Birželio 13 d., ketvirtadienis | 24

Žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas: naudingos informacijos per daug nebus

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM), kovo mėnesį šalies savivaldybėms ir ūkininkams surengusi nuotolinius seminarus, sulaukė didelio susidomėjimo. Aktualijų, kaip ir klausimų, gausu, tad Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba iniciavo konsultantų nuotolinį susitikimą su ŽŪM specialistais LŽŪKT ir agroakademija.lt videostudijoje, kur aptarė aktualius pokyčius ūkininkams nuo GAAB’o iki deklaravimo. Kviečiame susipažinti (visų pranešimų videonuorodos pateiktos žemiau).

Ūkininkai ir valstybės institucijos aktyviai ruošiasi artėjančiam žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimui. Šiemet žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimas vyks nuo balandžio 17 d. iki birželio 20 d. Pavėluotai paraiškas bus galima teikti iki birželio 30 d.

Konsultacijos kiekvieną ketvirtadienį

Žemės ūkio ministerija informavo, kad kiekvieną ketvirtadienį rytais (8–10 val.) bus rengiamos nuotolinės ūkininkų konsultacijos. Jų pradžia – balandžio 20 d. Ūkininkus geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės, žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimų, tiesioginių išmokų taisyklių klausimais konsultuos ministerijos, Nacionalinės mokėjimo agentūros, VĮ Žemės ūkio duomenų centro (anksčiau – Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras) specialistai. Nuotolinio prisijungimo nuoroda bus paskelbta ŽŪM interneto svetainėje ir socialiniuose tinkluose artėjant renginiui.

Turintys klausimų, susijusių su pasėlių deklaravimu, juos gali atsiųsti ir e. paštu [email protected]. Ši naują e. pašto adresą ministerija sukūrė tam, kad klausimas patektų tiesiai pas reikiamą specialistą, o paklausėjas kuo greičiau sulauktų jį dominančio atsakymo.

Primenama, kad daug atsakymų į pačius įvairiausius klausimus, susijusius su pasėlių deklaravimu, galima rasti ir nuolat pildomoje ŽŪM interneto svetainės rubrikoje „Dažniausiai užduodami klausimai“ (,,Pasėlių deklaravimas“). Kviečiame aktyvuoti šią nuorodą https://zum.lrv.lt/lt/dazniausiai-uzduodami-klausimai-3:

Deklaravimas apima daug naujovių

Artėjančiam pasėlių deklaravimui aktyviai ruošiasi ir už paraiškų surinkimą atsakingas VĮ Žemės ūkio duomenų centras. Šių metų deklaravimas apima daug naujovių: patvirtinti nauji geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimai, nebelieka žalinimo išmokos, ūkininkams atsiranda galimybė rinktis papildomas su klimatu, aplinka ir gyvūnų gerove susijusias veiklas (ekologinės sistemos), už kurias bus mokama parama. Pirmas dvi deklaravimo savaites Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje žemdirbiai galės sukurti paraišką, tikslinti paraiškos duomenis, įbraižyti žemės ūkio naudmenas ir pasėlius bei visa tai išsaugoti.

Bus leidžiamas informacinis laikraštis

Nacionalinė mokėjimo agentūra deklaravimo pradžiai išleis specialų informacinį laikraštį, kuris bus paskelbtas NMA ir ŽŪM interneto svetainėse, o gegužės pradžioje ir nemokamai dalijamas seniūnijose. Jame bus pateikta informacija apie pagrindinius tiesioginių išmokų bei su plotu susijusių Kaimo plėtros programos ir Strateginio plano priemonių taisyklių pasikeitimus, darbų atlikimo terminus, įsipareigojimus. Ūkininkai gaus ir patarimų, į ką turėtų atkreipti dėmesį, norėdami išvengti sankcijų. Laikraštyje bus gerosios ir blogosios praktikos pavyzdžių, taip pat pateiktas patikrų grafikas bei kita su parama susijusi aktuali informacija.

Pranešimai (videoįrašai)

Žemės ūkio naudmenų deklaravimas, ekologinės sistemos. Skirmantas Ramoška, ŽŪM vyriausias specialistas https://youtu.be/cwSaTx2QeVA

Informaciniai videopranešimai:

Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimai. Tadas Švilpauskas, ŽŪM vyresnysis patarėjas https://youtu.be/LwntipDXL-s

Žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai. Jurgita Čiučkienė, ŽŪM vyriausioji specialistė https://youtu.be/sUEvmLoVfa0

Vietovės su gamtinėmis ir kitomis specifinėmis kliūtimis. Laukinių paukščių apsauga už Natura 2000 teritorijos ribų. Parama Natura 2000 žemės ūkio paskirties žemėje ir miškuose. Rolana Miknevičienė, ŽŪM patarėja https://youtu.be/pYU7sLRUGMk

Parama ekologiniam ūkininkavimui. Tęstiniai įsipareigojimai. Jurgita Čeponienė, ŽŪM vyriausioji specialistė https://youtu.be/1fX9aHARyG

Parengta pagal ŽŪM ir agroakademija.lt informaciją