Balandžio 27 d., šeštadienis | 24

Svarbiausi ūkio darbai lapkritį

Gyvulininkystė. Atėjus tikroms rudeniškoms darganoms, paskutiniai galvijai grįžta į tvartus. Kaip šerti galvijus pereinamuoju laikotarpiu, kad pašarai nebūtų staigiai pakeičiami ir neprisidarytume bėdos?

Nors Lietuvoje daugėja ūkių, kurie piendavių nebegano, o visą sezoną šeria konservuotais pašarais ir taip išvengia didelių raciono pokyčių, tačiau nemažai ūkininkų dar gano gyvulius ir šiuo metu suprastėjus orams skuba juos parginti į tvartus. Šios ganiavos išskirtinumas buvo tas, kad dėl sausringo laikotarpio ir pašarų trūkumo nemažai ūkininkų ir vasara savo galvijams ganyklose papildomai duodavo šieno ar šiaudų. Tiems, kurie prie tvartinio laikotarpio pašarų nepratino, primename, kad keičiant šėrimo racioną svarbu išvengti klaidų, kurios pieno ūkyje kainuoja brangiai, nes prie naujos sudėties racionų galvijų prieskrandžių mikroflora prisitaiko per 10–12 dienų. Jei šiuo metu dar ganote galvijus, jiems reikėtų duoti tvartinio raciono pašarų. Neganykite, jei ant žolės yra šerkšno. Svarbu, kad gyvuliai sėkmingai pasiruoštų žiemos periodui, nes tuomet gyvulio organizme sunaudojamos per vasarą sukauptos mineralinių medžiagų, vitaminų atsargos, o šėrimo klaidos sumažina produktyvumą. Geriausių rezultatų pasiekiama tada, kai produktyvios pieninės aukšto genetinio potencialo karvės gauna gerai subalansuotus pašarus.

Galvijų racionų pagrindą visais metų laikais sudaro žoliniai pašarai, o koncentratai – tik nedidelę jo dalį. Kadangi jie užtikrina maksimalų karvių produktyvumą, šiais pašarais balansuojame racioną iki reikiamo maistingumo. Pienininkystės ūkyje racionus balansuoti būtina, o koreguoti reikia nuolat: pradėjus šerti naujais pašarais ar gavus atsakymus apie bandos produktyvumo kontrolės rezultatus. Būtent šie rezultatai ir yra karvių organizmo būklės veidrodis, parodantis, ar tinkamai sudarytas šėrimo racionas.

Labai svarbu racionuose apskaičiuoti optimalią koncentratų normą. Kad nereiktų spėlioti, kaip tinkamai jį subalansuoti, reikia tirti pagaminto silosuoto pašaro kokybę. Tai užtikrina produktyvumo didėjimą, jo palaikymą, padeda išvengti medžiagų apykaitos ligų. Profesionalų specialistų komanda visada pasiryžusi jums padėti. Jei reikės, atvykę į ūkį, ištirsime pašarus: nustatysime jų maistinę ir energinę vertę, pagal pašarų tyrimų rezultatus skirtingoms gyvulių grupėms sudarysime optimalų racioną. Jei pageidausite, išrinksime pigiausius pašarų priedus, nes esame nepriklausomi konsultantai. Paskaičiuosime, kaip keisis pieno gamybos savikaina, naudojant skirtingus pašarų priedus, nustatysime šių produktų optimalius kiekius.

Kviečiame išbandyti kompleksines mobilios gyvulininkystės laboratorijos paslaugas jūsų ūkyje. Rezultatus gausite iš karto, o pasitarę su veterinarijos gydytoju galėsite priimti sprendimus.

Augalininkystė. Užsitęsę šilti orai rudens pirmoje pusėje prailgino augalų vegetaciją. Tad labai svarbu žinoti realią situaciją laukuose. Įsivertinkite žiemkenčių būklę su nepriklausomu augalininkystės konsultantu. Rekomenduojame užsiregistruoti Integruotos augalų apsaugos informavimo, konsultavimo ir mokymų sistemoje IKMIS. Galėsite susipažinti ir įvertinti, kaip žiemkenčiai? visoje Lietuvoje pasiruošę žiemoti.

Dabar tinkamiausias laikas išanalizuoti praėjusio sezono darbus, ūkio rezultatus, planuotis kitų metų tręšimo ir kitus augalų priežiūros darbus. Jei norite užtikrinti pasėlių optimalų ir subalansuotą tręšimą per visą augalų vegetaciją, nepamirškite išsitirti dirvožemio. Kreipkitės, rengiame tręšimo planus organinėmis ir mineralinėmis trąšomis, o siekiantiems maksimumo, – parengsime kintamos normos tręšimo planą.

Darbų sauga. Pasirūpinkite ūkio darbuotojų saugumu! Specialistai, atsižvelgdami į aplinkybes ir įvykusius nelaimingus atsitikimus, jų priežastis, konsultuoja ūkininkus: vyksta į ūkius ir įvertina situaciją, pagal galiojančius norminius teisės aktus paruo?šia darbų saugos ir priešgaisrinės saugos dokumentaciją, pagal poreikį instruktuoja darbuotojus.

Kompleksinė parama. Konsultantai taip pat padės įvertinti, ar Jūsų ūkis atitinka kompleksinės paramos reikalavimus.

Verslo ekonomika. Būkite tarp startuolių ir kurkite ne žemės ūkio verslą kaime! Nuo lapkričio 2 iki 30 dienos finansine parama galės pasinaudoti privatūs juridiniai ar fiziniai asmenys, planuojantys didesnes investicijas. Finansuojama iki 100-to procentų investicijų vertės. Yra naujienų ir planuojantiems investuoti mažiau: nuo lapkričio 19 iki gruodžio 21 dienos finansine parama galės pasinaudoti tie, kuriems verslo planui įgyvendinti reikės ne didesnės kaip 16 tūkstančių eurų paramos.

Informuojame, kad nuo gruodžio pradžios planuojama parama investicijoms į žemės ūkio valdas. Kreipkitės į ekonomines paslaugas teikiančius konsultantus. Jie supažindins su taisyklių reikalavimais ir įsipareigojimais, įvertins kuriamo verslo atitiktį projekto atrankos kriterijams, parengs verslo planą, užpildys paraišką ir dirbs su Jumis per visą projekto įgyvendinimo laikotarpį.

Miškininkystė. Privačių miškų savininkus, neturinčius miškininkystės krypties išsilavinimo, kviečiame pasinaudoti Aplinkos ministerijos vykdomu projektu „1000-io miško savinin?kų individualus konsultavimas jų miško valdose, konkrečios valdos tvarkymo, priežiūros, atkūrimo, apsaugos ir naudojimo klausimais“. Suteikiama nemokama? 1–2 valandų trukmės konsultacija Jūsų miško valdoje.

Mokymai. Ūkininkams visoje Lietuvoje iki gruodžio 31 dienos organizuojami nemokami mokymai pagal projektą „Profesinės kvalifikacijos tobulinimas žemės ūkio ir aplinkosaugos srityse“. Kviečiame tobulėti ir nuotoliniu būdu – užsiregistruokite informacinėje sistemoje IKMIS ir rinkitės jums reikalingą programą: augalų apsaugos produktų profesionaliųjų naudotojų bei platintojų, „Kompleksinės paramos reikalavimai“, „Agrarinė aplinkosauga ir kraštovaizdžio gerinimas“, „Aplinkosauga bei tręšimo planavimas“ ir kitas mokymo programas.

Daugiau informacijos ieškokite Konsultavimo tarnybos interneto svetainėse: www.lzukt.lt,www.agroakademija.lt, www.ikmis.lt, www.geba.lt

© 2018 m. lapkritis