Aldoniai augalai išsiskiria aukštu savidulkos lygiu (77 proc.) ir pagal šį rodiklį 24 proc. lenkia veislės Titania (53 proc.) augalus.

Veislė Didikai

Ji priklauso ankstyvosioms veislėms. Uogos sunoksta liepos pradžioje (07 05). Laikotarpis nuo pirmųjų iki paskutinių uogų sunokimo – 12 dienų. Augalai derlingi. Viso derėjimo laikotarpiu uogų derlius siekia 3,3–4,1 t ha-1. Ji derlingumu 9–18 proc. lenkia standartinę veislę Titania ir prilygsta veislės Smaliai uogų derliui.

Veislės Didikai uogos labai stambios (1,4 g), itin patrauklios išvaizdos (4,6 balo) ir gero skonio (4,5 balo). Krūmai vidutinio augumo, atsparūs šalčiams, silpnai pažeidžiami grybinių ligų ir dėl paveldėto dominantinio P geno visiškai atsparūs serbentinei erkutei.

Veislių Aldoniai ir Didikai juodieji serbentai dėl atsparumo grybinėms ligoms ir serbentinei erkutei tinkami auginti ekologiniuose ūkiuose.

Sodinamoji šių veislių medžiaga bus platinama po 5 metų, pasibaigus tarptautiniams IVS tyrimams.

Parengė Tadeušas Šikšnianas, Vidmantas Stanys, Audrius Sasnauskas, Ingrida Mažeikienė, LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės institutas