Balandžio 29 d., pirmadienis | 24

Ūkininkų ir konsultantų bendrystės rezultatas – rajoninės artojų varžybos (su fotogalerija)

Ramunė Sutkevičienė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos vyriausioji redaktorė
2017-07-05

Į Kretingos rajone, Darbėnų seniūnijoje, esančias ūkininko Vinco Pudžmio valdas lietingą liepos 4-osios rytmetį traukė mašinų kolonos. Bene šimtas žemdirbių iš viso rajono skubėjo į Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) Kretingos r. biuro surengtas rajonines artojų varžybas. Kas palaikyti artojus, kas pasimokyti arimo meno, pasidalinti patirtimi ar tiesiog susitikti ir bičiuliškai pasikalbėti.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

„Pernai organizavome arimo pamoką. Pamatėme, kad artojai nori ne tik pasimokyti, bet ir pasivaržyti, tad nutarėme šiemet jiems suteikti progą. Kviesti dalyvius pradėjome dar neturėdamos lauko arimui. Tikrai nebūtų pavykusios varžybos, jei ne dalyvių ir ūkininkų pagalba. Jie ne tik į varžybas atvyko savo lėšomis ir technika, bet ir ėmėsi kitų organizacinių darbų. Štai lauką išmatuoti ir paruošti varžyboms taip pat padėjo ūkininkai, rajono Ūkininkų sąjungos pirmininkas Antanas Stonkus. Manau, kad visos bendruomenės susitelkimas ir pozityvus mąstymas prisidėjo, kad renginyje dalyvauja šitiek daug rajono žemdirbių“, – varžybų pagalbininkams gražių žodžių negailėjo jų organizatorė, LŽŪKT Kretingos r. biuro vadovė Gražina Poškienė.

Puikiai suorganizuotu renginiu džiaugėsi ir konsultantėms dėkojo Virginijus Domarkas, Kretingos r. savivaldybės Administracijos direktorius. „Džiaugiuosi, kad ūkininkams ir konsultantams surėmus pečius pavyko suorganizuoti arimo varžybas, kur dalyvauja net 6 rajono artojai“, – kalbėjo V. Domarkas. Linkėdamas artojams tiesių vagų ir arti pagal reikalavimus, rajono ūkininkams linkėjo, kad ši diena būtų prasminga ir naudinga ne tik arimo žiniomis, bet ir bendravimu.

Anot G. Poškienės, sunkiausia buvo ne prikalbinti dalyvauti artojus (visi jie yra LŽŪKT klientai), bet susirasti varžyboms tinkamą lauką. Daugelis rajone augina grūdines kultūras, o gyvulininkystės ūkių mažėja, tad pievų nėra daug. „Vincas Pudžmys buvo mūsų paskutinis šansas. Kai sutiko varžyboms atseikėti iki 6 ha pievų, nesudėtinga buvo įkalbinti ir patį dalyvauti“, – prisiminusi renginio organizavimo pradžią sakė konsultantė.

Visi artojai varžėsi apverčiamųjų (netobulintų) plūgų grupėse. Du iš jų – Antanas Duoblys (4 korpusų plūgai) ir Tomas Klapatauskas (4 korpusų plūgai) – daugiausia patirties turintys ir ne kartą respublikinėse artojų varžybose dalyvavę artimo meistrai. Andrius Martinkus (5 korpusų plūgai) ir Jurgis Karazinas (5 korpusų plūgai) žinių įgavo arimo pamokoje. O štai lauko šeimininkas Vincas Pudžmys (4 korpusų plūgai) ir Julius Bernotas (4 korpusų plūgai) – varžybų debiutantai.

Pirmajai vagai išarti buvo skirta 20 min., tad artojai neskubėdami, vis sustodami ir pamatuodami pirmosios vagos gylį po truputį judėjo pirmyn. „Geras arimas nėra tik gerai užarta žolė. Laba svarbu pasirinkti tinkamą vagos gylį. Geriausia yra 20–25 centimetrai. Jei gerai suarta, galima tikėtis ir gausesnio derliaus. Pirmoji vaga labai svarbi. Ji turėtų būti reikiamo pločio, gylio ir tiesi“, – sako LŽŪKT Kretingos r. biuro augalininkystės konsultantė ir vyriausioji varžybų teisėja Asta Dalangauskienė.

Artojų arimo kokybę vertinti padėjo ir kiti LŽŪKT augalininkystės konsultantai-teisėjai: Dalia Pociuvienė (Mažeikių r. biuras), Asta Kiminienė (Akmenės r. biuras), Vilija Matyžiūtė (Skuodo r. biuras) ir Justas Norvilas (Klaipėdos r. biuras).

Web-EVF_artoju-varzybos-Kretinga-2017-(105)Artojų arimo kokybę vertino LŽŪKT augalininkystės konsultantės (iš kairės): Asta Kiminienė, Vilija Matyžiūtė, Dalia Pociuvienė ir vyriausioji teisėja Asta Dalangauskienė

Varžybos – pastangos arti preciziškai

Atsakingai renginio organizavimo ratą sukusi biuro komanda stengėsi, kad arimo varžybų rezultatų belaukdami žemdirbiai taip pat gautų kuo daugiau praktinių ir naudingų patarimų. Apie dirvožemio tyrimų naudą kalbėjo LŽŪKT vyresnysis augalininkystės specialistas Rimas Magyla. Anot specialisto, arimas – viena pagrindinių agrotechninių priemonių, tad artojų varžybos – ne tik šventė, bet ir preciziškai atlikto darbo demonstravimas. Tiksliai atlikti darbą reikia dirbant visus žemės ūkio darbus, ypač su žeme, gerinant jos derlumą. Kadangi Kretingos rajone nemažai rūgščių, tačiau potencialiai derlingų dirvų, svarbiausias žemdirbių uždavinys – pažinti savo dirvožemį, išsitirti jį, kad būtų galima žinoti jame esantį maisto medžiagų kiekį, planuoti, jei reikia, dirvožemio kalkinimą bei trąšas ir jų normas planuojamiems augalų derliams gauti. „Tvaraus ūkininkavimo pagrindas – sveikas ir nenualintas dirvožemis. Kad augalas gerai augtų, jam reikia 18 maisto medžiagų. Pagrindines daugelis žino – tai azotas, kalis, fosforas. Antrinės – kalcis, magnis, siera, tačiau dar yra 14 mikroelementų, tokių kaip boras, varis, geležis, manganas, molibdenas ir kt. Jų reikia mažesnio kiekio, tačiau nereiškia, kad jos mažiau svarbios augalams. Jei kokios maisto medžiagos augalams trūksta, jos kita nepakeisi“, – kalbėjo LŽŪKT augalininkystės specialistas.

Būginiuose (Darbėnų sen.), kur vyko artojų varžybos, vyrauja vidutinio sunkumo priemolis. Kretingos r. dirvožemio našumo balas siekia 39,2. Jis nėra aukštas, bet, tinkamai elgiantis su dirvožemiu, galima užauginti neblogą derlių. Rytų ir Vakarų Lietuvoje dirvos smarkiai rūgštėja. (Kretingos r. 1964 m. jis siekė 71,5 proc., 2016 m. – 40, 5 proc.). Tai gamtinis procesas, prie kurio prisideda ir žmogaus veikla – azotinių trąšų naudojimas. Tinkama žmogaus veikla gali teigiamai paveikti šį procesą, pvz., kalkinat dirvas, rūgštingumas sumažėja. Rūgščiose dirvose trūksta antrinės maisto medžiagos – kalcio, kuris lemia kitų maisto medžiagų pasisavinimą augaluose. Lietuvoje yra nemažai dirvožemį gerinančių medžiagų, tačiau tik ištyrus dirvožemį, reikia parinkti tinkamas. Dirvožemį išsitirti rekomenduojama po derliaus nuėmimo, rudenį, arba pavasarį, prieš vasarinių augalų sėją. „Konsultantai padės paimti dirvožemio ėminius ir pagal laboratorijos pateiktus tyrimų rezultatus rekomenduos, kokiomis maisto medžiagomis ir jų normomis reiktų tręšti, padės apsispręsti dėl galimo dirvožemio kalkinimo. Šie darbai svarbūs, siekiant užauginti žemės ūkio augalų optimalius, žemdirbius tenkinančius derlius“, – teigė LŽŪKT vyresnysis augalininkystės specialistas Rimas Magyla.

Web-Rimas-artoju-varzybos-Kretinga-2017_-(143)LŽŪKT vyresnysis augalininkystės specialistas Rimas Magyla žemdirbiams priminė dirvožemio tyrimų naudą

Patirtis ar debiutanto sėkmė?

Nors visam trapecijos formos laukeliui suarti buvo skiriamos 3 val., dalyviai paskirtuosius laukelius suarė kur kas greičiau. Po atkaklios daugiau nei 2 valandas trukusios kovos varžybų baigtis didelių staigmenų nepateikė – nugalėjo meistriškumas ir patirtis.

Pirmąją vietą Kretingos rajono artojų varžybose laimėjo labiausiai patyręs varžybų artojas, respublikinių varžybų dalyvis ir prizininkas Antanas Duoblys, antroji skirta taip pat patyrusiam arimo meistrui, respublikinių varžybų dalyviui Tomui Klapatauskui, trečioji – debiutantui ir ūkio šeimininkui Vincui Pudžmiui.

Web-visi-artoju-varzybos-Kretinga-2017-(179)Visi varžybų dalyviai – LŽŪKT Kretingos r. biuro klientai. Iš kairės: Jurgis Karazinas, Gražina Poškienė, Vincas Pudžmys, Laimutė Brazdžiuvienė, Antanas Duoblys, Asta Dalangauskienė, Tomas Klapatauskas, Andrius Martinkus, Giedrė Nakvosienė ir Julius Bernotas

Nugalėtojo titulas A. Duobliui pažįstamas – šiemet jis jau 4-ąjį kartą Kretingos rajonui atstovaus Lietuvos artojų varžybose. Ir ten jam sekasi puikiai: pernai netobulintų apverčiamųjų 2–5 korpusų plūgų grupėje jis pripažintas geriausiu, prieš dvejus metus užimta 2-oji vieta. „Dabar varžantis įtampa ir jaudulys mažesni, todėl lengviau susikoncentruoti. Norisi dalyvauti tokiose varžybose, meistriškumą palaikyti ir jaunimą pamokyti“, – žemaitiškai santūriai sakė daugiau nei du dešimtmečius mišrų ūkį valdantis vienas tituluočiausių rajono artojų.

Web-Duobys-artoju-varzybos-Kretinga-2017-(182)Kretingos r. artojų varžybų nugalėtoją Antaną Duoblį dažnai lydi sūnus Donatas

„Antanas labai palaiko varžybų organizavimo iniciatyvą rajone, pats su užsidegimu imasi atlikti daug darbų. Štai ir šiemet jis instruktavo varžybų dalyvius“, – ūkininkui šiltų žodžių negailėjo LŽŪKT Kretingos r. biuro vadovė Gražina Poškienė.

Ūkio šeimininko Vincas Pudžmys įsitikinęs, kad arimas yra būtinas. Pasak jo, yra bandęs ūkyje naudoti skutiką, bet arimo niekada nepamirštąs. Juk jei gerai suarta dirva, galima tikėtis ir gausesnio derliaus. Per du dešimtmečius Vincas darbavosi mišriame ūkyje, laikė apie 40 melžiamų karvių (iki šių metų pabaigos planuoja visas parduoti), dabar apsisprendė 240 ha valdomame plote plėtoti augalininkystės ūkį.

Pirmasis debiutas varžybose nenugąsdino. Paklaustas apie tai, Vincas Pudžmys šypsodamasis sakė, kad galėjo būti ir geriau, bet, atsižvelgus, kad tai pirmas kartas ir dalyvavo be jokios treniruotės, tai visai neblogai. „Nesvarbu, kad patirties ariant yra, tik kasdienį arimą nepalyginsi su varžybiniu“, – išlipęs iš traktoriaus sakė ūkininkas.

Web-Vincas-Pudzmys-artoju-varzybos-Kretinga-2017-(180)Ūkio šeimininkas Vincas Pudžmys su LŽŪKT Kretingos r. biuru bendradarbiauja du dešimtmečius. Su biuro vadove Gražina Poškiene

Vincas Pudžmys su LŽŪKT Kretingos r. biuru bendradarbiauja beveik du dešimtmečius. Konsultantės tvarko ūkio apskaitą, teikia technologines paslaugas. Tad jo labai nenustebino, kai biuro vadovė G. Poškienė pasiteiravusi dėl reikalingo varžyboms lauko. „Gražina klausė, ar noriu sudalyvauti loterijoje, tik nežinanti, ar laimėsiu. Ir laimėjau tokį prizą, kurio niekas neturi: sugadintą dirvą. Bet juk negalėjau leisti kitiems gadinti pats prie to neprisidėjęs. Kiek galėjau, tiek pats pridariau visokių liapsusų“, – šmaikštavo humoro jausmo nestokojantis ūkio šeimininkas Vincas Pudžmys. Bet prisipažino, kad esąs šaltų nervų, tad nesijaudinantis, ims tą patį vakarą po varžybų ir dalyvių pradėtą darbą pabaigs – susiars lauką.

„Nepaisant skirtingos rajono artojų patirties, jie puikiai bendrauja, vieni kitiems negaili patarimų. Prieš kelerius metus organizavome arimo pamoką, kur jauni artojai mokėsi arti, vadovaujami patyrusių, respublikinėse artojų varžybose jėgas išbandžiusių artojų. Puikiai pavykęs renginys. Kai yra idėja, ir turime ūkininkų pagalbą ir palaikymą, galima ryžtis organizuoti bet kokias varžybas. Vienas lauke nelabai ką padarysi“, – sakė vyriausioji varžybų teisėja, LŽŪKT Kretingos r. biuro augalininkystės konsultantė Asta Dalangauskienė.

Organizatoriai nuoširdžiai dėkoja renginio rėmėjams: Kretingos kredito unijai, UAB Dotnuva Baltic, UAB Agrochema, AB Swedbankas, UAB Rovaltra, UAB Agrorodeo.

Išrinkti geriausi rajonų arimo meistrai savo kraštui atstovaus liepos 12 d. (trečiadienį) Liepų kaime (Dotnuvos sen., Kėdainių r.) vyksiančiose LIETUVOS ARTOJŲ VARŽYBOSE 2017. Atvykite ir Jūs: lauks ne tik geriausi šalies artojai, bet ir tautinių amatų pamokos, atrakcijos ir žaidimai. Artojams reikalingas TAVO palaikymas! Kviečiame.

Akimirkos iš artojų varžybų Kretingos r.

EVF_art-var(104)

EVF_artoju-var(19)

EVF_artu-var(32)

EVF_art-var(48)

EVF_artoju-va(55)

EVF_artoju-var(58)

EVF_artoju-var(91)

EVF_artoju-var(97)

EVF_arto-var(100)

EVF_art-var(127)

EVF_art-var(134)

EVF_art-var(154)

EVF_art-var(160)

EVF_artoju-var(75)

EVF_art-var(162)