Kovo 28 d., ketvirtadienis | 24

Psichikos sveikatos problemų kaime suvokimas

LŽŪKT informacija
2012-09-12

Psichikos sveikatos problemos yra dažnos, tačiau ne visada į jas kreipiamas reikiamas dėmesys. Psichiatras Dr. Davidas Middletonas (Jungtinė Karalystė), vedęs ūkininkę, siūlo kelis patarimus ūkininkų šeimoms.

Ar plačiai paplitusios yra psichikos sveikatos problemos kaime?

Visuomenėje 1 iš 4 žmonių kuriuo nors savo gyvenimo tarpsniu turi psichikos sveikatos problemų, o 1 iš 6 turės tokių problemų bet kokiu atveju. Apskritai, kaime gyvenančių žmonių psichikos sveikata yra geresnė, bet susirgę psichikos liga jie rečiau kreipiasi į gydytoją negu miestiečiai.

Kodėl ūkininkai ypatingai jautrūs?

Svarbus veiksnys psichikos ligai išsivystyti yra stresas, kurio atsiradimo priežastys gali būti įvairios. Finansiniai rūpesčiai dėl rinkos svyravimų, gyvulių ligos ar prastas derlius yra būdingiausi pavyzdžiai. Jeigu patiriant stresą nesikreipiama pagalbos, situacija gali tapti dar rimtesnė. Kaimo gyventojai dažniau būna izoliuoti nuo aplinkinių ir nepripažįsta turintys problemų, taigi, kreipiasi pagalbos vėliau arba išvis nesikreipia.

Koks labiausiai paplitęs psichikos sveikatos sutrikimas ir kokie jo požymiai?

Labiausiai paplitusi problema yra depresija. 1 iš 5 žmonių susiduria su ja per savo gyvenimą. Yra didžiulis skirtumas tarp paprasčiausios prastos nuotaikos ir klinikinės depresijos. Klinikinė depresija veikia žmogų beveik visą laiką, kartais keletą savaičių ar net mėnesių. Pagrindiniai požymiai yra prislėgta nuotaika, energijos stoka, nesidomėjimas savo pomėgiais, prasta koncentracija ir atmintis, nuovargis, nerimas, nesugebėjimas užmigti arba kėlimasis per anksti, neviltis ir mintys apie savižudybę. Ne visiems būdingi visi šie požymiai, tačiau dauguma žmonių kenčia nuo kelių iš jų vienu metu.

Ar galima depresiją išgydyti?

Depresiją galima išgydyti ir dauguma žmonių visiškai pasveiksta. Gydymo būdai yra pagalba sau (pvz., specialių pratimų programos, kompiuterinis gydymas), pokalbių terapija (žalingų mąstymo modelių nustatymas ir pozityvaus mąstymo tobulinimas) ir gydymas vaistais (gerai toleruojamais, veiksmingais, nesukeliančiais priklausomybės ir saugiais).

Ką daryti, jeigu manome, kad draugui, giminaičiui ar kaimynui gresia pavojus dėl minėtų požymių?

Pirmasis žingsnis yra tiesiog išklausyti žmogaus problemas. Proga išsikalbėti taip pat gali turėti terapinį pobūdį.

Yra paprastų dalykų, kurie gali būti naudingi, sakykim, užtikrinti, kad žmogus gerai valgytų, taip pat riboti žalingus įpročius, tokius kaip alkoholio vartojimas, tačiau, jei tai nepadeda, reikia kreiptis į gydytoją. Ypač tai svarbu, jei žmogus turėjo minčių apie savižudybę.

Kodėl taip svarbu spręsti depresijos ir psichikos sveikatos problemas, o ne ignoruoti jas?

Skirstant pagal profesijas, ūkininkų savižudybių skaičius yra vienas didžiausių. Maždaug kas savaitę nusižudo vienas ūkininkas.

Rūsti realybė yra tokia, kad galimybė naudotis mirtinomis priemonėmis (ginklais, nuodais, technika) dažnai gali baigtis ūkininko mėginimu nusižudyti. Tai reiškia, kad netgi impulsyvūs, spontaniški mėginimai dažnai baigiasi mirtimi. Taigi, esant problemai, reikia stengtis apsaugoti depresija sergantį žmogų ir suteikti jam galimybę pasinaudoti reikiama pagalba.

Psichikos sveikatos problemos labiau paplitusios, negu žmonės įsivaizduoja. Jas galima įveikti. Svarbiausia suvokti, kad tu ar kitas turi tą problemą, ir kreiptis, ar padėti kitam kreiptis tinkamos pagalbos.

Parengta pagal užsienio spaudą