Gruodžio 13 d., penktadienis | 24

Trichineliozė – pavojinga liga

2018-02-20

© Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba

Trichineliozė – pavojinga liga, kuria gali susirgti žmonės, kiaulės, šernai, pelės ir žiurkės ir kiti gyvūnai. Nors daugelis medžiotojų ir ūkininkų apie trichineliozę žino ir prieš vartodami kiaulieną ar šernieną, ją ištiria, tačiau dar pasitaiko atvejų, kai į šią pareigą pažiūrima aplaidžiai. Pavyzdžiu, pernai buvo užregistruotas šios ligos protrūkis, kuomet suvalgę nepatikrintos, namuose paskerstos kiaulės mėsos, užsikrėtė ir susirgo 9 žmonės.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje iš viso buvo užregistruotas 391 žmonių trichineliozės atvejis. Didžiausias sergamumo rodiklis buvo 2009 ir 2010 metais, tuomet 100 tūkst. gyventojų teko vidutiniškai nuo 2 iki 4 susirgimų.

Lietuvoje trichineliozė plačiai paplitusi šernų populiacijoje. 2017 metais buvo nustatyti 79 trichinelėmis užsikrėtę šernai (2016 m. – 74, 2015 m. – 95). Šiais parazitais užsikrėtusių kiaulių nustatoma gerokai rečiau, tačiau tai neatleidžia ūkininkų nuo atsakomybės patikrinti visų ne skerdykloje, o savo reikmėms namuose paskerstų kiaulių mėsą.

Visa rinkoje parduodama kiauliena privalomai yra ištiriama skerdyklose, o savo reikmėms skerdžiantys kiaulių laikytojai turi kreiptis į privačius veterinarijos gydytojus ar tiesiogiai į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą. Šernų, sumedžiotų afrikiniu kiaulių maru užkrėstoje teritorijoje, trichineliozės tyrimai turi būti atlikti tik šio instituto laboratorijoje.

Reikia nepamiršti, kad trichineliozė yra paplitusi ne tik tarp šernų, bet šias parazitines lervas gali nešioti ir kiti laukiniai gyvūnai – lapės, usūriniai šunys, pelės, žiurkės, kiaunės. Dažniausi trichineliozės platintojai kiaulių laikymo vietose yra smulkūs graužikai, todėl jų naikinimas - efektyviausia trichineliozės prevencijos priemonė. Be to kiaules draudžiama šerti ir maisto atliekomis.

Trichineliozę sukelia organizme parazituojančios apvaliųjų kirmėlių trichinella lervos (trichinos). Žmonės trichinelioze užsikrečia valgydami nepatikrintą, nepakankamai termiškai apdorotą kiaulieną ar laukinių gyvūnų mėsą. Šernai ir kiaulės užsikrečia suėdę trichinelioze sergantį laukinį gyvūną (pelę ar žiurkę) arba užkrėstas naminių ar laukinių gyvūnų atliekas. Ligos požymiai išryškėja po 2–8 savaičių.