Balandžio 29 d., pirmadienis | 24

Svarbiausi ūkio darbai liepą

Netrukus pradės dūgzti pirmieji kombainai, pasiruošę užpildyti Lietuvos aruodus. Tačiau reikėtų nepamiršti ir kylančių pavojų, rūpintis ne tik derliumi, bet savo ir kitų gyvybe. Kasmet girdime, kad per javapjūtę užsidega kombainai, presai ar kita žemės ūkio technika. Kaip sumažinti riziką?

Javapjūtės metas visuomet kelia rūpesčių žemdirbiams. Gaisrų galima būtų išvengti, jei prieš išvykstant į laukus javų nuėmimo kombainai bei kita technika būtų tinkamai paruošta.

Kombainai dažniausiai dega dėl netvarkingos kuro tiekimo sistemos, senos arba pažeistos įrangos, neapsaugotų besisukančių kombaino mechanizmų. Gaisro priežastimi gali tapti trumpas elektros laidų jungimasis, iš variklio išmetimo vamzdžio išlekiančios kibirkštys, ant velenų ir kitų kombaino mechanizmų apsivynioję šiaudai, į besisukančių būgnų mechanizmus patenkantys pašaliniai kieti daiktai. Gaisro priežastimi gali būti ir neatsargus rūkymas.

Dirbant kombainu po elektros laidais (ypač po aukštos įtampos), reikia įsitikinti, ar yra pakankamas atstumas tarp žemiausioje vietoje esančio laido ir technikos viršutinės dalies. Taip pat reikia nepamiršti, kad esant aukštai oro temperatūrai laidai pailgėja ir dėl to gali kilti gaisras.

Užsiliepsnojus bet kuriai javapjūtės technikai patiriami ne tik materialiniai nuostoliai, bet atsiranda pavojus ir žmonių gyvybei bei sveikatai. Gaisrai įsiplieskia labai greitai – todėl juos gesinti turi būti pasiruošę visi ūkio darbuotojai. Jie turi būti instruktuoti ir apmokyti, kaip elgtis gaisro metu, mokėti naudotis gesintuvais ir žinoti priešgaisrinės saugos reikalavimus.

Naudojamoje technikoje turi būti pirminės gaisro gesinimo priemonės – kombainuose turi būti ne mažiau kaip 2 po 4 kg talpos gesintuvai ir nedegus audeklas, kitoje žemės ūkio technikoje – 2 po 2 kg arba 1 po 4 kg talpos gesintuvai su galiojančia patikros žyme.

Iškilus klausimams dėl priešgaisrinės saugos, kreipkitės į Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos darbų saugos specialistus, kurie atvyks į ūkį, instruktuos, pakonsultuos, apmokys ūkio darbuotojus ir supažindins juos su priešgaisrinės saugos reikalavimais, taip pat atliks tęstinę ūkio ar įmonės priežiūrą.

Primename, kad įsigaliojus naujoms Augalų apsaugos produktų saugojimo, teikimo rinkai naudojimo taisyklėms, augalų apsaugos produktų naudotojams atsirado nemažai reikalavimų, kuriuos reikėtų žinoti. Vertėtų atlikti ir ūkio technologinę analizę bei suplanuoti žiemkenčių tręšimo ir kitus priežiūros darbus.

Nešališki augalininkystės konsultantai įvertins Jūsų ūkio pasėlių būklę, ištirs dirvožemį ir parengs profesionalų tręšimo planą, rekomenduos augalų apsaugos produktus ir užpildys privalomus žurnalus. O užsiregistravę Integruotos augalų apsaugos informavimo, konsultavimo ir mokymų sistemoje IKMIS susipažinsite su stebimų pasėlių apžvalga visoje Lietuvoje ir jų priežiūros rekomendacijomis.

Siekiantiems geriausių gyvulininkystės ūkio rezultatų, į ūkį mobilia laboratorija atvykę specialistai nustatys ankstyvą veršingumą ir patars reprodukcijos gerinimo klausimais, ištirs pašarus ir pagal rezultatus sudarys racionus, esant poreikiui, atliks kraujo, šlapimo tyrimus, įvertins gyvulių sveikatingumą. Atsižvelgdami į gautus rezultatus, suteiks profesionalias rekomendacijas.
Konsultantai taip pat padės įvertinti, ar Jūsų ūkis atitinka kompleksinės paramos reikalavimus.

Jau nuo liepos 2 iki rugpjūčio 31 d. miškų savininkai ir valdytojai gali pasinaudoti Europos Sąjungos parama. Laukiama paraiškų pagal veiklos sritį „Investicijos, kuriomis didinamas miškų ekosistemų atsparumas ir aplinkosauginė vertė“.

Primename, kad iki liepos 31 d. dar galite teikti paraiškas pagal veiklos sritįParama investicijoms į žemės ūkio produktų perdirbimą, rinkodarą ir (arba) plėtrą“, o iki rugpjūčio 31 d. smulkieji ūkininkai ir miško valdytojai, labai mažos įmonės ir fiziniai asmenys gali kreiptis paramos pagal veiklos sritį „Parama smulkiųjų ūkio subjektų bendradarbiavimui“.
Jei kils klausimų, išsamesnę informaciją Jums suteiks bet kuriame Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos artimiausiame rajono biure. Juk kiekviena detalė svarbi!
Daugiau informacijos ieškokite Konsultavimo tarnybos interneto svetainėse.
© www.lzukt.lt, www.agroakademija.lt,www.ikmis.lt,www.geba.lt, 2018 m. liepa